Blog opiekunki

Urojenia u osób starszych – zmiany w psychice seniora

16.09.2017

Czym są urojenia u osób starszych i jakie zmiany zachodzą w psychice człowieka wraz z wiekiem? Czy starość rzeczywiście musi wiązać się z poczuciem smutku i przygnębienia? Dowiesz się tego czytając przygotowany przez nas tekst. Pamiętaj, że urojenia starcze, podobnie jak związaną z wiekiem depresję można, a nawet należy leczyć!

Skąd się biorą urojenia u osób starszych

Urojenia na starość – zastanawia Cię skąd się biorą? Wraz ze starzeniem się całego organizmu, starzeje się również i mózg. I chociaż tempo postępowania tego procesu zależne jest od wielu czynników, starzenie się psychiki dotyka w mniejszym bądź większym stopniu wszystkich starszych osób. Wraz z wiekiem ludzki mózg traci zdolność do tworzenia nowych połączeń pomiędzy neuronami, podczas gdy jednocześnie, te które utworzył wcześniej przez cały czas obumierają. Można temu jednak w pewien sposób zaradzić – im bardziej człowiek rozbuduje zdolność zapamiętywania we wczesnych latach swojego życia tym bardziej prawdopodobne jest to, że zachowa on ją do późnej starości, o ile, oczywiście będzie o nią w odpowiedni sposób dbać. Być może dzięki temu uniknie urojeń starczych. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie sprawności fizycznej i intelektualnej, również u osób starszych, na miarę ich możliwości. Można tego dokonać nawet drobnymi gestami, jak motywowanie osoby starszej do samodzielnego działania w miarę jej sił fizycznych, czy też do samodzielnego myślenia, zamiast wyręczania seniora. I chociaż ten aspekt w zawodzie opiekuna osoby starszej jest dosyć trudny i w dużej mierze zależy od oczekiwań pracodawców, można ćwiczyć zdolność zapamiętywania np. poprzez czytanie książek starszej osobie, czy zachęcania jej do rozrywek, takich jak gra w szachy czy warcaby, zamiast do biernego siedzenia przed telewizorem.
Wraz z wiekiem i pogorszeniem się kondycji umysłowej u osób starszych mogą pojawić się urojenia. Szacuje się, że około 20% ludzi w podeszłym wieku miewa zaburzenia świadomości, a także urojenia. Często towarzyszą one różnym chorobom wieku starczego. Urojenia starcze można z powodzeniem leczyć, tak aby nie utrudniały życia, zarówno osobie starszej jak i jej opiekunom. Ich właściwe zdiagnozowanie umożliwi podjęcie odpowiedniego leczenia.

Urojenia na starość

W podeszłym wieku, w wyniku obumierania niektórych neuronów, mogą pojawiać się urojenia starcze, zagrażające niekiedy otoczeniu, ale przede wszystkim samemu seniorowi. Urojenia u osób starszych polegają na zaburzeniach myślenia, w których osoba chora jest przekonana o istnieniu wokół niego pewnych wydarzeń, które tak naprawdę nie mają miejsca. Chory może mieć coraz większe kłopoty z racjonalnym myśleniem, łączeniem faktów, a także z sensownym uzasadnianiem niektórych wydarzeń. Ludzie cierpiący na urojenia starcze nie tylko są nieszczęśliwi, ale często towarzyszy im również depresja. Mogą także stać się uciążliwi dla otoczenia. Często czują się zagrożeni, przez co może dochodzić nawet do kierowania agresji w stronę otoczenia. Między innymi właśnie dlatego urojenia, nawet te występujące we wczesnym stadium, trzeba leczyć.
Warto wiedzieć, że urojenia u osób starszych mogą towarzyszyć innym chorobom wieku podeszłego, takich jak na przykład:

 • demencja, 
 • choroba Alzheimera.

Rodzaje urojeń

Urojenia u osób starszych mogą przybierać bardzo różnorodne formy. Poniżej przedstawiamy kilka ich rodzajów, które mogą wystąpić u ludzi po 65. roku życia:

 • omamy wzrokowe – towarzyszą Zespołowi Chrlesa Bonneta, senior widzi wokół siebie rzeczy, których nie ma – od drobnych błysków, poprzez zwierzęta i ludzi, aż po całe pomieszczenia;
 • urojenia prześladowcze – osoba starsza jest przekonana, że wszyscy są nastawieni przeciwko niemu. Może to dotyczyć zarówno członków rodziny, opiekunów, lekarzy, jak i całych instytucji,
 • urojenia ksobne – senior jest przekonany, że działania podejmowane przez innych ludzi skupiają się w całości na nim. Wszelkie rozmowy, gesty czy śmiechy przypadkowych osób miałyby dotyczyć właśnie jego;
 • urojenia hipochondryczne – osoba starsza jest przekonana o śmiertelnej chorobie, która toczy jego organizm, nawet jeśli badania i lekarze wykluczają taką możliwość.

Urojenia na starość mogą stanowić poważny problem – osoby starsze sądzą niekiedy, że są okradane, trute lub inwigilowane przez bliskich, przyjaciół lub różne instytucje. Takie uczucie może wywoływać poczucie zagrożenia, które z kolei będzie wywoływało agresję. Urojenia u osób starszych zawsze należy leczyć!

Zmiany w psychice seniora – nie wolno ich lekceważyć

Ludzka psychika, podobnie jak ciało zmienia się wraz z wiekiem. Na głowie pojawiają się siwe włosy, na twarzy zmarszczki. U osób starszych mogą pojawić się także urojenia. Podobnie jak innych problemów ze zdrowiem w jesieni życia nie należy ich lekceważyć. Seniora należy wspierać – jeśli zachodzi taka konieczność umówić go do lekarza specjalisty. Dzięki temu życie, zarówno jego, jak i członków jego rodziny, może stać się znacznie prostsze. Zmiany w psychice seniora są nieuniknione, ale jako opiekun osoby starszej możesz zadbać o to, aby były one jak najmniej uciążliwe dla każdego.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny