Nie da się ukryć, że opieka nad osobą chorą na Alzheimera jest ogromnym wyzwaniem. Wymaga ona poważnych zmian w życiu, ale także w otoczeniu. Członek rodziny lub opiekun takiej osoby musi uzbroić się w duże pokłady empatii, zrozumienia, ale także cierpliwości czy wewnętrznego spokoju. Musi pamiętać o tym, że powinien być wsparciem dla chorującego. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich zapadł na tę chorobę lub przyjdzie Ci opiekować się taką osobą, nasz poradnik z pewnością Ci się przyda.
Opieka nad chorym z Alzheimerem – jak się nim zająć?
Stopniowe pogarszanie pamięci, zdolności kojarzenia i sprawności fizycznej u członka rodziny lub podopiecznego, wiążące się z Alzheimerem, może wystawić na ciężką próbę. Kiedy osoba taka nie rozumie najprostszych poleceń i nie reaguje na to, co do niej mówimy budzi się w nas irytacja i złość. Należy jednak pamiętać, że chory doskonale odczytuje naszą aurę emocjonalną – wie, że jesteśmy zdenerwowani. Wobec tego może mimowolnie się przed nami zamykać i tym bardziej nie reagować na to, co mówimy. Dlatego opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga dużo cierpliwości, spokoju, a także opanowania – traktujmy ją tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani w takiej sytuacji.
Aby ułatwić codzienne funkcjonowanie chorego, warto zadbać o codzienne rytuały i regularny plan dnia. Dadzą one choremu poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dzięki takim rutynom chętniej będzie wykonywał polecenia, zdając sobie sprawę z tego, że właśnie nadszedł czas na wykonanie codziennej czynności np. jedzenie śniadania, poranna toaleta itp. Tak długo, jak to tylko możliwe starajmy się wzmagać samodzielność osoby chorej np.:
- zachęcając ją do mycia czy ubierania się bez pomocy,
- angażując ją w codzienne obowiązki,
- pozwalając na podejmowanie decyzji, co woli robić w czasie wolnym.
Zawsze należy pamiętać o tym, że wszelkie aktywności i obowiązki muszą być dostosowane do stanu zdrowia i możliwości podopiecznego. Dzięki dbaniu o stałą rutynę dnia oraz zapewnieniu odrobiny samodzielności, opieka nad chorym z Alzheimerem może być nieco łatwiejsza.
Dostosuj mieszkanie do potrzeb chorego
Opieka nad osobą chorą na Alzheimera to także zmiany w przestrzeni wokół niego. Mieszkanie powinno być bezpieczne i funkcjonalne, aby zapewniało komfort Tobie i choremu. Wszelkie zmiany warto podzielić na etapy, aby nasz podopieczny miał czas się do nich przyzwyczaić.
Bardzo ważne jest wydzielenie przestrzeni dla chorego. Może być to pokój lub specjalne miejsce np. przy oknie. Warto ustawić tam mebel wypoczynkowy, stolik, na którym znajdą się ulubione przedmioty podopiecznego, a także duży i czytelny zegar. Obowiązkowa jest także lampka przy łóżku chorego, najlepiej taka o dobrym, ciepłym świetle.
Mamy także kilka innych wskazówek dla opiekunów, w kwestii mieszkania:
- meble odsuń pod ściany, zadbaj o to, by w pomieszczeniu było sporo wolnej przestrzeni – to ważne ze względu na pogarszającą się koordynację;
- najlepiej jest zrezygnować z dywanów i wykładzin – łatwiej utrzymać wtedy czystość;
- meble i przedmioty możesz opisać na samoprzylepnych karteczkach – ułatwi to orientację chorego;
- zabezpiecz okna i drzwi przed niepowołanym otwarciem;
- wyjmij klucze z drzwi, schowaj także korki do zlewów i przedmioty niebezpieczne;
- zabezpiecz kontakty, kable, kuchenkę itp.
Pamiętaj, że Ty też się liczysz
Opieka nad chorym z Alzheimerem to ciężka praca, a Ty jesteś tylko człowiekiem. Jak każdy możesz mieć gorszy dzień. Pamiętaj o tym, że zasługujesz na chwilę dla siebie, nie bój się poprosić o pomoc lub porozmawiać z kimś, kto Cię zrozumie. Szczęśliwemu opiekunowi łatwiej będzie zająć się podopiecznym cierpiącym na Alzheimera.
Sądzisz, że dasz sobie radę w codziennej opiece nad chorym z Alzheimerem? Troska o innych to Twoje powołanie? W takim razie skontaktuj się z nami, mamy doskonałe oferty pracy dla opiekunek!