Blog opiekunki

Jak zachować się w przypadku śmierci podopiecznego?

08.02.2023

W artykule opowiadamy, jak wygląda postępowanie w przypadku śmierci podopiecznego i jak poradzić sobie z odejściem osoby, której poświęcało się wiele czasu. Opiekunka dla osób starszych to zawód, który wymaga odpowiednich cech charakteru, a najczęściej wymieniane są: panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem i umiejętność szybkiego reagowania. Jednak opiekun powinien znać też strategie radzenia sobie ze śmiercią podopiecznego. To trudne, zwłaszcza gdy spędza się z daną osobą wiele tygodni, miesięcy czy nawet lat. Niezależnie czy zgon seniora nastąpił nagle, czy po długiej chorobie opiekunka powinna wiedzieć, jak poradzić sobie z emocjami i jak wesprzeć w tym czasie rodzinę podopiecznego.

Postępowanie w przypadku zgonu podopiecznego

Praca w opiece nad osobami starszymi wymaga empatii. To właśnie opiekun/ka pozostaje z seniorem do końca i towarzyszy mu w ostatnich chwilach życia, dlatego ważne jest, aby w najtrudniejszym momencie zachować opanowanie i profesjonalizm. Gdy podopieczny jest jeszcze przytomny, warto poinformować rodzinę o zbliżającej się chwili. W przypadku nagłej śmierci należy zadzwonić do lekarza, który przyjedzie na miejsce i stwierdzi zgon. Trzeba wybrać numer alarmowy i przekazać dyspozytorowi szczegóły sytuacji oraz pozostać na miejscu do przyjazdu karetki. Na Tobie spoczywa też obowiązek powiadomienia rodziny. Możesz dodać otuchy, pomóc w trudnych chwilach. Ostatni krok, to powiadomienie agencji, która powinna zając się pomocą w zorganizowaniu powrotu lub znalezienia innej rodziny. 

Opiekun osoby starszej a śmierć podopiecznego

Dla opiekuna każda śmierć to wyjątkowo traumatyczne przeżycie.  Możesz mieć trudność z akceptacją sytuacji, dlatego warto znaleźć ujście dla swoich emocji, mogą to być: rozmowa z przyjaciółmi i rodziną, lub skorzystanie z profesjonalnych usług psychologa i rozmowa z profesjonalistą. Poszukaj wsparcia u opiekunów, którzy doświadczyli podobnych strat. Kontakt się z innymi, którzy rozumieją, przez co przechodzisz, może zapewnić bardzo potrzebne pocieszenie i ukojenie w tym trudnym okresie.

Jeśli zatrudnia Cię agencja opieki, ważne jest, abyś porozmawiał/a ze swoim przełożonym lub pracodawcą o tym, jak się czujesz po śmierci podopiecznego. Powinien on zapewnić wsparcie i zasoby, które mogą pomóc Ci opanować emocje i kontynuować świadczenie wysokiej jakości usług opiekuńczych. Niektórzy chcą najszybciej rozpocząć nowe zlecenie, inni decydują się odejść z zawodu. Jednak lepiej nie podejmować decyzji w emocjach.

Jak kontynuować pracę opiekunki po zgonie podopiecznego?

Wiele osób chce skoncentrować się na pracy, aby po śmierci seniora przeżyć żałobę, wziąć udział w pogrzebie, ale i jak najszybciej wyznaczyć sobie nowe cele. Daj sobie jednak czas na odczuwanie żalu i smutku. Zadbaj o swoje zdrowie. A gdy poczujesz się gotowa/y, przeglądając oferty pracy w Niemczech, znajdziesz rodzinę, która poszukuje opiekuna osób starszych. Szybki powrót do pracy, to jedna ze strategii radzenia sobie ze stresem.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny