Blog opiekunki

Kreatywne spędzanie czasu w domu z seniorem

27.08.2021

Kreatywne spędzanie czasu w domu z seniorem

Opiekun osoby starszej poza pomocą w codziennych czynnościach, zajmuje się także organizacją czasu wolnego seniora. Pomysły na zajęcia z seniorami powinny być dostosowane do zainteresowań oraz stanu zdrowia podopiecznych. Warto zapoznać się z naszym artykułem, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak aktywnie spędzać czas z osobą starszą, która jest pod naszą opieką. 

Jak spędzać czas wolny z seniorem w domu?

Pomysłów na zajęcia z seniorami jest wiele. Wszystko zależy od kreatywności opiekuna oraz upodobań seniora. Podpowiadamy, w jaki sposób warto zorganizować osobie starszej czas.

Przeglądanie zdjęć z młodości

Seniorzy zwykle lubią oglądać fotografie z lat dzieciństwa oraz młodości, ponieważ to pozwala im na przywołanie wspomnień. Dobrze jest wówczas okazać zainteresowanie i dopytać starszą osobę o minione lata. Ponadto jest to także świetny trening pamięciowy.

Pielęgnacja roślin

Sianie, sadzenie oraz pielęgnacja roślin to doskonały sposób na to, by się odprężyć oraz poćwiczyć umiejętności manualne. Można zaproponować seniorowi stworzenie ogródka, w którym będzie uprawiać bazylię, szczypiorek, czy miętę. Zioła z powodzeniem wykorzystać można podczas przygotowywania posiłków. 

Wspólne przyrządzanie posiłków

Wspólne przygotowywanie jedzenia to kolejny ze sposobów na spędzanie czasu razem. Warto wówczas poeksperymentować, wypróbować nowe przepisy, także z kuchni z różnych stron świata. Można również spróbować odtworzyć ulubione dania z dzieciństwa seniora. Ciekawym pomysłem będzie też pieczenie ciasta, babeczek albo tarty. Nie zapominajmy, by senior miał możliwość realizowania czynności, które jest w stanie wykonać. Okażmy cierpliwość, jeśli pewne rzeczy będzie robił wolniej.

Słuchanie utworów muzycznych i śpiewanie

Jakie jeszcze ciekawe pomysły na zajęcia z seniorami można realizować? Z pewnością zaliczyć można do nich słuchanie muzyki oraz śpiewanie. Nie każdy o tym wie, ale śpiew bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ponieważ aktywizuje prawy płat skroniowy w mózgu i uwalnia endorfiny – hormony szczęścia. Jeśli więc zastanawiacie się, czym zająć osobę z demencją, to tego rodzaju aktywności będą doskonałym rozwiązaniem. Muzyka i śpiew zmniejsza poczucie samotności, pozwala się odprężyć oraz poczuć jedność i wspólnotę z innymi. Dobrze jest pośpiewać wraz z naszym podopiecznym. Regularny kontakt z muzyką zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie i obniża stres. Ponadto powtarzanie tekstów piosenek to doskonałe ćwiczenie na pamięć.

Aktywność fizyczna

Podejmując się opieki nad seniorem, nie zapominajmy, by organizować mu aktywność fizyczną, jeśli oczywiście pozwala na to jego zdrowie. Spacery po parku czy lesie to doskonały sposób na relaks, dotlenienie mózgu oraz zredukowanie napięcia po całym dniu. Innym pomysłem na aktywność fizyczną jest gimnastyka. W internecie możemy znaleźć wiele przydatnych filmów, prezentujących ćwiczenia dla seniorów.

Gry planszowe oraz towarzyskie

Jakie gry będą dla starszych ludzi najbardziej odpowiednie? Możemy sięgnąć po standardowe opcje, takie jak chińczyk, domino, szachy, warcaby. Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych gier, dlatego warto zapoznać seniora z ich zasadami i miło spędzić czas.

Prace manualne

Kreatywne spędzanie czasu z seniorem to także różnego rodzaju prace manualne. Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc to czas, gdy możemy wspólnie z osobą starszą przygotować ozdoby, np. stroiki, zawieszki na choinkę, dekoracje okienne – inspiracji jest naprawdę sporo.

Rozmowy

Pomysły na zajęcia z seniorami mogą być naprawdę różnorodne, natomiast warto pamiętać o tym, jak często zwykła rozmowa kojąco wpływa na psychikę osoby starszej. Okazanie zainteresowania jego przeszłością – losami rodziny, pracą zawodową, przyjaciółmi oraz ulubionymi zajęciami, może dostarczyć tematów na długie godziny rozmów. Ponadto łatwiej będzie nam zorganizować czas zgodny z zainteresowaniami osoby starszej.

O czym warto pamiętać, organizując czas osobie starszej?

Organizowanie czasu seniora wymaga kreatywności oraz elastyczności. Jeśli dobrze poznamy naszego podopiecznego, łatwiej będzie nam zorganizować mu czas w interesujący dla niego sposób. Pamiętajmy jednak, by nie przemęczać osoby starszej i dostosowywać zajęcia do jej możliwości. Nie należy też przesadzać z liczbą zajęć. Nie zniechęcajmy się także, jeżeli podopiecznemu nie do końca podobają się nasze inicjatywy. W takiej sytuacji dopytajmy, co chciałby robić i spróbujmy zorganizować mu czas w inny sposób. Musimy także okazywać mu wiele cierpliwości oraz starać się zachęcać go do nauki nowych czynności.

Zostań opiekunką w Niemczech i czerp satysfakcję ze swojej pracy. Agencja Pflegerin24 proponuje oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, przewiduje także premie dla opiekunek. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas pomysły na zajęcia z seniorami, zainspirują Was do organizacji czasu ze swoim podopiecznym. Wspólne spędzanie czasu pozwala na zacieśnianie więzi, co korzystnie wpływa na samopoczucie seniora.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny