Blog opiekunki

Opieka nad seniorem – książki, które warto przeczytać

24.03.2021

Opieka nad seniorem - książki, które warto przeczytać

Decydując się na pracę opiekunki osoby starszej, warto stale podnosić swoje kompetencje. Profesjonalne książki dotyczące opieki nad seniorem umożliwiają pogłębienie wiedzy na temat osób starszych i opieki nad nimi. Wprawdzie jest to zawód, w którym nie istnieją formalne wymagania, takie jak określone wykształcenie, ukończone kursy, nie trzeba też podnosić kwalifikacji. Jednak rola opiekunki wymaga dużej empatii oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Zachęcamy do lektury artykułu – znajdziecie w nim książki dotyczące opieki nad seniorem, które warto przeczytać.

Wspierający i wspierani. Opieka nad osobami starszymi, Zofia Szweda-Lewandowska

Książka “Wspierający i wspierani” opisuje sytuację osób starszych z perspektywy seniorów i osób opiekujących się nimi. Szweda-Lewandowska określa obszary, gdzie pojawia się deficyt wsparcia ze strony krewnych i bliskich. Zwraca uwagę na to, jak obowiązki opiekuńcze obciążają rodzinnych opiekunów seniorów oraz rozważa konsekwencje rodzinne oraz zawodowe, związane ze świadczeniem wsparcia potrzebującym krewnym. Wymienia nieformalne sieci wsparcia oraz usługi opiekuńcze działające legalnie, a także te z tzw. szarej strefy. Autorka analizuje możliwości w obszarze opieki i metody jej usprawnienia. Opiekunki uznają lekturę za wartą uwagi.

Opieka nad osobami przewlekle chorymi w wieku podeszłym i niesamodzielnymi. Podręcznik dla opiekunów medycznych Elżbieta Szwałkiewicz, Dorota Talarska, Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Książka porusza ważny temat, jakim jest opieka nad osobami chorymi w podeszłym wieku i niesamodzielnymi. Znaleźć można w niej dokładnie omówione sposoby rozwiązywania kłopotów zdrowotnych i pielęgnacyjnych podczas opieki nad seniorem. Lektura skierowana jest głównie do osób planujących pracę w zawodzie opiekuna medycznego. Korzystają z niej także pracownicy socjalni, asystenci osób przewlekle chorych, w tym opiekunki seniorów. W pierwszej części publikacji zapoznajemy się z podstawowymi pojęciami na temat opieki i pielęgnacji, w drugiej opisane zostały zasady pielęgnowania w różnych sytuacjach podczas choroby. 

Kompendium pielęgnowania pacjentów w starszym wieku. Podręcznik dla studentów i absolwentów kierunku pielęgniarstwo

Podręcznik przeznaczony jest dla przyszłych pielęgniarek, jednak ze względu na zawartą w nim praktyczną wiedzę będzie bardzo przydatny również dla opiekunek osób w podeszłym wieku. “Kompendium pielęgnowania pacjentów w starszym wieku” powstało zgodnie z obowiązującymi wymaganiami kształcenia na studiach pielęgniarskich. W książce znajdziemy aktualną wiedzę z dziedziny pielęgniarstwa geriatrycznego. Jej najważniejszy cel to przygotowanie studentów na kierunku pielęgniarstwo do sprawowania właściwej opieki i pielęgnacji osób starszych. 

Wstydliwie przemilczana prawda o opiece nad osobami starszymi

To publikacja, która uchodzi za nieco kontrowersyjną – jest zbiorem historii polskich opiekunek w Niemczech. “Wstydliwie przemilczana prawda o opiece nad osobami starszymi” nie jest wprawdzie źródłem konkretnej wiedzy na temat opieki nad seniorami, natomiast warto sięgnąć po nią, by zapoznać się z doświadczeniami innych opiekunek seniorów.


Na rynku wydawniczym znaleźć można różne książki dotyczące opieki nad seniorem. Decyzja o wyborze lektury jest zależna od aktualnych oczekiwań oraz stanu wiedzy czytelnika. Doświadczona agencja pracy Pflegerin24 proponuje sprawdzone oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, a dla rzetelnych pracowników przewiduje również premie dla opiekunek. Pamiętaj, że poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności korzystnie wpłynie na jakość Twoje pracy. Zostań opiekunką w Niemczech i zacznij czerpać satysfakcję z wykonywanego zawodu!


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny