Blog opiekunki

Samotność Seniora – jak sobie z nią poradzić?

10.01.2022

Samotność Seniora – jak sobie z nią poradzić?

Samotność stała się jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Skutki długotrwałej samotności mogą być różne, a najczęściej dotykają one osoby starsze. Wielu z nich spędza samotnie czas w mieszkaniu, nie mając możliwości rozmowy z drugą osobą. A przecież senior, podobnie jak każda inna osoba, pragnie uwagi oraz bliskości. Z tego tekstu dowiesz się, skąd się bierze samotność osób starszych oraz jak sobie z nią radzić.

Skąd się bierze samotność?

Samotność ma różne oblicza. Zazwyczaj dotyka osoby starsze, ale coraz częściej jest problemem również wśród młodych ludzi. Najczęstszym powodem jest samotne mieszkanie – bez rodziny, znajomych czy partnera. Może to być spowodowane różnymi czynnikami jak wyjazd w celu pracy lub nauki, śmierć bliskiej osoby, ale także własnym wyborem. Jeśli taka osoba często spotyka się ze znajomymi lub w weekendy odwiedza ją rodzina, to takie rozwiązanie nie jest złe. Jednak w wielu przypadkach takie osoby po prostu nie wychodzą z domu, popadając w samotność i brak chęci do życia.

Samotność starszych osób

Samotność osób starszych najczęściej wynika z braku kontaktu z rodziną lub śmierci partnera/partnerki. W takich sytuacji osoby bardzo się zmieniają. Tracą radość z życia i prostych czynności. Zamykają się w sobie i nie mają chęci na żadne spotkania. Częstym skutkiem długotrwałej samotności jest też pogorszenie stanu zdrowia. W niektórych przypadkach samotne osoby dotyka depresja, która jest poważną chorobą wymagającą kontaktu ze specjalistą.

Jak radzić sobie z samotnością?

Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność? Najlepszym sposobem są po prostu odwiedziny. Na pewno samotna osoba ucieszy się z możliwości rozmowy czy wspólnego wypicia herbaty. Może to być też przy okazji Twoja praca. Na naszej stronie znajdziesz oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, które umożliwią Ci pomoc starszym i samotnym osobom. Warto zastanowić się nad tą możliwością, ponieważ premie dla opiekunek są bardzo korzystne. Dlaczego? W szczególności z powodu braku chętnych, by podjąć taką pracę. A jest to świetne rozwiązanie, by zapewnić sobie dochód, a przy okazji pomóc osobom, które potrzebują bliskości. Jest to też możliwość, by poznać obcą kulturę i podszlifować język. Z pewnością będzie to też nowe doświadczenie, które można umieścić w CV.

Chcąc pomóc samotnej osobie, warto zorientować się, czy ma ona jakąś bliską rodzinę. Jeżeli dowiesz się, że starsza osoba straciła kontakt z bliskimi, to pomóż jej go odzyskać. Nie wiadomo, z jakiego powodu przestali się kontaktować – czy to była kłótnia czy brak czasu. Może obie strony żałują tej sytuacji, ale obawiają się zrobić pierwszy krok? Kontaktując się z rodziną, warto przedstawić sytuację, w której znalazła się starsza osoba. W wielu przypadkach taki kontakt jest pomocny i naprawia więzi rodzinne. Możesz też spróbować odnowić kontakt z dawnymi znajomymi starszej osoby. Na pewno nie raz o nich wspominała.

Innym sposobem, by poradzić sobie z samotnością są kluby seniora. To tam seniorzy spotykają się na wzajemne pogawędki przy kawie czy herbacie. Często towarzyszą temu różnego rodzaju gry, wspólne śpiewanie lub wyjazdy w ciekawe miejsca. Klub seniora może pomóc starszej osobie otworzyć się na innych i nawiązać nowe znajomości, a przede wszystkim uciec od samotności.

Samotność, a depresja

Skutkiem długotrwałej samotności mogą być choroby o podłożu psychicznym. Do najczęstszych z nich należy depresja. Senior odczuwa wtedy ciągłą samotność i nie wie, jak sobie z nią radzić. Nie ma chęci do codziennego funkcjonowania, ale też obawia się zmiany dotychczasowego trybu życia. Wycofuje się z kontaktów społecznych i staje się mniej rozmowny. Po dostrzeżeniu takich objawów trzeba zareagować. Warto w pierwszej kolejności porozmawiać z seniorem o swoich obawach i przedstawić mu propozycję pomocy jak np. kontakt z psychiatrą lub psychoterapeutą. Depresja to choroba, której nie należy bagatelizować, a porządnie wyleczyć.

Podsumowanie

Z samotnością seniorów spotykamy się coraz częściej. Chcąc uchronić przed nią swoich bliskich, otocz ich należytą opieką oraz poświęć im czas. Jeśli ważna jest dla Ciebie pomoc starszym osobom, to zostań opiekunką w Niemczech lub tutaj, w Polsce. Dotrzymasz towarzystwa seniorom i zadbasz o ich zdrowie. Twoja obecność z pewnością wpłynie na nich pozytywnie, a na ich twarzach pojawią się uśmiechy.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny