Blog opiekunki

Zwierzęta w mieszkaniu seniora – tak czy nie?

22.02.2022

Zwierzęta w mieszkaniu seniora – tak czy nie?

Masz wątpliwości, czy pies dla starszej osoby to dobry pomysł? Zwierzęta domowe są świetnym towarzystwem, jednak opieka nad nimi jest wymagająca. Czworonogi potrzebują odpowiedniej dawki aktywności, wizyt u weterynarza oraz regularnej pielęgnacji. W artykule wyjaśniamy, czy senior powinien mieć zwierzęta i jakie korzyści niesie dzielenie domu z czworonogiem.

Zwierzęta w mieszkaniu seniora

Wiele starszych osób zmaga się z samotnością – zwłaszcza gdy rodzina mieszka daleko i nie ma czasu na regularne wizyty. Seniorzy coraz częściej decydują się więc na zakup lub adopcję zwierzaka. Koty i psy są wiernymi przyjaciółmi, którzy pomagają wypełnić pustkę i zmniejszyć poczucie odosobnienia. To jednak zwierzęta, które żyją nawet kilkanaście lat, a zajmowanie się nimi może być obciążające.

Przed podjęciem decyzji o zakupie czworonoga należy zastanowić się, czy osoba starsza poradzi sobie ze wszystkimi obowiązkami samodzielnie. W najlepszej sytuacji są seniorzy, którzy mogą poprosić kogoś o pomoc, gdy gorzej się poczują. Uczynna sąsiadka czy profesjonalna opiekunka może zabrać zwierzaka na spacer lub do weterynarza – dobrze mieć takie zabezpieczenie. Warto też dokładnie przemyśleć, jakie zwierzę dla seniora będzie najbardziej odpowiednie.

Czy obecność zwierząt dobrze wpływa na seniorów?

Zwierzęta w mieszkaniu seniora nie tylko zapewniają towarzystwo – mają też pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Badania wskazują na przykład, że dzielenie łóżka z psem poprawia jakość snu. To szczególnie istotne w przypadku osób starszych i chorych, które potrzebują odpowiedniej regeneracji. Jak jeszcze zwierzęta wpływają pozytywnie na seniorów? Stała obecność pupila, możliwość wspólnej zabawy i dotyku:

 • poprawia nastrój,
 • redukuje niebezpieczny dla zdrowia stres,
 • obniża napięcie i ciśnienie krwi,
 • daje poczucie bycia potrzebnym.

Zwierzęta domowe bez wątpienia mogą umilić codzienność i podnieść jakość życia osób starszych.

Jakie zwierzę jest lepsze dla seniora – pies czy kot?

Zarówno psy, jak i koty mają swoich zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie życia z innym pupilem. Warto jednak pamiętać, że oba gatunki mają konkretne wymagania i nie nadają się dla każdego seniora. Jakie zwierzątko najlepiej wybrać dla starszych osób?

Psy potrzebują dużo aktywności fizycznej – regularnych spacerów, na które trzeba wyjść niezależnie od samopoczucia i pogody. Nie bez powodu są nazywanie najlepszymi przyjaciółmi człowieka – uwielbiają kontakt z opiekunami, wspólną zabawę i współpracę podczas treningów. Jeśli jednak ich potrzeby nie będą odpowiednio zaspokojone, mogą sprawiać poważne problemy. Pies dla starszej osoby to dobry pomysł tylko, jeśli jest świadoma związanych z nim obowiązków.

Koty są dużo lepszym wyborem dla seniorów, którzy nie są w pełni sprawni i nie mają siły na aktywność fizyczną. Nie wymagają spacerów, większość dnia przesypiają i bez problemu zostają same w mieszkaniu pod nieobecność opiekunów. Podobnie jak psy, lubią przebywać z człowiekiem, jednak są dużo bardziej niezależne i mniej angażujące.

Wady i zalety zwierząt w domu seniora

Jeśli zastanawiasz się, czy senior powinien mieć zwierzęta, weź pod uwagę nie tylko zalety, ale również wady takiego rozwiązania. Najważniejsze korzyści obecności zwierzaka w domu to mniejsza samotność, lepszy nastrój i pozytywny wpływ na zdrowie. W przypadku psów to także więcej ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Może się wydawać, że zwierzęta w mieszkaniu seniora to same plusy. Warto pamiętać, że czworonogi to również:

 • wysokie koszty wyżywienia i opieki weterynaryjnej,
 • większy bałagan w domu – zwłaszcza w przypadku zwierząt z długą sierścią,
 • konieczność zapewnienia opieki pod nieobecność właściciela.

Niezależnie od wieku, przed zakupem lub adopcją zwierzaka trzeba zastanowić się, czy mamy odpowiednią ilość czasu i środków finansowych, które pozwolą na odpowiedzialną opiekę. Warto pamiętać, że psy i koty potrzebują regularnego obcinania pazurów, pielęgnacji sierści, a często również kąpieli – nie każdy senior poradzi sobie z takimi obowiązkami.

Czy senior powinien mieć zwierzęta? Podsumowanie

Psy i koty to wspaniali przyjaciele, ale również duża odpowiedzialność. Ich obecność to skuteczny środek na samotność, nadmierny niepokój czy problemy ze snem. Przed zakupem lub adopcją pupila należy jednak zastanowić się, czy starsza osoba na pewno poradzi sobie z opieką – zarówno fizycznie, jak i finansowo. To decyzja na wiele lat, która powinna być dokładnie przemyślana.

Jeśli chcesz pomagać starszym osobom, które nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami, zostań opiekunką w Niemczech. Gdzie szukać zatrudnienia? Agencja Pflegerin to ciekawe oferty pracy jako opiekunka w Niemczech i atrakcyjne premie dla opiekunek.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny