Blog opiekunki

Dieta dla seniora – co powinna jeść osoba starsza?

07.07.2020

Dieta dla seniora

Dieta dla seniora – prawda czy mit? Wiele osób uważa, że skoro odżywiały się w pewien sposób przez ponad 60 lat i czują się dobrze, to nie muszą nic zmieniać w swoim jadłospisie. To jednak poważny błąd. Wielu dolegliwości, z jakimi spotykają się starsze osoby, można uniknąć, zmieniając nieco swoje przyzwyczajenia kulinarne. Wiemy, że to niełatwe… Dlatego pomoc rodziny lub opiekuna będzie nieoceniona. Oddajmy rację faktom – dieta seniora nie tylko istnieje, ale jest bardzo ważna!

Dieta seniora – podstawowe założenia

Żywienie seniora wygląda odrobinę inaczej niż u młodszych osób. Ma to związek z tym, że wraz z wiekiem w ludzkim organizmie zachodzą różne zmiany. W wyniku tego ma on nowe potrzeby, na które należy odpowiedzieć. Warto wspomnieć choćby o tym, że u osób starszych:

 • spowalnia metabolizm,
 • zmniejsza się apetyt,
 • ślinianki produkują mniej śliny,
 • zmieniają się kosmki jelitowe (stają się krótsze i szersze).

Dieta dla seniora (przykładowy jadłospis bez trudu znajdziesz w Internecie) powinna być lekkostrawna, zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Odpowiednio ułożone posiłki, obfitujące w warzywa i owoce, a także białko będą nie tylko odżywiać organizm, ale także wspomagać funkcje trawienne. Żywienie seniorów może początkowo być dość trudnym zadaniem – jeżeli masz z nim problem, skonsultuj się z dietetykiem, który udzieli Ci fachowej porady.

Kiedy i ile powinien jeść senior?

Nie podamy Ci gotowego jadłospisu w diecie dla seniora. Ten artykuł ma raczej zwrócić Twoją uwagę na pewne fakty i ewentualnie pomóc w opiece nad osobą starszą. Głębsze zrozumienie specyfiki żywienia osób starszych pomoże Ci w byciu jeszcze lepszą opiekunką.

Istnieje kilka zasad, które mówią o tym, kiedy i ile powinien jeść senior. Po pierwsze duże znaczenie odgrywa systematyczność posiłków. Postaraj się zapewnić podopiecznemu stały rytm dnia (dzięki temu będzie się on czuł pewniej i bezpieczniej). Jedzenie o określonych porach ma korzystny wpływ na organizm oraz układ trawienny. Warto zadbać o to, aby pierwszy z posiłków senior spożył najpóźniej godzinę lub półtorej od momentu wstania. Z kolei kolację powinien on zjeść nie później niż na trzy godziny przed położeniem się spać.

Po drugie ważna jest także ilość posiłków i częstotliwość ich spożywania. W zależności od długości dnia seniora, powinien on zjeść około 5-6, niewielkich objętościowo posiłków. Najlepiej, aby czas pomiędzy nimi wynosił 3-4 godziny. Dzięki temu układ pokarmowy nie będzie obciążony, a układ trawienia będzie stale pobudzony do działania.

Po trzecie, zwróć uwagę na kaloryczność. Dieta dla seniora, tak jak dla każdej innej grupy wiekowej, ma określone pewne widełki kaloryczne. Przyjmuje się, że osoby powyżej 65. roku życia powinny dziennie przyjmować równowartość od 1500 do 2200 kcal. Widełki są uzależnione od płci:

 • kobiety powinny jeść około 1500-1900 kcal,
 • mężczyźni powinni jeść około 1700-2200 kcal.

Warto jednak pamiętać o tym, że wartości te nie są uniwersalne. W przypadku różnych problemów zdrowotnych, otyłości i innych przypadłości, mogą one ulec zmianie.

Co powinni jeść seniorzy?

Wspominaliśmy już o tym, że dieta seniora powinna składać się z lekkostrawnych, odpowiednio zbilansowanych dań. Najlepiej komponować je z produktów bogatych w witaminy i błonnik. W jadłospisie osoby starszej nie może zabraknąć warzyw i owoców, wartościowych tłuszczy (np. oliwa z oliwek, olej lniany), przetworów zbożowych, a także białka (jajka, chude mięso i ryby). Przynajmniej połowa talerza powinna być zarezerwowana dla warzyw. Warto zadbać o to, by posiłki nie tylko były smaczne, ale także ładnie wyglądały – w końcu je się oczami, nawet w podeszłym wieku. Zaleca się także wyłączenie z diety dla seniora cukru – można zastąpić go naturalnym miodem.

Najlepiej aby seniorzy unikali spożywania wysokoprzetworzonych i kalorycznych produktów. Ciastka, chipsy, fast foody nie powinny w ogóle znajdować się w ich diecie. Zaleca się także rezygnację z produktów tłustych i smażonych. Zamiast tego potrawy można piec, gotować, grillować, dusić itp.

Dobra dieta dla seniora – rady dla opiekunów

Wiesz już jak ważne jest odpowiednie odżywianie seniora i regularne podawanie posiłków. Mamy też kilka innych, przydatnych rad dla opiekunów osób starszych.

 • Komponując posiłki, zawsze bierz pod uwagę nie tylko preferencje seniora, ale także ewentualne choroby, na które cierpi np. cukrzyca.
 • Owoce i warzywa zawsze obieraj ze skórek – są one ciężkostrawne. W jadłospisie seniora świetnie sprawdzą się przeciery, a także warzywa i owoce duszone.
 • Pamiętaj o nawodnieniu. Pomiędzy posiłkami podawaj podopiecznemu napoje. Świetnie sprawdzą się woda, herbatki ziołowe, zupy, napoje mleczne czy niesłodzone soki i kompoty.
 • Jeśli nie masz pomysłu na smaczne i zdrowe posiłki dla seniora, poszukaj przykładowego jadłospisu w sieci.
 • W przypadku wątpliwości skonsultuj się z dietetykiem.

Poradzisz sobie z dietą seniora i nie tylko?

Sądzisz, że dasz sobie radę z czuwaniem nad codzienną dietą seniora? Masz w sobie duże pokłady empatii i zrozumienia? Chcesz zarabiać opiekując się emerytami? W takim razie u nas znajdziesz pracę swoich marzeń. Jesteśmy zaufaną agencją opiekunek osób starszych, która już od wielu lat łączy doświadczone i początkujące opiekunki z rodzinami, które potrzebują pomocy w opiece nad seniorem.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny