Problem nietrzymania moczu u osób starszych, nazywany też inkontynencją, jest bardzo wstydliwy. Dotyka on około połowy kobiet i 1/3 mężczyzn po 80. roku życia. Ze względu na swój charakter i uczucie zażenowania, jakie wywołuje, bywa przez seniorów często bagatelizowany – pomijają go milczeniem. Z czasem może doprowadzić do wycofania się z życia, poczucia izolacji, depresji itd. Dlatego bezwzględnie należy z nim walczyć. Jeżeli, jako opiekunka zauważasz nietrzymanie moczu u seniora, którym się opiekujesz, postaraj się mu pomóc.
Problem nietrzymania moczu u osób starszych – przyczyny
Jak już wspominaliśmy, nietrzymanie moczu u seniorów może doprowadzić do wielu problemów natury społecznej i higienicznej. Dotknięte inkontynencją osoby, zawstydzone tym, co dzieje się z ich organizmem, odsuwają się od życia społecznego. Mogą bardzo przeżywać każde zabrudzenie bielizny… Aby skutecznie walczyć z tym problemem, warto poznać przyczyny nietrzymania moczu u osób starszych. Może być ono wynikiem między innymi:
- związanego z wiekiem osłabienia mięśni dróg moczowych i zwieraczy;
- nawracających infekcji układu moczowego,
- kamicy pęcherza moczowego,
- zaparć,
- otyłości,
- niektórych chorób (np. Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane, udar),
- przebytych porodów u kobiet,
- przerostu prostaty u mężczyzn,
- przebytych operacji ginekologicznych i urologicznych,
- braku możliwości szybkiego dotarcia do łazienki.
Kiedy znasz przyczyny nietrzymania moczu u osób starszych, łatwiej będzie Ci pomóc seniorowi, którego masz pod opieką. Nie pozwól, aby inkontynencja odebrała mu radość z jesieni życia.
Postacie nietrzymania moczu
Można mówić o różnych postaciach nietrzymania moczu u osób starszych. Warto przyjrzeć się im bliżej – dzięki temu dowiesz się, na którą z postaci cierpi Twój podopieczny. Rozróżnia się trzy postacie nietrzymania moczu:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) – mówimy o nim w wypadku, gdy dochodzi do niekontrolowanego wypływu moczu podczas wykonywania niektórych czynności, wymagających napięcia powłok brzusznych. Objawia się między innymi podczas: kichania, kaszlu, podnoszenia ciężkich rzeczy, uprawiania niektórych sportów, wykonywania prac fizycznych czy wchodzenia po schodach;
- nietrzymanie moczu z parcia – w tej postaci osoba ma poczucie wypełnienia pęcherza moczowego, któremu towarzyszy mimowolne popuszczanie. Często do wycieku moczu dochodzi, gdy senior nie zdąży dojść do toalety. Pomimo picia małej ilości płynów pacjent może odczuwać parcie na pęcherz, gdy słyszy odgłosy bieżącej wody lub jej dotyka;
- postać mieszana – łączy w sobie obie wyżej scharakteryzowane.
Jak powinna zachować się opiekunka?
Jeżeli senior, którym się opiekujesz ma problemy z nietrzymaniem moczu, powinnaś wykazać się dużą dozą taktu, zrozumienia i empatii. Zastanów się, jak Ty chciałabyś być traktowana w takiej sytuacji? W przypadku inkontynencji obowiązkowo zgłoś ten problem lekarzowi rodzinnemu seniora. On będzie wiedział, co należy zrobić. Do Twoich codziennych zadań będą z kolei należeć:
- dbanie o nawodnienie osoby starszej (zapobiega to infekcjom pęcherza),
- zapewnienie pomocy w higienie w razie wypadku,
- doprowadzanie seniora do toalety, zawsze, gdy tego potrzebuje,
- zakładanie pieluch lub pieluchomajtek.
Sądzisz, że poradziłabyś sobie z tymi zadaniami? Masz w sobie dość empatii, aby zaopiekować się starszą osobą z problemem nietrzymania moczu? A przy okazji chcesz zarobić? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi ofertami pracy dla opiekunek za granicą!