Co powinien pić senior?

19.06.2020

co powinien pić senior

Ile powinien pić senior? Jakie napoje należy mu podawać, aby nawodnić organizm? Pewnie nie raz słyszałaś o tym, że woda to życie. To prawda – odpowiednie nawodnienie to klucz do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tymczasem u seniorów niezwykle łatwo o odwodnienie, na co wpływ mają między innymi przyjmowane przez nich leki. Co więcej, starsze osoby odczuwają mniejsze pragnienie. I choć emerytom mniej chce się pić, ich organizm potrzebuje nawet więcej płynów niż w przypadku osób młodszych – około 2-2,5 litra. Wiesz już, ile powinien pić senior, czas więc zająć się tym, jakie napoje są dla niego odpowiednie.

Co powinien pić senior?

Spożycie około dwóch litrów płynów na dzień może być niemałym wyzwaniem. Dlatego warto podawać produkty, które osoba starsza zna i lubi – nie ma sensu zmuszać jej do picia czegoś, co jej nie smakuje. W takim wypadku prędzej osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Co powinien pić senior? Nie da się ukryć, że najlepiej nawadnia zwykła woda. Dietetycy zalecają, żeby to właśnie po nią sięgać w pierwszej kolejności. Inne napoje dla seniora, które warto włączyć do jego diety to:

 • soki i napoje owocowe,
 • kompoty,
 • niesłodzone herbaty ziołowe,
 • produkty mleczne.

W kwestii tego, co powinien pić senior, bardzo często podnoszona jest sprawa kawy i herbaty. Jeżeli stan zdrowia na to pozwala, osoba starsza może spożywać oba te napoje, nie powinno się ich jednak wliczać do dziennego bilansu płynów, ponieważ ani kawa, ani herbata nie nawadniają. Warto jednak pamiętać o tym, że warzywa i owoce owszem – można śmiało je wliczyć do bilansu.

Nieodpowiednie napoje dla seniora to wszelkiej maści słodzone, kolorowe, gazowane napoje. Lepiej z nich zrezygnować – nie tylko nie nawadniają, ale także nie mają żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie.

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne?

Po co dietetycy i geriatrzy przykładają tak dużą uwagę do tego, ile powinien pić senior? Ponieważ, jak już wspominaliśmy, odpowiednie nawodnienie ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzięki niemu organizm osoby starszej:

 • lepiej wygląda (skóra jest nawilżona, zmarszczki mniej widoczne),
 • nie ma problemów z różnymi układami (m.in. pokarmowym, moczowym, krwionośnym),
 • unika problemów z krążeniem i zaburzeniami rytmu serca,
 • lepiej przyswaja witaminy rozpuszczalne w wodzie.

Spożycie odpowiedniej ilości płynów ma także znaczenie w różnych chorobach, między innymi w chorobie Alzheimera. Patrząc na powyższe, nie da się zaprzeczyć, że prawidłowe nawodnienie jest niezwykle ważne.

Ile powinien pić senior?

To ile powinien pić senior uzależnione jest od jego wagi (choć jak już wspominaliśmy dla ułatwienia często przyjmuje się widełki 2-2,5 l). Uznaje się, że wzór na optymalne nawodnienie to:

0,03 litra płynów * każdy kilogram masy ciała.

Oznacza to, że osoba o wadze 70 kg powinna dziennie wypijać około 2,1 litra płynów. Nie musi to być wyłącznie woda i soki, liczą się także zupy oraz woda zawarta w warzywach i owocach.

Wiesz ile i co powinien pić senior, ale jak go do tego nakłonić? Przede wszystkim nie zmuszać! Najlepiej podawać osobie starszej małe porcje napojów przez cały dzień. Dla osoby, która nie odczuwa pragnienia szklanka wody podawana co jakiś czas (inna sprawa, że tych szklanek będzie 10 lub więcej) wygląda bardziej zachęcająco niż dwie litrowe butelki.

Pracuj z nami

Jeśli wiesz, jak ważny jest dobór odpowiednich napojów dla seniora, a podanie starszej osobie 2 litrów płynu dziennie nie byłoby dla Ciebie problemem, mamy dla Ciebie propozycję. Poznaj nasze oferty pracy dla opiekunek i znajdź wśród nich tę pasującą do Ciebie.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny