Blog opiekunki

Hobby dla seniora – jak znaleźć aktywność osobie starszej?

22.11.2019

hobby dla seniora

Hobby dla seniora to temat, który coraz częściej interesuje osoby opiekujące się starszymi ludźmi. Bardzo słusznie, ponieważ każdy człowiek, bez względu na wiek powinien mieć jakieś pasje. Zapoznaj się z naszym artykułem – podsuniemy Ci różne pomysły i podpowiemy jak znaleźć ciekawe hobby dla seniora.

Dlaczego warto mieć hobby?

Dlaczego odpowiednie hobby dla seniora jest tak ważne? Dlaczego w ogóle posiadanie jakiejś pasji jest dla człowieka istotne, bez względu na to, ile ma lat? Ponieważ hobby jest świetnym sposobem na miłe spędzenie czasu i choć chwilowe oderwanie się od trosk codzienności. Pozwala skupić się na czymś, co lubimy i co sprawia nam przyjemność. Co więcej, w przypadku osoby starszej hobby może pomóc w utrzymaniu ciała oraz umysłu w dobrej kondycji, pomimo upływu lat.

Warto pamiętać o tym, że można znaleźć odpowiednie hobby nawet dla seniorów o ograniczonej mobilności. Dzięki temu może choć na chwilę zapomną o swoich ograniczeniach i spędzą czas, skupiając się na czymś przyjemnym.

Pomysły na zajęcia z seniorami

Zastanawiasz się nad tym, jakie wybrać hobby dla seniora? Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie takich aktywności, które zaangażują nie tylko emeryta, ale także jego opiekuna. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Szukając hobby dla osoby starszej, pamiętaj o tym, że istnieje szereg zajęć, które można realizować w domu lub poza nim np. na zajęciach organizowanych przez kluby seniora, ośrodki sportowe itp. Jeśli interesują Cię zajęcia dla seniorów, przykłady interesujących aktywności znajdziesz poniżej. Przedstawiamy nasze pomysły na zajęcia z seniorami.

Ogrodnictwo

Ogrodnictwo może stać się hobby seniorów kochających spokój i bliskość przyrody. Wiele starszych osób lubi pielęgnować rośliny. Co więcej, do realizacji tej pasji nie potrzeba domu z wielkim ogrodem. Czasem wystarczy kilka doniczek na parapecie w mieszkaniu lub na balkonie.

Zajęcia komputerowe

Nauka korzystania z komputera i Internetu może być ciekawą przygodą dla osób starszych. Seniorzy nie muszą od razu uczyć się programowania – wystarczy pokazać im jak sprawdzić wiadomości ze świata, posłuchać przebojów z młodości na YouTube lub napisać, czy odebrać e-mail od wnuka.

Gry

Gry planszowe i karciane od kilkunastu lat przeżywają swój renesans. Mogą stać się one także hobby seniora. Możemy przypomnieć osobie starszej dobrze znane gry z jej młodości (np. warcaby czy szachy) lub sięgnąć po nowe tytuły, jakich pełno na sklepowych półkach.

Zajęcia kreatywne

Hobby osoby starszej mogą stać się także różnego rodzaju zajęcia kreatywne. Spisywanie własnych wspomnień lub pisanie fantastycznych historii, robienie na drutach lub dekorowanie przedmiotów techniką decoupage, a nawet kolorowanki dla dorosłych będą świetnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Gotowanie

Ciekawym hobby u osoby starszej może stać się także gotowanie. Odtwarzanie przepisów znanych z młodości lub wręcz przeciwnie – eksperymentowanie w poszukiwaniu nowych smaków to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu z seniorem.

Nauka języków lub gry na instrumentach

Na naukę nigdy nie jest za późno. To powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Seniorzy dysponują zwykle dużą ilością wolnego czasu, który mogą poświęcić na naukę nowych rzeczy np. języka lub gry na instrumencie. Dodatkowo takie hobby świetnie wpływa na mózg.

Zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe dla seniorów to hobby, które pozwoli ciału pozostać w dobrej kondycji na dłużej. Udział w tego typu zajęciach pozwala też spędzić czas z innymi ludźmi, ponieważ są to zajęcia grupowe. Do polecanych aktywności dla seniorów zalicza się jogę, pływanie, spacery oraz nordic walking.

Hobby dla seniora i jego pozytywny wpływ na jakość życia

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na zajęcia z seniorami zainspirują Cię do wspólnego, ciekawego spędzania czasu z podopiecznym, lub podsunięcia mu aktywności, które go zainteresują. Wspominaliśmy już o tym, dlaczego warto mieć pasję. Teraz przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób dowolne hobby może pozytywnie wpływać na życie osoby starszej.

 • Hobby odpręża, pozwala oderwać się od codzienności i w pełni skupić na tym, co jest dla seniora przyjemne.
 • Pasja ma pozytywny wpływ na psychikę, a w niektórych przypadkach także na ciało (zajęcia sportowe dla seniorów).
 • Hobby pozwalają na zachowanie lepszej sprawności fizycznej lub umysłowej.
 • Pasję można dzielić z innymi osobami, co przeciwdziała poczuciu osamotnienia oraz bycia niepotrzebnym.

Jak znaleźć dobre hobby dla seniora?

Pamiętajmy o tym, że hobby seniora powinno być zgodne z jego zainteresowaniami oraz sprawiać mu przyjemność. Nie wolno nic narzucać, ponieważ osoba starsza może się zrazić. Nie zawsze uda się nam dzielić pasję z podopiecznym. W jaki sposób znaleźć interesujące seniora hobby? Możesz skorzystać z naszych pomysłów na zajęcia z seniorami lub wymyślić coś zupełnie nowego, nawiązującego do ulubionych aktywności podopiecznego z lat jego młodości. Zawsze warto przedstawić seniorowi kilka propozycji, spośród których będzie mógł wybrać coś, co mu odpowiada. Zachęćmy osobę starszą do próbowania nowych rzeczy – jeżeli okażą się nieciekawe, zawsze może z nich zrezygnować.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny