Opieka nad chorym na Parkinsona w domu może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak objawia się ta choroba i z czym się ona dokładnie wiąże, aby móc jak najlepiej przygotować się do opieki nad chorą osobą. Wykwalifikowana opiekunka dla osób starszych z właściwą wiedzą oraz doświadczeniem sprawi, że życie chorego oraz całej jego rodziny będzie lepiej zorganizowane i przez to spokojniejsze.
Choroba Parkinsona jest przewlekłym neurologicznym schorzeniem, które prowadzi do postępujących zaburzeń ruchowych i innych objawów. Osoby cierpiące na nią często potrzebują specjalistycznej opieki oraz wsparcia, zwłaszcza w późniejszych stadiach choroby. Dlatego rodziny często decydują się na zatrudnienie profesjonalnej pomocy. Agencja opiekunek może wskazać osobę, która ma doświadczenie w opiece nad podopiecznymi z takimi problemami. Odciąża to rodzinę i bliskich, a chory może cieszyć się lepszym komfortem życia.
Czym jest choroba Parkinsona i jakie daje objawy?
Choroba Parkinsona jest spowodowana uszkodzeniem neuronów produkujących neuroprzekaźnik o nazwie dopamina w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę ruchu. Główne objawy choroby Parkinsona to:
- drżenie kończyn, szczególnie w spoczynku,
- sztywność mięśni, która utrudnia swobodne poruszanie się,
- bradykinezja, czyli spowolnienie ruchów i trudności w rozpoczęciu oraz kontroli ruchu,
- problemy z równowagą i koordynacją ruchową,
- problemy z mówieniem i połykaniem.
Schorzenie to dotyka głównie osoby po 60 roku życia, ale zdarza się, że atakuje osoby młodsze. Powoduje obniżenie komfortu życia i utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jak powinna wyglądać opieka nad chorym z Parkinsonem?
Choroba Parkinsona a opieka nad chorym
Choroba Parkinsona wymaga opieki nad chorym dostosowanej do jego aktualnych potrzeb i oczekiwań. Różne stadia schorzenia związane są z różnym zakresem pomocy, jakiej senior może oczekiwać. Opiekunka zatrudniona do opieki nad chorym w domu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniego wsparcia i jakości życia podopiecznego. Do niektórych jej zadań mogą należeć:
- Pomoc w codziennych czynnościach. Osoba z Parkinsonem może mieć trudności w ubieraniu się, przygotowaniu sobie kąpieli, jedzenia czy wykonywaniem innych czynności związanych z zachowaniem higieny osobistej. Opiekunka musi być w stanie pomagać w tych czynnościach, zapewniając bezpieczeństwo i komfort podopiecznego.
- Pomoc w przyjmowaniu leków. Choroba wymaga regularnego przyjmowania lekarstw, które pomagają kontrolować jej objawy. Opiekunka powinna zapewnić odpowiednią organizację leków, przypominać o ich przyjmowaniu i monitorować skuteczność terapii.
- Wsparcie w utrzymaniu aktywności fizycznej. Dla zachowania jak najdłużej dobrej formy warto zadbać o regularną aktywność. Opiekunka powinna wspierać chorego w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, podczas spacerów oraz innych form aktywności, zgodnie z możliwościami i zaleceniami lekarza.
- Zapewnienie odpowiedniej diety. Osoby z Parkinsonem mogą mieć trudności z jedzeniem i połykaniem. Opiekunka powinna dbać o odpowiednią dietę, dostarczając zdrowe i łatwo strawne posiłki, z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń żywieniowych.
- Monitorowanie i obserwacja. Opiekunka powinna regularnie monitorować stan chorej osoby, obserwować jej objawy i reakcje na leczenie. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian lub pogorszenia stanu zdrowia powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem, lub rodziną pacjenta.
Opieka nad osobą chorą na Parkinsona wymaga kompleksowych działań dotyczących różnych sfer życia chorego. Jednak odpowiednio zorganizowana jest ogromną pomocą i daje satysfakcję. Trzeba się jedynie do niej przygotować.
Podsumowanie
Opieka nad osobą z Parkinsonem w domu może być wyzwaniem, ale także spełnieniem i szansą na zapewnienie choremu godnego życia. Zrozumienie choroby, odpowiednia organizacja działań, wsparcie i empatia są kluczowe dla efektywnej oraz dającej obu stronom satysfakcję opieki. Ważne jest również skorzystanie z usług profesjonalnej agencji, która zapewni odpowiednio przeszkolone, a także doświadczone opiekunki, które będą mogły sprostać specjalnym potrzebom i wymaganiom osób z Parkinsonem. Chcesz spróbować swoich sił w opiece nad osobami starszymi? Poznaj nasze oferty pracy w Niemczech.