Blog opiekunki

Opieka nad osobą z chorobą serca

19.10.2023

Zastanawiasz się, jak opiekować się chorym po zawale serca? Pamiętaj, że opieka nad osobą z chorobą krążenia wymaga odpowiedniego przygotowania. Seniorzy to grupa wiekowa, w której obserwuje się zwiększoną częstotliwość występowania zawałów. Częściej konieczne są też operacje związane z poprawą funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Opieka nad rekonwalescentem wymaga szczególnej uwagi, cierpliwości i wiedzy. W tym artykule podpowiemy, jak odpowiednio opiekować się osobą z problemami z krążeniem, a ponadto przybliżymy, jakie mogą być objawy zawału serca u starszej osoby.

Dlaczego warto kształcić się w tematyce schorzeń dotykających osoby starsze?

Jeśli chce się pracować jako opiekunka dla osób starszych, warto zdobywać wiedzę na temat chorób układu krążenia, ponieważ właściwe wsparcie może znacząco wpłynąć na jakość życia i zdrowie seniora. Trzeba mieć świadomość, że praca takiej opiekunki to znacznie więcej niż tylko zapewnienie pomocy w codziennych czynnościach. Taka osoba pełni często funkcję opiekunki medycznej, zapewnia wsparcie emocjonalne i towarzystwo.

Choroby serca, niewydolność krążenia czy zawał serca, są jednym z głównych zagrożeń dla seniorów. Dlatego wiedza na ich temat jest niezbędna. Rozumienie tych schorzeń pozwala świadczyć kompleksową i właściwą opiekę, wiedzieć, jakie zachowania i środki ostrożności są konieczne, a także szybko reagować w nagłych sytuacjach.

Zrozumienie objawów choroby serca

Podstawą skutecznej opieki jest zdolność do rozpoznawania objawów choroby. Twoim głównym zadaniem poza pomocą w codziennych zadaniach, jest monitorowanie objawów zawału serca u starszej osoby, zauważenie momentu pogorszenia się jego samopoczucia. Niewydolność serca u seniorów jest stanem, w którym serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi do innych organów. Może to zagrażać życiu. U seniorów objawy niewydolności krążenia mogą być subtelne, dlatego opiekunki powinny być wyczulone na takie symptomy jak:

 • duszności – starsza osoba może odczuwać trudności w oddychaniu, szczególnie podczas wysiłku czy w ciągu cieplejszego dnia. Pojawić się mogą zawroty głowy czy nadmierne pocenie,
 • obrzęki – istotnym symptomem są też obrzęki nóg lub innych części ciała, czasem towarzyszy im uczucie ucisku w okolicach kostek lub nadgarstków,
 • zmęczenie – niepokojące powinno być również przewlekłe zmęczenie i osłabienie, które nie ustępują nawet po odpoczynku,
 • migotanie przedsionków – nieprawidłowe bicia serca, arytmie, mogą prowadzić do poważnych komplikacji,
 • niewielka tolerancja na wysiłek – senior może odczuwać dyskomfort podczas codziennych aktywności, które wcześniej wykonywał bez problemu.

Zauważenie tych symptomów pozwoli na szybkie zareagowanie i skontaktowanie się z lekarzem na czas. Z kolei zawał serca to nagła i poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowej pomocy. Objawy zawału u starszej osoby mogą być różne, ale należy zwracać uwagę na:

 • bóle w klatce piersiowej – warto pamiętać, że w przypadku seniorów może to być o wiele łagodniejszy ból, czasami wywołuje on jedynie intensywne uczucie duszności,
 • nudności i wymioty – senior może poczuć mdłości, które nie są spowodowane innymi czynnikami,
 • nietypowe zmęczenie – zawał może wywołać zmęczenie, które jest niezwykle silne i trwa dłużej niż zwykle.

Jeśli podejrzewasz u podopiecznego zawał serca, niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.

Profesjonalna opieka nad chorymi z niewydolnością krążenia

Opieka nad chorymi z niewydolnością serca czy opieka nad osobą po zawale wymaga przede wszystkim uwagi. Najważniejszym aspektem jest tutaj kontrola leków, dbanie o zbilansowaną dietę oraz zapewnienie aktywności fizycznej seniora. Istotne jest także zapewnienie wsparcia psychologicznego, ponieważ wiele osób po zawale boryka się z depresją lub lękiem. Opieka nad chorymi po zawale wymaga zrozumienia specyfiki choroby i obserwacja pacjenta na bieżąco. Ważne są:

 • monitorowanie stanu zdrowia – regularnie kontroluj ciśnienie krwi, puls i poziom cukru we krwi,
 • odpowiednia dieta – pomóż seniorowi w utrzymaniu zdrowej diety o niskiej zawartości soli i tłuszczu,
 • regularne ćwiczenia – zachęcaj seniora do wykonywania ćwiczeń zaleconych przez lekarza, spacerów na świeżym powietrzu, aby wzmocnić serce,
 • zapewnij leki – upewnij się, że senior regularnie przyjmuje przepisane leki,
 • wsparcie emocjonalne – rozmawiaj z seniorami o ich obawach i niepokojach, spędzaj z nimi czas na ulubionym hobby,
 • szybka reakcja w przypadku problemów – koniecznie naucz się, jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Podsumowanie

Praca opiekunki osób starszych z osobami cierpiącymi na choroby krążenia jest wymagająca, ale również bardzo ważna. Dzięki twojej wiedzy, trosce i zaangażowaniu możesz pomóc seniorom prowadzić zdrowsze i bardziej komfortowe życie, pomimo tych trudnych schorzeń. To ważna rola, która zasługuje na szacunek i podziw. Agencja opiekunek zapewni Ci wsparcie podczas opieki nad seniorem. A jeśli interesują Cię oferty pracy w Niemczech, zapraszamy do kontaktu!


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny