Blog opiekunki

Kim jest opiekunka dla seniora?

06.05.2021

Kim jest opiekunka dla seniora?

Opieka nad seniorem to ważny i odpowiedzialny zawód, wymagający wiele empatii oraz cierpliwości. Kim jest opiekunka dla seniora? To osoba, która pomaga starszej osobie w wykonywaniu codziennych czynności, jest również dla podopiecznego wsparciem psychicznym. Opieka nad seniorem to praca, w której zacieśniają się relacje międzyludzkie, a opiekun często staje się dla seniora kimś ważnym i bliskim. 

Opiekunka – Pani domu

Zastanawiając się nad tym, kim jest opiekunka dla seniora, można pomyśleć o niej jak o pani domu. To ona jest odpowiedzialna za funkcjonowanie gospodarstwa domowego – robi zakupy, dba o czystość, przygotowuje posiłki, często także zarządza budżetem. 

Opiekunka – Pielęgniarka

Rolą opiekunki seniora jest również realizacja niektórych czynności, wykonywanych w domach seniora przez pielęgniarki. Kiedy jest taka konieczność, opiekunka dla seniora zmienia opatrunek albo smaruje odpowiednimi preparatami odleżyny. Może także wspierać seniora podczas wykonywania prostych ćwiczeń fizycznych. Istotne jest, by pamiętać, że opiekunka nie jest pielęgniarką w dosłownym rozumieniu. To znaczy, że nie wolno jej robić zastrzyków, nie ma też uprawnień do rehabilitacji, nie można więc od niej oczekiwać, że poprowadzi rehabilitację seniora. 

Opiekunka seniora służy podopiecznemu wsparciem podczas czynności, takich jak karmienie, ubieranie oraz higiena. Jej zadaniem jest podawanie posiłków, pomoc podczas ubierania oraz realizacja higienicznych czynności, czyli mycie, pomoc w korzystaniu z toalety czy zmienianie pieluch.

Opiekunka – Przyjaciółka

Myśląc o tym, kim jest opiekunka dla seniora, z pewnością można stwierdzić, że bliską osobą, którą podopieczny obdarza zaufaniem. To do niej w pierwszej kolejności starsza osoba zwraca się o pomoc, ponieważ opiekunka dobrze zna potrzeby oraz przyzwyczajenia seniora. Jest obecna podczas wielu ważnych chwil w życiu osoby starszej. Orientuje się w jego ulubionych potrawach, wie w jaki sposób poprawić poduszki, by senior czuł się komfortowo. Opiekunka czuwa przy nim, gdy trudno jest znieść mu ból. To ona jako pierwsza zauważa zmiany, które zaszły w wyglądzie czy zachowaniu podopiecznego. Dzięki temu opiekunki szybciej mogą dostrzec pogarszający się stan zdrowia seniora i w razie potrzeby zainterweniować. Zostań opiekunką w Niemczech, jeśli masz w sobie wrażliwość i lubisz troszczyć się o innych.

Opiekunka – Członek rodziny (często jest tak traktowana)

Wskazując na to, kim jest opiekunka dla seniora, śmiało można nazwać ją członkiem rodziny. Dlaczego? To osoba, która przebywa z podopiecznym każdego dnia, doskonale zna jego nawyki, upodobania oraz potrzeby. Opiekun zazwyczaj zna wiele szczegółów oraz wspomnień z życia seniora. 

Praca opiekunki seniora to odpowiedzialny zawód, który może przynieść wiele satysfakcji. Agencja Pflegerin24 proponuje sprawdzone oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, przewiduje również premie dla opiekunek. Warto mieć świadomość, że opiekunka seniora pełni bardzo ważną rolę w życiu podopiecznego.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny