Blog opiekunki

Predyspozycje, jakie powinna mieć opiekunka osoby starszej – cz. 1

16.02.2017

Praca opiekunki nad osobami starszymi nie należy do łatwych, jednak może okazać się bardzo satysfakcjonująca i pomagać odczuć, że jesteśmy komuś potrzebni. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych zawodów, istnieją pewne predyspozycje do wykonywania tego rodzaju pracy.

Czego oczekuje się od opiekunów osób starszych?

Cierpliwość

Przede wszystkim, powinna to być osoba spokojna i cierpliwa, gdyż starsi ludzie czują się zwykle samotni, mający żal do własnych (często mających już swoje rodziny) dzieci, że same się nimi nie zajęły, tylko wynajęły im osobę mającą zatroszczyć się o ich potrzeby. Dlatego też początki nie są zwykle najłatwiejsze. Ponadto starsi ludzie mają już swoje przyzwyczajenia, czasami dotyka ich również demencja starcza, co może okazać się dość trudne, jeśli opiekun nie jest cierpliwą osobą.

Wytrzymałość psychiczna i fizyczna

Kolejną pożądaną u opiekuna cechą jest duża wytrzymałość psychiczna i fizyczna, gdyż ludzie starsi często cierpią na różne choroby, najczęściej związane z ich wiekiem i jeśli mają już dużo lat, mogą być niedołężni i niesamodzielni. Wtedy najbardziej potrzebują pomocy opiekuna – czy to przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, czy nawet w celu załatwiania fizjologicznych potrzeb – zależy to od choroby, jej stadium, a także wieku osoby starszej. W związku z przebywanymi chorobami, mogą również uskarżać się na ból. Wytrzymałość psychiczna pomoże opiekunowi zaopiekować się starszą osobą i udzielić jej również potrzebnego wsparcia psychicznego, pomimo codziennej styczności z jej cierpieniem.


Powrót

Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

Szukasz pracy w opiece?

Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny