Blog opiekunki

Zaćma – objawy i przyczyny

21.07.2020

objawy zaćmy

Fraza „zaćma – objawy i przyczyny” należy do jednych z częściej wyszukiwanych w Google. Nic dziwnego, ponieważ to niezwykle częsta, a do tego bardzo groźna choroba oczu. Nazywana bywa kataraktą (łac. cataracta) lub bardziej poetycko, złodziejką wzroku. Potrafi działać bardzo podstępnie, latami się ukrywając, stopniowo rozwijając i dzień po dniu odbierając nam jeden z najbardziej podstawowych zmysłów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zaćmy, jej objawów, przyczyn raz dostępnych sposobów leczenia, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Szczególnie przydatny może się on okazać dla wszystkich opiekunów osób starszych.

Zaćma – objawy, które możesz przegapić

Wspomnieliśmy już o tym, że objawy zaćmy przez wiele lat mogą rozwijać się niejako w ukryciu. Osoby dojrzałe oraz starsze bagatelizują je, traktując jako naturalny element procesu starzenia się. Najczęściej pierwsze symptomy pojawiają się po 50. roku życia i bywają bardzo trudne do zdiagnozowania. Przez to, jak już wspominaliśmy, katarakta jest niezwykle podstępną chorobą. Bardzo często zdarzało się, że lekarz niepoprawnie diagnozował problem i zamiast skierować pacjenta na operację, tylko zmieniał mu moc szkieł w okularach.

Podstawowe, pierwsze objawy zaćmy to efekt widzenia przez mgłę oraz pogorszenie wzroku, obejmujące między innymi potrzebę stosowania okularów korekcyjnych oraz gorsze widzenie zarówno w ciemności, jak i w ostrym świetle. Ponadto, katarakta może objawiać się także:

 • zmniejszeniem postrzegania przez chorego głębi kolorów,
 • problemami z rozróżnianiem kształtów.

Dodatkowo, wraz z rozwojem zaćmy można zaobserwować u pacjentów zmiany koloru źrenicy. Z czarnej staje się ona mleczno-szara, a w zaawansowanym stadium choroby biała.

Zaćma – przyczyny i predyspozycje do jej wystąpienia

Przyczyny zaćmy są biologiczne – jest ona wynikiem starzenia organizmu. Wraz z wiekiem w soczewce oka gromadzi się coraz więcej cząsteczek białka, które utrudniają załamywanie promieni świetlnych w oku. Prowadzą one także do mętnienia oraz do utraty elastyczności soczewki, a przez to do zatracenia przez nią zdolności do akomodacji. To właśnie dlatego tak wiele osób po 50. roku życia boryka się z problemami ze wzrokiem. Zaćmy nie należy lekceważyć – według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba ta należy do jednych z najczęściej występujących przyczyn utraty wzroku.

Wiesz już, że główną przyczyną wystąpienia zaćmy jest postępujące starzenie się organizmu. Istnieją jednak różne czynniki ryzyka, które sprawiają, że dana osoba jest bardziej podatna na wystąpienie katarakty. Zalicza się do nich między innymi:

 • stosowanie leków steroidowych,
 • długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV,
 • różnego rodzaju urazy oka,
 • nałogowe palenie tytoniu,
 • nadużywanie alkoholu,
 • niektóre choroby,
 • predyspozycje genetyczne.

Warto wiedzieć, że zaćmie nie da się zapobiec. Warto jednak w miarę możliwości starać się unikać czynników ryzyka.

Co zrobić, gdy podejrzewasz zaćmę?

Opiekujesz się osobą starszą i zauważasz, że ma ona problemy ze wzrokiem? A może to u siebie obserwujesz rozmazaną wizję i coraz częściej sięgasz po okulary? Nie bagatelizuj problemu i zgłoś się z nim do specjalisty. Pamiętaj, że złodziejka wzroku, jak nazywana bywa zaćma, potrafi ukrywać się przez długie lata. Jej szybkie wykrycie oszczędzi wielu niedogodności związanych ze stopniową utratą wzroku.

Dlatego jeżeli tylko zauważysz pierwsze objawy zaćmy lub masz podejrzenie tego, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego, umów wizytę u okulisty. Podczas jej trwania koniecznie zgłoś lekarzowi wszystkie niepokojące Cię symptomy.

Leczenie zaćmy

Jak wygląda leczenie zaćmy? Niestety, aby pozbyć się tego problemu niezbędna będzie ingerencja chirurga. Im szybsza jego interwencja, tym lepiej. Dlatego jeszcze raz podkreślamy, że warto zgłosić się do lekarza, już po zauważeniu pierwszych objawów zaćmy. Leczenie polega na przeprowadzeniu operacji, w trakcie której zmętniała soczewka jest usuwana. W jej miejsce wstawia się specjalny implant, którego zadaniem jest zastąpienie oryginalnej soczewki. Operacja zwykle pozwala na osiągnięcie dobrych wyników oraz skuteczne pozbycie się problemu. Jeżeli pomimo jej przeprowadzenia pacjent nadal zgłasza problemy ze wzrokiem, np. rozmazana wizja, lekarz poszukuje innych, współistniejących chorób, które mogą je wywoływać.

Zaćma to tylko jeden z problemów osób starszych

Warto pamiętać o tym, że zaćma to tylko jeden z problemów, który dotyka osób w podeszłym wieku. Lęki, depresja, poczucie osamotnienia oraz różnego rodzaju choroby są dla wielu seniorów codziennością. Dlatego nieoceniona jest dla nich pomoc drugiej osoby – członka rodziny lub opiekuna. Jeżeli czujesz, że to Twoje powołanie, skontaktuj się z nami. Nasza agencja opiekunek osób starszych pomogła znaleźć pracę marzeń bardzo wielu osobom. Nie ważne, czy masz wieloletnie doświadczenie, czy dopiero zaczynasz. Dla nas liczą się predyspozycje, a także chęć do pracy. Skutecznie łączymy poszukujące pomocy rodziny z opiekunkami – przekonaj się sama, kontaktując się z nami.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny