Blog opiekunki

Opieka nad seniorem w szpitalu

24.09.2021

Opieka nad seniorem w szpitalu

Opieka nad seniorami wymaga umiejętności odnalezienia się w różnych sytuacjach. Zdarza się, że podopieczny trafia do szpitala, a my powinniśmy wiedzieć, o co trzeba wówczas zadbać. Choć wielu osobom wydaje się, że niemiecka służba zdrowia działa doskonale, nie jest to do końca prawda. W szpitalach w Niemczech, podobnie jak u nas, często brakuje pomocy pielęgniarskich i łóżek. W związku z tym, że opieka nad seniorami w szpitalu nie wygląda najlepiej, opiekunki osób starszych są tam zawsze mile widziane i potrzebne podopiecznemu. Ponadto osoba, którą zajmujemy się na co dzień z pewnością będzie czuła się bezpieczniej i bardziej komfortowo, gdy będziemy w pobliżu. 

Opieka nad seniorem w szpitalu

Na co zwykle narażone są osoby w podeszłym wieku, przebywając w szpitalu? Przede wszystkim zwiększa się ich poziom stresu z powodu pobytu w nieznanym miejscu. Wpływ na to może mieć wiele rzeczy – inne otoczenie, oświetlenie, nieznane łóżko, obce osoby, fartuchy i kitle personelu, nieznana droga do toalety, odmienne posiłki, czy zmiana rytmu dnia. Będąc blisko naszego podopiecznego jesteśmy w stanie korzystnie wpłynąć na jego samopoczucie i choć trochę zmniejszyć obawy i lęki, których doświadcza.

Co robić, gdy podopieczny trafia do szpitala?

Przed udaniem się wraz z podopiecznym do szpitala powinniśmy ustalić ważną kwestię, jaką jest formalne określenie naszej pozycji prawnej w tym przypadku. Wyjaśniamy również, co jeszcze należy przygotować oraz spakować. 

a) od czego zacząć?

Co zrobić, gdy senior trafia do szpitala? Na początku powinniśmy wyjaśnić z osobą starszą albo jej rodziną zakres informacji o stanie zdrowia, jakie możemy otrzymać od medycznego personelu. Jest to istotne szczególnie dla osób, których bliscy mieszkają daleko. Zdarza się jednak, że rodzina nie daje takiego zaświadczenia opiekunce, ponieważ nie chce obarczać jej dodatkowymi obowiązkami. 

b) co przygotować?

 • dokumenty osobiste albo paszport, kartę ubezpieczeniową; 

 • dokumentację medyczną – np. aktualne zdjęcia rentgenowskie, orzeczenia lekarskie, zaświadczenia o chorobach przewlekłych i szczepieniach, zaświadczenia o alergiach, inne ważne zaświadczenia medyczne np. o cukrzycy lub przyjmowaniu środków na rozrzedzenie krwi, wykaz przyjmowanych na stałe leków.

c) co spakować?

 • przybory do higieny osobistej – ręczniki, szczoteczkę i pastę do zębów, grzebień albo szczotkę do włosów, szampon, żel pod prysznic, dezodorant, nożyczki do paznokci, dla kobiet zestaw do makijażu, dla mężczyzn akcesoria do golenia, klapki pod prysznic;

 • ubrania – piżamy, podomkę albo płaszcz kąpielowy, bieliznę na kilka dni na zmianę;

 • inne przydatne rzeczy – małe lusterko, budzik, okulary, lista z kontaktami, aparat słuchowy, zatyczki do uszu.

Powyższa lista jest całkiem spora – naszym zadaniem jest zdecydować, które z rzeczy będą najbardziej potrzebne. O czym powinniśmy pomyśleć, tworząc taką listę?

 • jak często osoba starsza będzie odwiedzana i co najbardziej jej się przyda. Przykładowo, jeśli szpital jest blisko domu, to suszarkę można przynieść, gdy planowane jest mycie głowy. Jeśli z kolei jest osobą leżącą, to rzeczy takie jak szlafrok czy klapki nie będą mu potrzebne;

 • weźmy pod uwagę również kondycję psychiczną seniora. Pozostawianie lusterka bądź nożyczek osobie, która cierpi na demencję może okazać się niebezpieczne;

 • uwzględnimy także informacje ze szpitala mówiące o szczególnych potrzebach i wymaganiach chorego.

Poza przedmiotami, które są konieczne by utrzymać higienę osobistą, przygotujmy seniorowi także coś niewielkiego do zjedzenia – jogurt, owoce, słodką przekąskę. Można osobie starszej zabrać do szpitala również gazetę, książkę albo krzyżówkę – oczywiście, jeśli pozostaje ona w dobrym stanie umysłowym. Dobrym pomysłem jest również przyniesienie przedmiotów, które “ocieplą” przestrzeń w szpitalu – ustawić fotografię na stoliku, powiesić ulubiony sweter na łóżku. Te drobne elementy umożliwią stworzenie przyjaznej atmosfery, co pozwoli lepiej znosić seniorowi pobyt w szpitalu.

Rzetelna opieka nad seniorem w szpitalu

Mamy nadzieję, że po naszej lekturze, zyskaliście więcej informacji na temat tego, jak się opiekować seniorem w szpitalu. Jeśli mamy do czynienia z tego typu sytuacją, dobrze jest właściwie się przygotować. 

Zostań opiekunką w Niemczech, by móc czerpać pełną satysfakcję z wykonywanej pracy. Agencja Pflegerin proponuje najlepsze oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, przewiduje również premie dla opiekunek.

Pełnienie roli opiekunki osoby starszej to praca, która wymaga empatii, cierpliwości oraz wiedzy. Ważne, by być przygotowanym na różne sytuacje, co pozwoli nam na rzetelne wywiązywanie się z codziennych obowiązków.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny