Blog opiekunki

Senior a upały – jak zadbać o starszą osobę latem?

20.10.2022

Upały są szczególnie dotkliwe dla osób starszych. To one są najbardziej narażone na odwodnienie i udar cieplny. Jak zadbać o seniora w czasie letnich upałów? Jak chronić przed upałami osoby starsze? Na początku sprawdźmy, jak wysokie temperatury wpływają na seniorów.

Jak na osoby starsze wpływają wysokie temperatury?

Temperatury powyżej 30 stopni są latem coraz częstsze. Stanowią zagrożenie dla wszystkich. Jednak upał stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych. Dlaczego?

Osoby starsze mają mniej wody w organizmie. Dodatkowo osłabiony jest ośrodek pragnienia. Z tego powodu seniorzy szybciej się odwadniają, a jednocześnie wolniej odczuwają pragnienie. Takie połączenie zwiększa ryzyko odwodnienia.

Dodatkowo mniejsza ilość wody w organizmie utrudnia pocenie się. To podstawowy mechanizm, który u dorosłych pozwala regulować temperaturę. 

Co grozi seniorom podczas upałów?

1. Odwodnienie

Pierwszym zagrożeniem jest odwodnienie. W grupie ryzyka są seniorzy:

 • pijący duże ilości kawy,
 • pijący duże ilości alkoholu,
 • jedzący mocno solone potrawy,
 • a także zażywające leki moczopędne.

Odwodnienie zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pojawiają się kłopoty m.in. z:

 • wypróżnianiem,
 • zapamiętywaniem,
 • układem pokarmowym.

Mogą wystąpić nawet zaburzenia świadomości, a nawet przytomności.

W upały szczególnie ważne jest więc spożywanie dużej ilości wody. Można założyć, że w czasie letnich upałów seniorzy powinni spożywać ok. 2,5, a seniorki ok. 2 litrów płynów dziennie. Oczywiście ilość tą należy zwiększyć np. w przypadku większej aktywności fizycznej. Istotna jest także regularność. Lepiej wypić szklankę wody co 1,5 godziny, niż 4 szklanki wody co 4 godziny. Częste spożywanie, umiarkowanej ilości wody lepiej chroni przed odwodnieniem.

2. Udar cieplny

Skutkiem upałów jest także udar cieplny, nazywany także udarem słonecznym. To przegrzanie organizmu, które stanowi zagrożenie dla życia seniorów. Do objawów udaru zaliczamy:

 • silne zmęczenie,
 • zaczerwienioną skórę,
 • szum w uszach,
 • zawroty głowy,
 • podwyższoną temperaturę
 • i uczucie gorąca.

Ponadto przy udarze może, ale nie musi wystąpić utrata przytomności.

Jak dodatkowo zadbać o seniora w czasie letnich upałów?

Picie wody to podstawa, natomiast warto wdrożyć kilka dodatkowych wskazówek, które chronią osoby starsze przed wysoką temperaturą:

 • Zadbaj o komfort w pomieszczeniu. Ulgę przynosi klimatyzacja. Jeśli nie możesz sobie na nią pozwolić, to zasłaniaj okna w ciągu dnia, a nocą wietrz wnętrza.

 • Filtry UV – kremy należy stosować podczas każdego wyjścia na dwór. Promienie słoneczne są niebezpieczne również w cieniu.

 • Lekka dieta – latem unikaj ciężkostrawnych posiłków. Unikaj także kawy i alkoholu, ponieważ zwiększają ryzyko odwodnienia.

 • Unikaj słońca, zwłaszcza w południe. W czasie upałów seniorzy powinni chronić się w cieniu lub pomieszczeniu.

To kluczowe zasady, które znacząco podniosą komfort życia seniora w czasie upałów. Jeśli masz problem z ich wdrożeniem, to pomocna może być agencja opiekunek. Wsparcie profesjonalistów jest niezastąpione. Doświadczone osoby nie tylko chronią osoby starsze przed upałem, ale także zapewniają towarzystwo, które także poprawia komfort seniora.

Pomagaj seniorom za granicą

Jeśli to Ty szukasz pracy za granicą, chcesz zmienić swoje życie zawodowe i pomagać innym, to sprawdź aktualne oferty pracy w Niemczech. Praca jako opiekunka osób starszych to nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale także poczucie spełnienia i satysfakcja płynąca z pomocy innym.

Jak zadbać o seniora w czasie letnich upałów – podsumowanie

Jak chronić osoby starsze przed upałem? Najważniejsze jest picie wody i ochrona przed słońcem. Jeśli chcesz zadbać o seniora w czasie letnich upałów, to upewnij się, że regularnie pije wodę. Nie możesz się tym zająć samodzielnie? Pomocna może być opiekunka dla osób starszych, która otoczy seniora opieką.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny