Depresja starcza to problem społeczny, o którym mówi się zdecydowanie zbyt mało. Seniorzy oraz ich opiekunowie niekiedy lekceważą objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę. Tymczasem depresja u osób starszych jest chorobą, i to taką, którą należy leczyć.
Czym jest depresja starcza
Depresja osób starszych to przypadłość, która występuje częściej niż może się wydawać. Pomimo tego, że jest powszechna nie jest normalna – to choroba, która wymaga specjalistycznej pomocy. Szacuje się, że problem ten może dotykać około 15% ludzi w wieku powyżej 65 lat, przy czym pod uwagę brane są wyłącznie przypadki, które udało się zdiagnozować. Szacuje się, że depresja u starszych osób dwa razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Depresja starcza to reakcja na mniejszą niż dotychczas sprawność i samodzielność, zbliżające się widmo śmierci oraz inne zachodzące w życiu zmiany. Dodatkowo przyjmowane przez starszą osobę leki mogą ją wywoływać, lub nasilać jej objawy. Ponieważ objawy depresji u osób w podeszłym wieku znacząco różnią się od tych występujących u osób młodych, a także dlatego, że często są traktowane jako naturalny element starzenia bardzo ważną rolę odgrywa rodzina lub opiekun osoby starszej. Uważna obserwacja zmian w zachowaniu (smutek, brak zainteresowania dotychczasowym hobby, zmęczenie, unikanie kontaktu z innymi) może pomóc dostrzeżenie tego, że z osobą starszą dzieje się coś złego. Depresja wieku starczego może być skutecznie leczona – starość nie musi być smutna!
Objawy depresji starczej
Jak już wspomniano objawy depresji u starszych osób będą zupełnie inne niż w przypadku reszty społeczeństwa. Wymienione poniżej objawy powinny zaniepokoić opiekuna bądź członka rodziny w przypadku, w którym utrzymują się przez okres dłuższy niż około dwa tygodnie. Objawy depresji u starszych ludzi obejmują między innymi:
- wycofywanie się z życia, unikanie kontaktu z bliskimi i znajomymi;
- brak energii oraz chęci do podejmowania działania;
- dolegliwości somatyczne – bóle głowy i stawów bez wyraźnej przyczyny;
- brak zainteresowania dawnym hobby i innymi rzeczami, które sprawiały osobie starszej przyjemność;
- utrata apetytu i spadek masy ciała;
- problemy ze snem.
Dodatkowo, typowe dla depresji osób starszych są:
- zmniejszenie poczucia własnej wartości,
- uczucie bycia ciężarem dla innych,
- strach przed śmiercią.
Obok innych objawów mogą pojawić się także problemy z pamięcią, koncentracją i uwagą oraz apatia. Jeśli wymienione poniżej symptomy utrzymują się przez długi czas warto rozważyć udanie się z seniorem do specjalisty, który będzie w stanie zdiagnozować chorobę, a także podjąć odpowiednie leczenie.
Przyczyny depresji u osób starszych
Depresja starcza może mieć wiele przyczyn. Ten okres życia sprzyja patrzeniu w “tył”, pewnym podsumowaniom, a także rozważaniu przeszłości oraz tego, co się dotychczas udało osiągnąć. W wyniku tego senior może zachorować na depresję. Dodatkowo rozwój choroby mogą wywoływać zachodzące wokół seniora zmiany, takie jak:
- zakończenie pracy zawodowej,
- śmierć przyjaciół oraz rodzeństwa,
- pogorszenie sprawności fizycznej.
Dodatkowo depresję starczą mogą wywoływać lub wzmacniać poczucie nieprzydatności i bycia ciężarem dla otoczenia. Aby tego uniknąć rodzina lub opiekun osoby starszej powinny angażować seniora w różne aktywności w domu i poza nim.
Leczenie
Depresja u starszych ludzi jest poważnym problemem, jednak można ją leczyć. Co ciekawe, pomimo tego, że objawy tej choroby są zupełnie inne w przypadku seniorów i osób młodych, jej leczenie przebiega podobnie u wszystkich grup wiekowych. Każdorazowo depresja starcza powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza psychiatrę, nie wolno na własną odpowiedzialność stosować leczenia bez konsultacji, tym bardziej, że obraz depresji u starszych osób może być nieco mylący. Możliwe są dwa sposoby leczenia:
- farmakologiczne,
- terapia psychologiczna.
W pierwszym wypadku konieczne jest skontaktowanie się z psychiatrą, który przeprowadzi badania i przepisze odpowiednie leki, które pomogą w depresji wieku starczego.
Drugi sposób polecany jest w przypadkach delikatnym obniżeniu nastroju. W niektórych przypadkach może stanowić alternatywę dla leczenia farmakologicznego lub jego uzupełnienie. Warto poszukać psychologa, który ma doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku. Dobrym rozwiązaniem może być także terapia grupowa.
Jeśli podejrzewasz depresję u seniora koniecznie namów go na wizytę u psychiatry lub psychologa, który będzie mógł mu pomóc.
Jak pracować z osobą starszą w depresji
Opieka nad osobami starszymi obejmuje szereg obowiązków, w tym między innymi dbanie o zdrowie podopiecznego. Jeśli sądzisz, że emeryt, którym się opiekujesz ma depresję koniecznie podejmij odpowiednie działania. Zaktywizuj seniora; pokaż mu, że jest ważny i potrzebny; zadbaj o to, aby miał kontakt z innymi ludźmi, a jeśli wymaga tego sytuacja umów go na wizytę u lekarza specjalisty. Pamiętaj o tym, że starość to okres życia, który nie musi być pogrążony w smutku. A jeśli szukasz pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą!