Blog opiekunki

Geriatra, czyli lekarz dla seniora

02.01.2020

co leczy geriatra

Geriatra – kto to jest, co leczy i kiedy warto go odwiedzić? Te i podobne pytania zadaje sobie sporo osób, szukając specjalisty dla siebie lub swoich bliskich. To właśnie dla nich, a także dla Ciebie (jeżeli zastanawiasz się, kto to jest lekarz geriatra) przygotowaliśmy ten artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

Lekarz dla seniora – specjalista wielu dziedzin

Wiele osób starszych cierpi na różne, współistniejące choroby. Borykają się z problemami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Lekarz dla seniora powinien być w stanie pomóc w różnych schorzeniach, a także dobrać na nie leki tak, aby nie wchodziły one ze sobą w interakcje. Dlatego powinien on posiadać rozległą wiedzę, zahaczającą o różne dziedziny medycyny.

Co robi geriatra? Najogólniej przyjmuje się, że geriatra to lekarz osób starszych. Jednak to nie wiek jest głównym wyróżnikiem tej specjalizacji, a stan chorego i pojawiające się wraz z wiekiem różnorodne schorzenia. Lekarz geriatra może z powodzeniem leczyć zarówno 65-latków, jak i 80-latków.

Czym się zajmuje geriatra?

Zarysowaliśmy kto to geriatra, przyjrzyjmy się także temu, czym zajmuje się ta specjalizacja. Co robi lekarz geriatra? Do jego zadań należy między innymi profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie różnych chorób dotykających osoby w podeszłym wieku, ale także profilaktyka patologicznego starzenia. W związku z tym, jak już wspominaliśmy, geriatra powinien posiadać szeroką wiedzę, zbliżoną do innych specjalistów: internisty, kardiologa, diabetologa, okulisty, psychologa itd. Co robi geriatra podczas wizyty? Może on na przykład:

 • przeprowadzić podstawowe badania i wywiad lekarski,
 • zlecić badania laboratoryjne i obrazowe,
 • zinterpretować wyniki tych badań,
 • skierować na leczenie uzdrowiskowe lub sanatoryjne,
 • przepisać leki i skierować na zabiegi lecznicze.

Warto wspomnieć także o tym, że dobry geriatra powinien posiadać odpowiednie predyspozycje. Cierpliwość, duży poziom empatii i zrozumienia, umiejętność słuchania, to tylko niektóre cechy, którymi powinny cechować się osoby wybierające tę specjalizację.

kim jest geriatra

Lekarz geriatra – co leczy?

Geriatra – co leczy ten specjalista? W przypadku tej specjalizacji lista chorób mogłaby ciągnąć się wręcz w nieskończoność – w końcu osoby starsze cierpią na wiele różnych schorzeń. Wobec tego, co leczy lekarz geriatra? Oto niektóre z chorób i dolegliwości:

 • nadciśnienie,
 • cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • dolegliwości bólowe oraz ból przewlekły,
 • choroby układu nerwowego,
 • demencja,
 • depresja starsza,
 • problemy z nietrzymaniem moczu.

Geriatra versus inni specjaliści

Skoro wiesz już kto to geriatra, pamiętaj, że to nie jedyny lekarz, do którego może udać się osoba starsza. Pomimo swojej rozległej wiedzy, lekarz dla seniora może czasem skierować swojego pacjenta do innego specjalisty, który będzie mu w stanie lepiej pomóc. Ponadto, jeżeli osobie starszej dokucza tylko sezonowe przeziębienie nie musi ona iść od razu do geriatry – często wystarczy tylko wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze odpowiednie leki.

Geriatra – kiedy się do niego zgłosić?

Przedstawiliśmy Ci, kto to jest geriatra oraz co leczy. Kiedy warto umówić się do niego na wizytę? Z pewnością pomoże on w przypadku różnych problemów wieku starszego. Warto, aby do tego specjalisty zgłaszały się osoby w podeszłym wieku, które cierpią na wiele różnych chorób jednocześnie. Dzięki kompleksowemu podejściu do potrzeb pacjenta lekarz dla seniora będzie w stanie odpowiednio mu pomóc. Jak już wspomnieliśmy wiek nie gra tu roli, geriatra zajmie się zarówno problemami osoby w wieku 65 lat, jak i osoby w wieku lat 80, czy nawet 90.

Uważasz, że potrafisz zająć się osobą starszą? Cykliczne wizyty u geriatry wraz z podopiecznym nie sprawiałyby Ci żadnego problemu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi ofertami pracy opiekunki w Niemczech – szukamy osób, takich jak Ty!


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny