Opieka nad osobą starszą w jej domu a osobami starszymi w domach spokojnej starości diametralnie różni się. Również praca i zakres obowiązków opiekuna nieco ulega zmianie.
Pierwszą podstawową różnicą pomiędzy opiekunem zatrudnionym do opieki nad seniorem, a tym, który pracuje w domu starców jest ilość seniorów na jednego opiekuna. W pierwszym przypadku, opiekun zajmuje się tylko i wyłącznie seniorem, nad którym otrzymał opiekę i przebywa w domu seniora, co jest bardziej komfortowe i dla seniora, i dla opiekuna. W przypadku opiekunów zatrudnionych do opieki nad osobami starszymi w domach spokojnej starości jest znacznie większa dynamika pracy i więcej starszych osób, dla których nie można poświęcić wystarczającej ilości czasu, aby czuli się znacznie lepiej. Kolejnym minusem jest również to, że w tym wypadku senior przebywa w obcym miejscu, z dala od swojego domu i normalnego życia – mając kontakt z innymi osobami starszymi, którym doskwierają różne schorzenia, przez co panuje przytłaczająca atmosfera cierpienia, a senior jest świadkiem śmierci swoich współlokatorów, co nie wpływa dobrze na jego samopoczucie.
Drugą zasadniczą różnicą jest intensywność pracy opiekuna, co wpływa również na kontakt z osobą starszą i zaspokojeniem jej potrzeb społecznych. W przypadku indywidualnego opiekuna, kontakt ten jest bardzo duży, zawsze ma on czas wysłuchać potrzeb osoby starszej oraz problemów, z jakimi się mierzy. Z kolei w domu spokojnej starości taki kontakt zapewniają osobie starszej pozostali seniorzy, gdyż opiekunowie poprzez natłok obowiązków związanych z zaspokojeniem ich potrzeb fizjologicznych oraz opieką zdrowotną nie mają na to czasu.
Trzecią różnicą jest opieka medyczna, która w przypadku indywidualnego opiekuna nie zawsze jest wymagana – zależy to od stanu seniora. Z kolei w domach spokojnej starości często jest ona podstawą zatrudnienia.
Mimo kilku sporych różnic, oferty pracy dla opiekunek stoją otworem. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!