Blog opiekunki

Jak radzić sobie z wypaleniem w pracy opiekuna?

05.12.2022

Zastanawiasz się jak radzić sobie z wypaleniem w pracy opiekuna osób starszych lub medycznego? Nie wiesz do końca, na czym w ogóle polega wypalenie zawodowe i jak mu zapobiegać? 

Opiekunka dla osób starszych to dziś jeden z częściej poszukiwanych pracowników, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed tego rodzaju dolegliwościami. Podpowiadamy, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i co zrobić, aby sobie pomóc.

Co to jest wypalenie zawodowe? 

W dzisiejszych czasach żyjemy w dużym stresie, na naszych barkach spoczywa ogrom obowiązków i presja sukcesu. Wykonujemy zawody związane z niemałą odpowiedzialnością, narzucające szybki tryb pracy. Wszystko to, nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm, zdrowie i samopoczucie. Warto też pamiętać, że wypalenie w pracy dotknąć może każdego, zarówno osoby doświadczone, jak i młode, które dopiero budują karierę.

Syndrom wypalenia zawodowego to inaczej zespół objawów fizycznych i psychicznych, które są efektem długotrwałej pracy w niekomfortowych warunkach, pod wpływem stresu, który bagatelizujemy, czy źle nim zarządzamy. Psycholodzy podkreślają, że zjawisko to występuje w wielu branżach, ale najczęściej zgłaszane jest przez pracowników, których obowiązkiem jest częsty lub intensywny kontakt z drugą osobą: pielęgniarki, lekarzy, opiekunów medycznych, policjantów czy nauczycieli.

Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?

Zespół wypalenia zawodowego opiekuna medycznego jest efektem działania długotrwałego napięcia, niemożności znalezienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Wypalenie w pracy opiekuna może łączyć się z odpowiedzialnością za drugiego człowieka oraz wykonywaniem powtarzających się czynności. Pracownik ma do czynienia z różnymi osobami: chorymi na Alzheimera, ciężkie choroby przewlekłe, nowotwory, demencję. Niektórzy podopieczni mogą być nieprzyjemni lub agresywni. Brak dystansu i nieumiejętność radzenia sobie w takiej sytuacji mogą być dla opiekunów niebezpieczne.

Wypalenie zawodowe – objawy

Skutki wypalenia zawodowego mogą nam utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego najważniejsze jest, aby zauważyć u siebie pierwsze jego symptomy. Wyróżnia się trzy fazy wypalenia zawodowego:

 • ogólne przemęczenie – które przez większość pracujących osób jest zazwyczaj bagatelizowane,
 • poczucie beznadziejności – przemęczenie nasila się, pojawiają się pytania o sens wykonywanej pracy, dystans wobec bliskich i obowiązków,
 • silne wyczerpanie psychiczne i fizyczne – przestaje zależeć nam na pracy, a czasem i życiu.

Tym etapom wypalenia zawodowego towarzyszą różne symptomy, przede wszystkim:

 • fizyczne: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, utrata lub przybieranie na wadze,
 • psychiczne: zmienność nastrojów, poczucie winy, lęk, strach, nieumiejętność odpoczynku, trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji,
 • psychospołeczne: uczucie pustki, osamotnienia, wycofanie z relacji z bliskimi, unikanie kontaktu z ludźmi, obojętność na los podopiecznego.

Podejrzewasz u siebie wypalenie zawodowe i nie wiesz, co robić? Podejmij działanie.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe w pracy opiekuna stanowi przeszkodę, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Można mu zaradzić. Szczegółowo opracowana i dostosowana do naszych potrzeb profilaktyka wypalenia zawodowego pomoże zachować równowagę i znaleźć najlepsze dla nas rozwiązania. Gdy pojawią się pierwsze symptomy, należy szybko zareagować, a unikniemy przykrych konsekwencji. Najważniejsza jest świadomość naszej sytuacji. Jak pokonać wypalenie zawodowe? Przede wszystkim:

 • zadbaj o zdrowie fizyczne: dużo spaceruj, zdrowo się odżywiaj, pij dużo wody,
 • zadbaj o chwilę dla siebie w ciągu dnia: wykorzystuj drzemki podopiecznego na czytanie ulubionej książki, obejrzenie filmu, medytację,
 • ustal konkretne godziny/dni wolne od pracy,
 • nie bój się mówić o swoich uczuciach, zgłaszać problemy lub prosić o pomoc,
 • ułóż plan dnia: poczujesz kontrolę nad zadaniami, znajdziesz czas na odpoczynek,
 • połącz pracę z przyjemnością: zainteresuj podopiecznego swoim hobby, poczytaj mu książkę na głos, zabierz na spacer w ulubione miejsce, jeśli to możliwe.

Profilaktyka i zapobieganie wypaleniu zawodowemu, właściwe podejście i wsparcie agencji opiekunek pozwolą uniknąć przykrych skutków tej dolegliwości.

Podsumowanie

Stres i wypalenie zawodowe to wróg każdego z nas i może w każdej chwili utrudnić nam wykonywanie pracy. Jednak już wiesz, jak uniknąć wypalenia zawodowego i jak sobie z nim poradzić przy pojawieniu się pierwszych symptomów. Dlatego, jeśli interesują Cię na przykład oferty pracy w Niemczech związane z wykonywaniem zawodu opiekunki dla osób starszych, warto skorzystać z możliwości, jakie daje ta profesja. Mimo odpowiedzialności zapewnia też ogromną satysfakcję, spełnienie i poczucie pomocy osobom naprawdę tego potrzebującym.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny