Blog opiekunki

Wizyta seniora u dentysty

18.06.2020

dentysta dla seniora

Dentysta dla seniora brzmi dziwnie? Na dbałości o zęby skupiamy się zwykle w młodym wieku i wielu osobom wydaje się, że na emeryturze piękny i promienny uśmiech nie jest już potrzebny. Jednak nic bardziej mylnego! Odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej jest tak samo ważna u dziecka, nastolatka, dorosłego, jak i u osoby w podeszłym wieku. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, szczególnie ważna jest ona właśnie u emerytów! Każdy zasługuje na piękny uśmiech, bez względu na wiek. Jednak nawet pomimo najlepszej higieny, przynajmniej raz w roku powinna mieć miejsce wizyta seniora u dentysty. W tym artykule skupimy się między innymi na właściwej higienie oraz na problemach stomatologicznych osób starszych.

Kiedy iść do dentysty?

Zadaj to pytanie sobie. Kiedy chodzisz do dentysty? Zwykle wtedy, kiedy odczuwasz dolegliwości bólowe. Część osób wybiera się także na wizyty kontrolne. Nie inaczej powinno być w przypadku osób starszych. Wizyta seniora u dentysty powinna mieć miejsce, jeżeli odczuwa on jakiekolwiek dolegliwości bólowe lub dyskomfort w jamie ustnej (np. wywoływany źle dopasowaną protezą). Standardowo należy także umawiać emeryta na wizyty kontrolne minimum raz w roku.

Ważny jest także dobór odpowiedniego dentysty dla seniora. Osoby starsze mogą mieć problemy ze wzrokiem i słuchem, które obniżą ich komfort podczas wizyty w gabinecie. Dlatego warto wybrać miejsce, w którym pracują pełni empatii specjaliści, którzy wszystko wyjaśnią i pomogą wyleczyć choroby zębów.

Jakie problemy stomatologiczne mają seniorzy?

Odpowiednia higiena stomatologiczna seniora jest niezwykle ważna, ponieważ może ona pomóc uniknąć różnych problemów. Nie zapobiegnie ona jednak wszystkiemu – szczotkowanie nie sprzyja próchnicy, ale nie będzie miało wpływu na cofanie się dziąseł. Przyjrzyjmy się temu, z jakimi problemami stomatologicznymi borykają się osoby starsze:

 • próchnica,
 • ubytki,
 • cofanie się dziąseł,
 • suchość w ustach,
 • podrażnienia wywoływane przez protezę.

Wpływ na występowanie wymienionych wyżej problemów mogą mieć: niewłaściwa higiena, noszenie protez, przyjmowane leki, a także ogólny stan zdrowia. Warto wiedzieć, że leczenie zębów jest niezwykle istotne, ponieważ ich choroby mogą mieć wpływ na cały organizm seniora!

Jak należy dbać o zęby w podeszłym wieku?

Wspomnieliśmy już o tym, że higiena stomatologiczna seniora ma ogromne znaczenie – pozwoli ona na ograniczenie wizyt u dentysty do kontroli raz w roku. Warto pamiętać także o tym, że lepiej, łatwiej i o wiele taniej jest zapobiegać niż leczyć. Jak dbać o zęby w wieku podeszłym?

 1. Codziennie rano i wieczorem należy myć zęby pastą zawierającą fluor, a także używać nici dentystycznych.
 2. Stosować odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej.
 3. W przypadku nadwrażliwości zębów stosować odpowiednie pasty, które zmniejszają dolegliwości bólowe.
 4. Każdego dnia czyścić nie tylko zęby, ale także protezę.

Jeżeli senior ma problem z samodzielną higieną jamy ustnej, należy mu w niej pomóc. To, że osoba starsza jest leżąca, nie jest usprawiedliwieniem dla braku podstawowej czynności higienicznej, jaką jest mycie zębów.

Pracuj razem z nami

Jeśli umówienie wizyty u dentysty dla seniora lub umycie zębów osobie leżącej nie byłoby dla Ciebie problemem, sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek. Mamy propozycje dla osób z dużym doświadczeniem, ale także bez niego. Dla nas liczą się empatia oraz chęci do pracy.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny