Blog opiekunki

Odchudzanie seniora – dieta odchudzająca dla osób starszych

31.08.2020

odchudzanie seniora

Odchudzanie seniora to temat, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – wszak z wiekiem coraz łatwiej przybieramy na wadze. Dodatkowe kilogramy mogą stać się przyczyną wielu dolegliwości, dlatego warto z nimi walczyć. Wraz z wiekiem odchudzanie będzie coraz trudniejsze – osoby w podeszłym wieku wolniej tracą kilogramy niż młodzi ludzie. To właśnie dlatego dieta odchudzająca dla seniora powinna być racjonalna – aby nie zaszkodzić osobie starszej np. zbyt drastycznym obcięciem spożywanych kalorii.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zaplanować i przeprowadzić ten proces oraz jaka będzie najlepsza dieta odchudzająca dla osób starszych, interesujące Cię informacje znajdziesz w tym tekście. Pamiętaj, że można się odchudzać (a nawet trzeba!) w każdym wieku. Dzięki nam dowiesz się, jak robić to skutecznie w przypadku seniora.

Odchudzanie osób starszych – zasady żywienia

Odchudzanie seniora to proces stosunkowo skomplikowany. Wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie kaloryczne organizmu – dlatego należy zmniejszyć porcje. Osoby starsze często zapominają także o odpowiednim nawodnieniu, co sprzyja podjadaniu. Wiele z nich zapomina o codziennym ruchu… Dlatego do odchudzania należy podejść kompleksowo!

Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, komponując dietę odchudzającą dla seniora. To dobre zasady, do których warto stosować się nawet podczas opieki nad seniorem, który nie ma nadwagi.

 • Dieta powinna być bogata w białko. Dzięki temu, że długo się trawi, zapewnia uczucie sytości na dłużej. Ponadto badania potwierdzają, że ma ono korzystny wpływ na organizm seniora – np. wzmacnia mięśnie i kości. Warto sięgać między innymi po białe mięso, jajka, a także ryby – bogate w zdrowe tłuszcze.
 • Warto ograniczyć węglowodany w diecie. W szczególności dotyczy to cukrów prostych, które stanowią źródło tak zwanych pustych kalorii. Oczywiście należy rozróżniać węglowodany pochodzące z pełnoziarnistego pieczywa, makaronów, kasz itp. od tych pochodzących z chipsów, przetworzonych wafli ryżowych itd.
 • Nie wolno zapomnieć o warzywach i owocach. Stanowią one źródło błonnika pokarmowego, który przeciwdziała problemom z układem trawiennym. Warzywa i owoce dostarczają witamin i substancji odżywczych. Warzywa mają ponadto niewiele kalorii.
 • Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. Seniorzy często zapominają o piciu odpowiedniej ilości płynów. Woda oraz niesłodzone napoje (np. herbatki ziołowe) to produkty, których absolutnie nie może zabraknąć w diecie osoby starszej, nie tylko gdy ona się odchudza.
 • Regularne posiłki. Zaleca się jedzenie około pięciu, niewielkiej objętości posiłków w ciągu całego dnia. Dzięki temu łatwiej uniknąć podjadania.

Odchudzanie osób starszych w podstawowych założeniach jest bardzo zbliżone do odchudzania osób z innych grup wiekowych. Pamiętaj jednak, że wszelkie diety muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb seniora. Gotowe masówki nie będą pasować każdemu, zwłaszcza jeżeli osoba starsza zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, czy insulinooporność.

Odchudzanie seniora – aktywność fizyczna

W procesie odchudzania osób starszych ogromne znaczenie ma nie tylko odpowiednio dobrana diet seniora, ale także aktywność fizyczna. Wiele osób w podeszłym wieku rzadko podejmuje aktywność fizyczną. Ma to związek z wieloma czynnikami, takimi jak brak sił, pogarszający się stan zdrowia, choroby. Warto zachęcać seniorów do ruchu, przy czym powinien on być dopasowany do potrzeb i upodobań zainteresowanych. Ćwiczenia powinny być przyjemnością, a nie mało przyjemnym obowiązkiem.

W procesie odchudzania osoby starszej odpowiednie będą zarówno treningi siłowe, jak i ćwiczenia cardio. Wykorzystanie ciężarów jest równie dobre, co pływanie lub szybkie spacery. Jak już wspominaliśmy, wszystko zależy od upodobań seniora.

Każdy czas jest dobry na odchudzanie

Ze zbędnymi kilogramami warto walczyć bez względu na wiek. Seniorzy także zasługują na zdrowie! Mamy nadzieję, że nasz tekst przyniósł odpowiedzi na Twoje pytania. A jeżeli szukasz pracy, koniecznie sprawdź naszą ofertę! Mamy pracę dla opiekunek w Niemczech – zarówno doświadczonych, jak i początkujących. Przekonaj się sama.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny