Blog opiekunki

Zaparcia u starszej osoby – domowe sposoby, dieta i środki

02.10.2019

zaparcia u osób starszych

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego nierzadko towarzyszą seniorom.  Często spotykanym problemem są zaparcia u osób starszych leżących, chociaż cierpią na nie także emeryci, którzy mogą normalnie funkcjonować. Nieleczone mogą prowadzić do ogromnego dyskomfortu i chorób, a ponadto znacząco pogarszają jakość życia. Zaparcia u osób starszych to nie przelewki, a problem, z którym należy bezwzględnie walczyć. 

Zaparcia u starszych osób – czym są, jak się objawiają?

O zaparciach mówi się w przypadku, gdy dochodzi do przedłużonego zalegania treści jelitowej w jelicie grubym, bądź do problemów z wydalaniem stolca. Co to oznacza w praktyce? Przyjmuje się, że jeśli do wypróżnień dochodzi rzadziej niż 2-3 razy w tygodniu mamy do czynienia z zaparciami. W założeniu zdrowy człowiek powinien oddawać stolec minimum raz na trzy dni.
Zaparcia u starszych osób to jednak nie tylko problemy z oddawaniem kału lub poczucie dyskomfortu podczas wypróżniania. Towarzyszy im także szereg innych, nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego i nie tylko. Podczas zaparć u osób starszych leżących i nie tylko mogą wystąpić także między innymi:

 • poczucie pełności,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • odbijanie,
 • poczucie niesmaku w ustach,
 • bóle głowy.

Jakie są przyczyny zaparć u starszych osób?

Co powoduje zaparcia u osób starszych? Należy pamiętać o tym, że zmniejszenie ilości wypróżnień wraz z wiekiem jest procesem całkowicie normalny. Nie zawsze będą więc od razu potrzebne środki na zaparcia dla osób starszych, czasem wystarczą drobne zmiany w diecie, aby móc skutecznie rozwiązać problem. 
Przyjrzyjmy się jednak jakie czynniki mogą wpływać na zaparcia u starszych ludzi.

Choroby

Zaparcia u osób starszych często mogą być wywoływane przez różne choroby, na które cierpią emeryci. Wśród nich wymienić można zarówno te ściśle związane z układem pokarmowym, takie jak nowotwór jelita grubego, zwężenie jelit czy zapalenie jelita grubego, ale także inne: cukrzycę, mukowiscydozę, niedoczynność tarczycy, choroby układu nerwowego oraz otyłość.

Przyjmowane leki

Zaparcia u starszych osób mogą wiązać się także z przyjmowaniem niektórych leków. Ryzyko ich wystąpienia podnoszą między innymi środki uspokajające, przeciwpadaczkowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, także leki przeczyszczające mogą powodować zaparcia, jeśli są używane w nadmiarze.

Zła dieta

Złe odżywianie – spożywanie zbyt małej lub dużej ilości pokarmów, brak błonnika (tzw. dieta ubogoresztkowa) i przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów także mogą sprzyjać występowaniu zaparć u starszych ludzi. Warto pamiętać o tym, że seniorzy często cierpią na brak apetytu, a dodatkowo niewiele piją. Dlatego tak ogromną rolę odgrywa dieta przy zaparciach u osób starszych – jej zmiana może pomóc w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Brak ruchu

Zaparcia u osób starszych leżących, jak i chodzących, wynikają często z niedostatecznej ilości ruchu. Długotrwała pozycja leżąca utrudnia pracę układu pokarmowego. O ile jest taka możliwość warto zachęcić seniora do ruchu – krótki spacer może czasem zdziałać cuda.

Stan psychiczny

Również psychika może wpływać na wywoływanie zaparć u starszych ludzi. Stres, depresja czy otępienie starcze mogą zaburzyć funkcjonowanie układu pokarmowego.

Zaparcia u osób starszych – leczenie

Zaparcia u osób starszych leżących i chodzących można leczyć za pomocą środków farmakologicznych. Nie powinien to być jednak pierwszy wybór. Gdy pojawiają się one sporadycznie, można spróbować poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Zawsze kluczowym jest zdiagnozowanie przyczyny występowania zaparć u starszych osób.
Gdy problemem są zaparcia u osób starszych leczenie domowe obejmuje:

 • gdy to możliwe zwiększenie aktywności ruchowej,
 • zmiana diety na bogatoresztkową,
 • zwiększenie ilości spożywanych płynów,
 • spożywanie produktów poprawiających przemianę materii np. suszonych śliwek, gotowanego siemienia lnianego itp.

W przypadku nawracających zaparć u osób starszych należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który może zalecić leczenie farmakologiczne.

środki na zaparcia dla osób starszych

Jak opiekunka może pomóc podopiecznemu z zaparciami?

Gdy opiekujesz się osobą starszą zmagającą się z problemem zaparć możesz pomóc jej na kilka sposobów. Oczywiście poniższe wskazówki dotyczą seniorów ze sporadycznymi zaparciami, jak już pisaliśmy, gdy problem nawraca należy udać się do lekarza.
Jak pomóc starszej osobie z zaparciami?

 • Pilnując jej diety – emeryt musi spożywać odpowiednią ilość błonnika, a także płynów.
 • Włączając do diety probiotyki znajdujące się w jogurtach i kiszonkach.
 • Pilnując stałej pory spożywania posiłków – regularne jedzenie co 3-4 godziny sprzyja prawidłowej pracy układu pokarmowego.
 • Włączając do diety produkty wspomagające układ trawienny np. siemię lniane, suszone śliwki itp.

Umiałabyś zaopiekować się starszą osobą cierpiącą na zaparcia lub inne problemy wieku starczego? Poznaj nasze oferty pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech!


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny