Blog opiekunki

Problem bezsenności u seniorów

13.10.2019

bezsenność seniora

Problemy ze snem zwykle nasilają się wraz z wiekiem. Bezsenność seniora to problem, z którym boryka się wiele starszych osób. Jak w takiej sytuacji może pomóc rodzina lub opiekunka, gdzie leżą przyczyny problemu, a także jak można leczyć bezsenność osoby starszej dowiesz się czytając naszego bloga. Przygotowany przez nas artykuł zawiera sporo przydatnych informacji na temat problemu bezsenności u seniorów. Zapraszamy do lektury.

Bezsenność seniora – co to właściwie jest?

Czy wiesz, że połowa osób po 50 roku życia skarży się na bezsenność? Wraz z wiekiem często pojawiają się lub narastają różnorakie problemy ze snem. Ale czym właściwie jest sama bezsenność? Najprościej mówiąc to zmniejszenie ilości lub jakości snu. Towarzyszą jej objawy, takie jak:

 • częste przebudzenia,
 • przedwczesne przebudzenia,
 • uczucie niewyspania (pomimo przespania odpowiedniej ilości godzin),
 • problemy z zasypianiem.

Bezsenność u seniora może negatywnie odbijać się na jakości życia. Przewracanie się z boku na bok w łóżku rodzi frustrację, niewyspanie prowadzi do rozdrażnienia, brak odpowiedniej ilości snu może osłabiać koncentrację, wywoływać zawroty głowy itd. Dlatego bezsenność u osoby starszej jest poważnym problemem, z którym należy podjąć walkę. Często wystarczy drobna zmiana nawyków, aby skutecznie poprawić nie tylko ilość, ale także jakość snu u seniora.

Zapotrzebowanie na sen a wiek

Być może zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, że wraz z wiekiem maleje zapotrzebowanie człowieka na sen. Trzeba przyznać, że w tym powiedzeniu kryje się sporo prawdy. Im jesteśmy starsi tym bardziej spada między innymi poziom melatoniny (nazywanej hormonem snu) – inkretu syntetyzowanego w szyszynce, który odpowiada między innymi za regulację rytmu dobowego człowieka.
Nierzadko osoby starsze są także znacznie mniej aktywne w ciągu dnia w porównaniu do przeszłości. Dlatego też do regeneracji wystarcza im mniej snu niż ich dzieciom oraz wnukom. To, że senior nie przesypia 8 godzin na dobę nie oznacza jeszcze, że cierpi on na chroniczną bezsenność.
Powody do niepokoju to obniżenie jakości i długości snu. Dopiero w takim wypadku można mówić o bezsenności seniora.

Bezsenność osoby starszej – kiedy jest powodem do zmartwień?

Bezsenność osoby starszej może być reakcją na pewne wydarzenia z życia, zmiany, stres itp. Jeśli występuje ona sporadycznie nie powinna wzbudzać niepokoju. To naturalna reakcja organizmu, która pozwala mu się w pewien sposób zresetować. Bezsenność u seniora może martwić, jeśli jej objawy utrzymują się przez co najmniej kilkanaście dni. W takim wypadku obowiązkowo należy podjąć działania, które pomogą ją zwalczyć.

Przyczyny bezsenności u seniora

Bezsenność u osoby starszej może mieć bardzo wiele przyczyn, począwszy od ogólnego stanu zdrowia, a skończywszy na codziennych nawykach. Każdorazowo, aby pomóc osobie starszej w walce z bezsennością należy zastanowić się, co może wpływać na to, że długość lub jakość jej snu uległa pogorszeniu. Poniżej przedstawiamy czynniki, które mogą mieć wpływ na bezsenność seniora.

 • Choroby. Ludzie w podeszłym wieku nierzadko cierpią na wiele różnych chorób i schorzeń. Niektóre z nich mogą przyczyniać się do wywoływania bezsenności u osób starszych. Depresja, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, potrzeba częstego oddawania moczu, choroba Alzheimera, dolegliwości bólowe – to tylko część przypadłości, które mogą prowadzić do bezsenności. By zapewnić emerytowi zdrowy, spokojny sen należy bezwzględnie z nimi walczyć lub przyjmować odpowiednie, zalecone przez lekarza leki.
 • Przyjmowane leki. Niektóre z leków przyjmowanych przez seniorów także mogą zaburzać prawidłowy sen. Do substancji, które działają w ten sposób zalicza się między innymi: beta-blokery, fluorochinolony, kortykosterydy, lewodopę, amantadynę oraz fenytoinę.
 • Złe nawyki związane ze snem. Na pogorszenie jakości oraz zmniejszenie ilości snu mogą wpływać także nieprawidłowe nawyki seniora. Odbywanie długich drzemek w ciągu dnia; kładzenie się do łóżka “bo już pora”, pomimo braku poczucia zmęczenia; a także spożywanie obfitych posiłków przed pójściem spać może sprzyjać późniejszej bezsenności osoby starszej.
 • Zmiana rytmu dnia. Przejście na emeryturę często wiąże się ze zmianą rytmu dobowego, co może przekładać się na problemy z bezsennością osób starszych. Nie trzeba już wcześnie wstawać do pracy, można do późna oglądać telewizję lub czytać książki, a popołudniowa nuda sprzyja ucinaniu sobie drzemek.
 • Brak aktywności fizycznej. Sport to zdrowie, niezależnie od wieku. Zbyt mała ilość aktywności w ciągu dnia może wywoływać bezsenność w nocy.
 • Zbyt mała ilość słońca w ciągu dnia. Całodzienne przebywanie w domu źle wpływa na sen. Szczególnie zimą, gdy światła słonecznego jest bardzo niewiele. 

Bezsenność to nie jedyny problem ze snem

Należy pamiętać o tym, że bezsenność seniora nie jest jedynym problemem związanym z nocnym wypoczynkiem. Bardzo często zdarza się, że osoby starsze dodatkowo cierpią z powodu:

 • RLS – zespołu niespokojnych nóg,
 • zaburzeń oddychania,
 • zaburzeń rytmu okołodobowego (zbyt wczesne budzenie się oraz zasypianie),
 • różnego rodzaju parasomni np. lunatyzmu, lęków nocnych, koszmarów sennych.

bezsenność osoby starszej

Jak pomóc seniorowi z problemem bezsenności?

Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, bezsenność u seniora może powodować znaczące pogorszenie jakości życia. Dlatego należy z nią bezwzględnie walczyć. Jak pomóc osobie starszej, która ma problemy ze snem? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek.
Pomóż seniorowi zmienić złe nawyki, jakie wykształcił. Przekonaj go do rezygnacji z popołudniowych drzemek, pomóż rozplanować dzień, zachęć do aktywności na świeżym powietrzu, naucz, że ostatni, lekki posiłek, powinno się spożywać na około 3 godziny przed snem. Zmiana nawyków może być skutecznym sposobem na pozbycie się problemu bezsenności u osoby starszej.
Naucz emeryta higieny snu. Wieczorem dobrze jest się wyciszyć np. słuchając delikatnej muzyki, czytając ulubioną książkę lub biorąc relaksującą kąpiel. Aby dobrze spać senior już od późnego popołudnia powinien unikać picia kawy. Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków, czy oglądania emocjonujących programów w telewizji wieczorami. Kofeina oraz emocje mogą mieć wpływać na problemy z zasypianiem.
Warto także zadbać o to, aby stworzyć osobie starszej odpowiednie warunki, które będą sprzyjały nie tylko zasypianiu, ale także utrzymaniu dobrej jakości snu. Warto wieczorem porządnie wywietrzyć sypialnię, a także usunąć z niej sprzęty emitujące światło np. elektroniczny zegarek.

Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

Po pierwsze należy zdiagnozować przyczyny, które prowadzą do bezsenności osób starszych. Może to nieleczona choroba, a może problem stanowią złe nawyki… W większości przypadków niewielkie zmiany potrafią przynieść oczekiwane efekty.
Jeśli nic nie pomaga należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią farmakoterapię. Należy jednak pamiętać, żeby po leki nasenne sięgać dopiero wtedy, gdy inne sposoby całkowicie zawiodły. Absolutnie w żadnym wypadku nie należy podawać leków na własną rękę, bo działają na sąsiada, przyjaciółkę lub pana z reklamy.

Oferty pracy dla opiekunek

Cieszymy się, że zapoznałaś się z przygotowanym przez nas wpisem. Jeśli masz doświadczenie, lub dopiero chciałabyś je zdobyć, to cały czas prowadzimy rekrutacje. U nas znajdziesz najlepsze oferty pracy dla opiekunek osób starszych. Rozwijaj swoją karierę razem z nami!


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny