Blog opiekunki

Opieka nad osobą chorą na nowotwór

23.12.2022

Opieka nad osobą starszą chorą na raka jest odpowiedzialnym zadaniem, które może dać nam jednak wiele satysfakcji. Trzeba się przygotować do pełnej wyzwań i trudności rzeczywistości. Rak jest chorobą, która może przytrafić się każdemu z nas, tak naprawdę bez względu na wiek. Wymaga wieloetapowego leczenia, stosowania silnie działających i przez to osłabiających organizm pacjenta leków, bardzo często operacji, po której czas rekonwalescencji może się bardzo wydłużać.

Decydując się na opiekę nad seniorem chorym na raka, dobrze jest pamiętać, że głównym zadaniem opiekuna jest poprawa komfortu życia osoby starszej. Zapewnienie mu towarzystwa, ale i kontrolowanie przebiegu leczenia. Opiekun staje się głównym wsparciem, które ułatwia zarówno wykonywanie codziennych czynności, jak i ma ogromny wpływ na samopoczucie osoby chorej. Należy o tym pamiętać.

Opieka nad chorym na raka – najważniejsze informacje

Choroba nowotworowa budzi wiele emocji, zarówno u osoby, która musi się zmagać z rakiem, jak i u jej bliskich. Wiadomość o pojawieniu się zmienionych chorobowo komórek w organizmie oznacza zazwyczaj radykalne zmiany w życiu danej osoby. Jest to moment, w którym potrzebne jest wsparcie, zarówno psychologiczne, jak i fizyczne, na przykład dowożenie na badania, na leczenie, pomoc w codziennych czynnościach, które nagle zaczynają przysparzać trudności. To również wsparcie rozmową, wspólnym wyjściem do ulubionej restauracji czy podejmowanie innych czynności, które mają poprawić humor choremu.

Gdy nowotwór rozwija się u osoby starszej, rokowania bywają różne. Jednak niezależnie od tego, czy dany rodzaj raka jest uleczalny, czy nie, każdy potrzebuje w tym czasie dobrego słowa, przytulenia, pomocy w codziennych obowiązkach i podstawowych działaniach. Wiele rodzin decyduje się wtedy na skorzystanie z profesjonalnej pomocy ze strony agencji opiekunek osób starszych. To dobre rozwiązanie dla każdej ze stron.

Na czym dokładnie polega opieka nad osobą z nowotworem?

Najważniejsze jest wyważenie oferowanej pomocy. Co to oznacza? Przede wszystkim nie należy wyręczać chorego we wszystkim, a jedynie oferować mu oparcie, gdy tego wymaga. Jest to delikatna granica, której przekroczenie może wywołać frustrację i zdenerwowanie już i tak zestresowanego seniora. Jeśli podopieczny ma siłę i ochotę na spacery, należy mu w tym kibicować. Może zorganizuj wspólne wyjście do pobliskiego parku?

Każdy przebieg choroby jest inny, więc trudno wskazać żelazne punkty takiej opieki. Trzeba dostosowywać ją na bieżąco do zmieniającej się sytuacji i stanu zdrowia podopiecznego. Nie polegaj na schemacie, który sprawdził się u kogoś innego. Na czym więc polega poprawianie komfortu? Zdarza się, że osoba chora na raka nie chce spożywać posiłków, może mieć problemy ze snem lub szukać odosobnienia. Aby nie doszło do zaostrzenia choroby, rozwoju depresji, należy słuchać zaleceń lekarza. Jednak swoim zachowaniem i podejmowanymi czynnościami możemy poprawić samopoczucie takiej osoby. Jeśli jest na tyle silna, zaangażujmy ją w przygotowywanie jej ulubionego posiłku. Zjedz przygotowane danie razem z podopiecznym, aby nie czuł się osamotniony.

Kwestie medyczne i opieka nad chorym na raka

Duża część obowiązków opiekunów zajmujących się osobami chorymi na raka dotyczy procesu leczenia pacjenta. Czyli należy przygotować się na dowożenie i odwożenie chorego na wizyty lekarskie, do szpitala, podawanie preparatów i leków zaleconych przez specjalistów, a także odbieranie ich z apteki. Opiekun, będąc najbliżej chorego, ma szansę obserwowania jego zdrowia, co ułatwia zauważenie zarówno poprawy, jak i pogorszenia. Pomaga to w procesie leczenia.

Wsparcie finansowe dla chorych na raka

O ile sam chory może korzystać ze wsparcia w postaci świadczeń jak renta, dodatek pielęgnacyjny czy zasiłek na leki, rodziny zajmujące się chorym na raka obawiają się często problemów finansowych. Związane jest to z częstymi nieobecnościami w pracy, czy też koniecznością jej przerwania na czas opieki.

Na szczęście istnieje wsparcie finansowe w postaci zasiłku dla opiekuna osoby starszej niepełnosprawnej, które pomoże odciążyć nieco trudną sytuację gospodarstwa domowego. Przysługuje ono każdej osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Opieka nad chorym członkiem rodziny daje prawo do 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku. Wypłaca się go za każdy dzień sprawowanej nad chorym opieki. Taki zasiłek opiekuńczy to 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podsumowanie

Opieka nad chorym na raka wymaga wyczucia i dobrej organizacji. Nasza agencja opiekunek Pflegerin ma w swojej ofercie oferty pracy w Niemczech związane z opieką nad chorymi na nowotwór. Wiemy, że jest to trudne zadanie, ale każda zatrudniona opiekunka osób starszych może liczyć na nasze wsparcie, wiedzę i doświadczenie. Dbamy, aby każdy pracownik miał niezbędną wiedzę do pracy z seniorami.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny