Blog opiekunki

Jak radzić sobie z bólem stawów u osób starszych?

08.09.2023

Ból mięśni i stawów – jak leczyć te dolegliwości u osób starszych? Z czasem chrząstka stawowa ulega naturalnemu zużyciu, co może prowadzić do dyskomfortu. Niestety ból stawów jest powszechnym problemem, zwłaszcza wśród seniorów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z nim, co może poprawić jakość życia. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest ból stawów, jakie są jego przyczyny oraz postaramy się przedstawić różne sposoby na bolące stawy.

Czym jest ból stawów i jakie są jego przyczyny?

Bóle stawów, inaczej określane jako bóle reumatyczne, to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej występuje u osób starszych, ale może dotykać również młodsze, szczególnie jeśli prowadzą niezdrowy tryb życia. Bóle mięśni i stawów u seniorów mogą być wywołane przez:

 • zwyrodnieniową chorobę stawów, która charakteryzuje się stopniowym zużyciem chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczenia ruchu,
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), przewlekłą chorobę autoimmunologiczną, która prowadzi do zapalenia stawów. Osoby, które cierpią na RZS doświadczają bólu, zaczerwienienia skóry, opuchlizny i trudności w poruszaniu się,
 • choroby związane z wiekiem, ból stawów i mięśni może być związany również z innymi chorobami, które pojawiają się z czasem np. dną moczanową, czy chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Pamiętaj, że również wysoki cholesterol ma wpływ na bóle stawów.

Ból stawu skokowego w spoczynku, ból stawu biodrowego w nocy czy ból mięśni i stawów bez gorączki mogą być objawami stanu zapalnego w organizmie. Mogą to być objawy zwyrodnienia lub innej choroby, zawsze jednak wymagają działania. Opiekujesz się starszą osobą i zastanawiasz się, czy istnieje coś na bolące stawy, co można wykorzystać podczas codziennej opieki?

Pojawiły się bóle stawów – co robić?

Ostry ból stawów dłoni, stawu biodrowego, skokowego czy ból stawów po Covidzie, mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie starszej osoby. Opiekun powinien być czujny i zauważyć, gdy pojawią się pierwsze tego typu problemy. Radzenie sobie z bólem może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne strategie, które pomagają zmniejszyć dyskomfort seniora. A co zrobić, gdy już zauważyliśmy ból stawów – jak leczyć tę dolegliwość, aby przynieść ulgę podopiecznemu? Jakie są skuteczne sposoby na bolące stawy i mięśnie? Warto pamiętać, że najważniejsza jest konsultacja lekarska, a następnie eliminowanie bólu, rehabilitacja i przeciwdziałanie dalszym zmianom.

Ból stawów – jak leczyć?

Bóle stawów – co robić, aby ulżyć cierpiącej osobie? Pamiętaj, że wędrujące bóle kości, stawów i mięśni są sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. Może ona mieć różne podłoże, ale w przypadku starszych osób, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza specjalisty. Przeprowadzi on badania i zleci leczenie, które może obejmować leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, czy fizjoterapię. Wykluczy również inne choroby, które mogą powodować podobne objawy.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, mogą pomóc w złagodzeniu umiarkowanego bólu. Z kolei niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zmniejszają stan zapalny w stawach. Jednak stosowanie jakichkolwiek leków powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą one mieć skutki uboczne, szczególnie w połączeniu z innymi przyjmowanymi przez seniora lekami.

Fizjoterapia

Ważnym krokiem jest również fizjoterapia, która pomaga w poprawie ruchomości stawów, wzmocnieniu mięśni i zmniejszeniu bólu. Specjalista może nauczyć Cię technik rozluźniających i ćwiczeń wzmacniających, które możesz pomóc wykonać podopiecznemu. Zachęć go do spacerów, uprawiania jogi lub tai-chi, gdyż umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu elastyczności stawów. Pomocne są też ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół przeciwzapalnych, soli Epsom lub kamfory, jak również zimne lub ciepłe okłady

Dieta

Dieta odgrywa istotną rolę w walce z bólami reumatycznymi. Osoby cierpiące na te dolegliwości powinny spożywać warzywa, owoce, ryby bogate w kwasy omega-3 oraz żywność zawierającą przeciwutleniacze i kolagen.

Wsparcie dla stawów

W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się używanie chodzików, kuli inwalidzkich czy specjalnego obuwia i opasek, które mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia stawów i poprawie równowagi.

Podsumowanie

Już wiesz, z czym wiążą się bóle reumatyczne – co robić, gdy się pojawią. Pamiętaj jednak, że każda osoba jest inna i dlatego ważne jest, aby konsultować każdy przypadek z lekarzem. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i modyfikacji stylu życia osoby cierpiące na bóle reumatyczne mogą cieszyć się lepszą jakością życia.

Jesteś zainteresowana pracą jako opiekunka dla osób starszych? Chcesz nieść pomoc najbardziej potrzebującym? Nasza agencja opiekunek oferuje ciekawe oferty pracy w Niemczech. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny