Blog opiekunki

Omdlenia u seniorów – jak reagować

10.06.2021

Omdlenia u seniorów - jak reagować

Ryzyko omdleń zwiększa się wraz z wiekiem. Zawroty głowy u starszej osoby, mdłości, duszności, czy kołatanie serca, to objawy zwiastujące omdlenie. Omdlenie zwykle występuje nagle i ustępuje po kilku minutach. Może być związane z poważną chorobą lub pojawiać się w niektórych sytuacjach, np. podczas dużego natężenia emocji. Jeśli interesują Cię oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, warto lepiej zapoznać się z tematem, by wiedzieć, jak zachować się w przypadku omdlenia seniora.

Omdlenie a zasłabnięcie. Jak rozpoznać?

Omdlenie oraz zasłabnięcie to pojęcia, które często używa się zamiennie. Są jednak między nimi pewne różnice. Podczas omdlenia bowiem dochodzi do utraty przytomności, natomiast zasłabnięcie jest stanem przedomdleniowym. Jest ono związane z osłabnięciem organizmu, w którym pojawić się może zaburzenie świadomości, jednak nie jej utrata. Podczas zasłabnięcia podobnie jak w przypadku omdlenia, może dojść do upadku.

Czym są spowodowane omdlenia?

Jakie są przyczyny zawrotów głowy u osób starszych i omdleń? Do częstych przyczyn należą odwodnienie, spadek cukru we krwi, spadek ciśnienia, zaburzenia pracy serca, zmiany w mózgu. Powtarzające się u seniorów omdlenia nie powinny być lekceważone. Często spowodowane są one więcej niż jedną przyczyną. W takich przypadkach należy problem zgłosić lekarzowi i dokładnie opisać występujące objawy. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia, można zapobiec nawrotom omdleń.

Omdlenia u podopiecznych  – jak reagować?

Pamiętajmy, by w przypadku omdleń u seniorów zachować spokój i odpowiednio zareagować. W momencie utraty przytomności, ułóżmy starszą osobę na płaskim podłożu, rozluźnijmy jej ubranie i zaobserwujmy oddech oraz tętno. W takiej chwili nie wolno podawać wody ani lekarstw, klepać, czy polewać wodą. Jeśli jest to omdlenie, to po kilkudziesięciu sekundach, podopieczny powinien wrócić do przytomności. 

W przypadku, gdy omdlenie trwa dłużej lub tętno i oddychanie jest zatrzymane, musimy natychmiastowo wezwać pomoc. Robimy to także wtedy, gdy senior doznał poważniejszych obrażeń po upadku.

Kiedy podopieczny wróci do pełnej świadomości, zapytajmy go o samopoczucie i zapewnijmy mu poczucie spokoju i bezpieczeństwa, by mógł dojść do siebie. Jeśli wszystko jest w porządku, pomóżmy seniorowi powoli i spokojnie się podnieść. 

Jak zadbać o seniora, u którego pojawiają się omdlenia?

Omdlenia to sytuacje, które należy jak najszybciej zgłosić bliskim seniora. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się często lub utrata przytomności trwa długo. U osoby w podeszłym wieku może pojawić się lęk przed upadkiem, co często skutkuje wycofaniem się z różnych aktywności. 

Jeśli zauważymy objawy, takie jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi u osób starszych, duszności lub zwiększoną potliwość, należy podać seniorowi wodę i zachęcić go, usiadł albo się położył. Warto także zmierzyć osobie starszej ciśnienie krwi. Często nie jesteśmy w stanie zapobiec omdleniu, jednak można uchronić starszą osobę przed upadkiem. Dzięki odpowiedniej asekuracji możemy sprawić, że podopieczny osunie się na ziemię na tyle bezpiecznie, by nie doznać urazu.

Przyczyny omdleń u seniorów

W przypadku osób starszych, do omdleń może dochodzić, gdy podopieczny gwałtownie zmieni pozycję. W momencie, gdy nie zadziałają właściwie mechanizmy kompensacyjne związane z ciśnieniem, może pojawić się omdlenie. Omdlenia często zdarzają się podczas upalnych dni, jako objawy odwodnienia u osoby starszej. Przypominajmy więc seniorowi o regularnym nawadnianiu organizmu i bacznie go obserwujmy.

Zawroty głowy u starszej osoby, zaburzenia równowagi, duszności to symptomy nadchodzącego omdlenia. Pamiętajmy, by w takich sytuacjach zachować spokój i udzielić seniorowi odpowiedniej pomocy. Praca jako opiekunka osoby starszej wymaga empatii, cierpliwości oraz wiedzy, a przy tym potrafi dostarczyć wiele satysfakcji. Zostań opiekunką w Niemczech, korzystając z profesjonalnej agencji Pflegerin24, która oferuje wysokie zarobki oraz przewiduje premie dla opiekunek. Mamy nadzieję, że zawarte w naszym artykule wskazówki będą przydatne podczas pracy z seniorem.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny