Blog opiekunki

Odwodnienie organizmu u osób starszych – pierwsze objawy

23.08.2018

Czy odwodnienie organizmu u osób starszych jest groźne, jakie są jego pierwsze objawy i jak mu zapobiegać? Tego wszystkiego dowiesz się czytając przygotowany przez nas tekst.  Pamiętaj, że skutki  odwodnienia u starszych osób mogą być naprawdę przykre. Dlatego, opiekując się seniorem warto zadbać o to, by każdego dnia spożywał on odpowiednią ilość płynów.

Woda warunkuje nasze życie

Woda stanowi około 70% objętości masy ciała dorosłego człowieka, w przypadku osób starszych jest to pomiędzy 50-60%. Porównanie to w przejrzysty sposób ukazuje znaczenie tego płynu dla ludzkiego organizmu. W przypadku osób starszych woda odgrywa szczególną rolę, a nie dostarczanie odpowiedniej ilości może być bardzo niebezpieczne. Odwodnienie organizmu u osób starszych może nawet stwarzać zagrożenie dla ich życia – pamiętaj o tym!
Prawidłowy przebieg procesów życiowych, takich jak transport składników chemicznych, trawienie, usuwanie toksyn i produktów przemiany materii, funkcja nawadniająca organizm oraz funkcja ochronna dla gałki ocznej, kręgosłupa i mózgu – to wszystko zapewnia człowiekowi woda. Skutki odwodnienia u starszych osób będą wiązały się z upośledzeniem wymienionych powyżej funkcji życiowych.

Ile wody dziennie przyjmować?

Ludzie dorośli, w tym również osoby starsze, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, powinny spożywać minimum 2 litry wody dziennie. W czasie upałów, gdy ludzki organizm wypaca dużo wody, zaleca się spożywanie nawet do 3-4 litrów! Specjaliści zalecają, aby w ciepłych miesiącach zwiększyć ilość spożywanych płynów o szklankę – 250 ml, na każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza.
Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że o odwodnienie organizmu łatwo jest tylko w lecie. Dużo wody traci się także zimą wydychając ją z parą wodną. Dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy odwodnienia organizmu u osoby starszej, bez względu na porę roku zadbaj o to, by uzupełniała ona płyny.

Odwodnienie organizmu u osób starszych – jak do niego dochodzi?

Dlaczego seniorzy nie odczuwają pragnienia? U osób starszych występuje spadek wrażliwości ośrodka mózgowego odpowiedzialnego za odczuwanie pragnienia. Oznacza to, że seniorzy mają takie samo zapotrzebowanie na wodę jak ludzie w sile wieku, ale nie odczuwają pragnienia sygnalizującego konieczność zaspokojenia tej potrzeby. Dodatkowo, niektóre z przyjmowanych leków mogą mieć wpływ na zaburzenie gospodarki wodnej u seniorów. Obserwuj swojego podopiecznego, a jeśli wystąpią u niego objawy odwodnienia organizmu podejmij odpowiednie kroki, by zapobiec jego skutkom.
Przyczyny odwodnienia organizmu u osób starszych mogą obejmować między innymi:

 • zbyt małą ilość przyjmowanych płynów,
 • biegunkę,
 • nadmierne pocenie się,
 • stosowanie leków moczopędnych.

Odwodnienie – objawy u osób starszych

Jakie są objawy odwodnienia organizmu u osób starszych? To, że senior powinien spożywać więcej płynów możesz poznać po poniższych objawach:

 • przyspieszony oddech,
 • suche i spieczone usta,
 • zapadnięte oczy,
 • suchość w gardle,
 • nudności i zawroty głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • odczuwanie nagłych zmian temperatury.

Profilaktyka

Z uwagi na mało odczuwalne pragnienie u osób starszych, rolą opiekuna jest codzienne przypominanie o konieczności przyjęcia odpowiedniej dawki płynów. Należy także pamiętać o wyżej wymienionych objawach odwodnienia i uważnie obserwować podopiecznego. U seniorów proces odwodnienia organizmu następuje bardzo szybko.
Oprócz spożywanej wody warto zwrócić uwagę na jakość diety, a dokładnie na zawartość w niej ważnych minerałów, takich jak:

 • magnez, który poprawia nastrój i redukuje zmęczenie;
 • wapń, który wzmacnia kości;
 • potas, który poprawia krążenie i pracę serca.

Aby uniknąć skutków odwodnienia u starszych osób warto zwracać uwagę na to, co piją nasi podopieczni. Oczywiście najlepiej nawadnia woda – podczas zakupów należy wybierać wody o wysokim stopniu mineralizacji lub źródlane. Dobrze sprawdzą się również niesłodzone kompoty, a także herbatki ziołowe. Należy unikać napojów gazowanych i słodzonych.

Co jeśli podopieczny nie chce pić?

Jeśli osoba starsza nie chce pić, aby uniknąć odwodnienia organizmu i jego skutków warto zastosować pewne proste triki.

 • Małe porcje – podziel płyny na mniejsze porcje i podawaj je podopiecznemu w ciągu dnia.
 • Warzywa – zadbaj o to, by w diecie znalazły się bogate w wodę, witaminy i minerały warzywa: pomidory, ogórki, sałata, papryka, cukinia.
 • Owoce – aby uzupełnić niedobory wody i substancji odżywczych wprowadź do diety seniora owoce takie jak: pomarańcze, grejpfruty, arbuzy, truskawki, melony, winogrona.
 • Zmiana smaku – aby zachęcić seniora do picia możesz wrzucić do wody świeże owoce, warzywa lub zioła (cytryna, ogórek, mięta itp.), które nieco zmienią jej smak , unikaj jednak gotowych wód smakowych – zawierają dużo cukru.
 • Woda zawsze pod ręką – niech stoi na widoku w domu, zadbaj także o to, aby wychodząc mieć butelkę wody dla seniora.

Regularne przyjmowanie małych porcji wody nawadnia organizm i zapobiega jego odwodnieniu u osoby starszej. Pamiętaj o tym, że odwodnienie może zagrażać zdrowiu lub życiu, szczególnie u seniora.
 


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny