Blog opiekunki

Pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych – o czym pamiętać?

29.03.2022

Pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka osób starszych - o czym pamiętać?

Pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka może powodować stres. Jest to całkiem zrozumiałe! Każda nowa praca, a szczególnie jeszcze w nowym środowisku – za granicą, jest związana z niepewnością. Jednak doskonałe przygotowanie merytoryczne może pomóc w zdobyciu większego poczucia bezpieczeństwa i pewności, co sprzyja realizowaniu swoich obowiązków służbowych – z sukcesami! O czym musisz pamiętać, decydując się na pracę pierwszy raz jako opiekunka w Niemczech? 

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Do jednych z podstawowych obowiązków opiekunek w Niemczech należy szeroko pojęte dbanie o komfort fizyczny i psychiczny seniorów. Do zajęć, jakie należy wykonywać w ciągu dnia, zalicza się – pomoc przy czynnościach higienicznych, podawanie leków, pomoc w codziennych czynnościach, wychodzenie na spacery, ale również sprzątanie, robienie zakupów, a nawet przyrządzanie i podawanie posiłków. Zakres czynności może różnić się w zależności od tego, czy decydujesz się na opiekę osób starszych w Niemczech w domu opieki, czy też jedziesz wykonywać obowiązki w domu prywatnym. Zakres czynności, jakie będą wchodzić w skład Twoich codziennych zadań, jest uzależniony od konstrukcji umowy, ale też czasem – Twojej dobrej woli. 

Co ze sobą zabrać?

Decydując się nie tylko na pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka, ale też każdy kolejny, musisz pamiętać o zabraniu ze sobą nie tylko odzieży, kosmetyków i innych prywatnych rzeczy, ale przede wszystkim niezbędnej dokumentacji. Każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna mieć przy sobie:

 • Ważny i aktualny dokument tożsamości – paszport, prawo jazdy, dowód osobisty.

 • Potwierdzenie polisy ubezpieczeniowej.

 • Jeśli jedziesz pracować pierwszy raz jako opiekunka w Niemczech za pośrednictwem agencji pośredniczącej — weź ze sobą umowę współpracy. 

 • Opcjonalnie – potwierdzenie szczepienia na COVID-19 lub ważny test na koronawirusa (z wynikiem negatywnym).

Jak się zachowywać?

Opieka dla osób starszych w Niemczech jest zajęciem popularnym, ale wymagającym umiejętnego podejścia do seniorów. Pamiętaj o tym, że wiele osób z racji wieku i charakteru może doprowadzać do stresujących sytuacji, które wymagają od Ciebie opanowania i pełni profesjonalizmu. Aby osiągnąć sukcesy w zawodzie i jednocześnie dbać również o swoje zdrowie psychiczne, musisz wykazywać się takimi cechami, jak:

 • znajomość języka (minimum komunikatywna),

 • odporność na stres,

 • cierpliwość,

 • wyrozumiałość,

 • poczucie humoru,

 • pogodne nastawienie,

 • umiejętność zachowania „zimnej krwi” nawet podczas bardzo stresujących sytuacji.

Poza wymienionymi cechami opiekunka do osób starszych powinna mieć przynajmniej same podstawy wiedzy o schorzeniach geriatrycznych, a także neurologicznych. Jednak nie martw się od leczenia i pomocy w terapii jest lekarz lub fizjoterapeuta. Do Twoich obowiązków należy wyłącznie codzienna opieka doraźna nad seniorem.

Gdzie szukać ofert pracy?

Jeśli chcesz, żeby Twój pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka był udany – korzystaj z usług pośredniczących, doświadczonych i przede wszystkim – legalnych agencji. Wyjazd zorganizowany za pośrednictwem działającej na rynku firmy jest zdecydowanie bardziej bezpieczny i nie wiąże się z takim ryzykiem jak np. wyjazd jako opiekunka do Niemiec w ciemno” z ogłoszenia internetowego. Chociaż oczywiście nie każde jest nieuczciwe, to jadąc za granicę do pracy, należy zachować szczególna ostrożność. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie oddawać nikomu „pod opiekę” swoich dokumentów! Żadna szanująca się, profesjonalna firma pośrednicząca nie stosuje takich praktyk. 

Zapytaj u źródła

Jeśli pierwszy raz planujesz jechać do pracy w roli opieki do osób starszych w Niemczech, dobrym pomysłem jest poszukanie wskazówek i innych informacji wśród osób z branży – opiekunek, które wyjechały do pracy i mają już za sobą doświadczenie w zawodzie. Szukaj porad na branżowych forach, nawiązuj kontakty za pośrednictwem portali społecznościowych i zobacz, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech od środka, czyli z punktu widzenia osób, które zajmują takie stanowisko, o jakie się aktualnie ubiegasz. Porady doświadczonych opiekunek mogą być dla Ciebie najcenniejszą lekcją, która pomoże Ci uniknąć i nie powielać cudzych błędów.

Jak widzisz, jest kilka kwestii, o jakie musisz zadbać, planując pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekunka. Aby zachować pełne bezpieczeństwo i idealne dopasowanie oferty pracy do twoich oczekiwań i umiejętności skorzystaj z wiedzy i doświadczenia, jaka dysponuje każda solidna i uczciwa agencja opiekunek. Jeśli interesują Cię atrakcyjne oferty pracy w Niemczech zajrzyj na naszą stronę.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny