Blog opiekunki

Jakie rozrywki dla seniora?

30.09.2022

Osoby starsze mogą stopniowo wymagać pomocy przy prostych codziennych czynnościach. Niezbędna jest też rozrywka dla seniora zapewniona przez opiekuna. Poza codziennymi obowiązkami warto zadbać o aktywizację i rozrywkę dla starszych osób. Jak to zrobić?

Rozrywki dla seniora

Błędne jest myślenie, że jedyną formą rozrywki dla seniora powinno być oglądanie telewizji i rozwiązywanie krzyżówek. Opiekunka dla osób starszych powinna zadbać o aktywizację seniora zarówno pod kątem intelektualnym, jak i fizycznym. 

Kluczowe znaczenie będzie miało jednak dobranie zajęć do potrzeb i możliwości danej osoby. Trzeba więc dowiedzieć się, co lubi, jak chętnie spędza czas, czy ma pasje, które chciałaby rozwijać. Wiele osób, które przeszło na emeryturę i potrzebuje opieki, musi uzyskać zachętę, aby pozostać aktywnym i robić coś ciekawego. To właśnie jedna z ważniejszych roli osoby, która się o nią troszczy. Dobrze wykwalifikowanych specjalistów w tym zakresie oferują przede wszystkim Agencje opiekunek.

Pomocy w codziennych czynnościach potrzebują seniorzy na całym świecie, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Opiekunki bardzo często wybierają oferty pracy w Niemczech ze względu na dobre warunki. Jednak zarówno wyjeżdżając, jak i zostając w kraju, powinny mieć na uwadze nie tylko podstawowe potrzeby swojego podopiecznego.

Rozrywki dla seniora w domu

Niektórzy chętnie zaangażują się w robótki ręczne, a przy dzisiejszym podejściu młodych do życia i ekologii, możemy również zachęcić starszą osobę do ich sprzedaży w sieci, co z pewnością pomoże jej nabrać wiatru w żagle. Nauka obsługi komputera bywa problematyczna, ale wiele możemy ułatwić, przez dopasowane ustawienia.

Inną ciekawą formą rozrywki dla seniora będą gry planszowe i karciane. Obecnie wybór jest ogromny, więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Można również rozwiązywać:

 • krzyżówki,
 • sudoku,
 • zagadki i rebusy.

Są one dostępne do samodzielnej zabawy o dowolnej porze, a dodatkowo doskonale wpływają na umysł i pomagają opóźniać demencję starczą.

Niektóre osoby chętnie rozwijają się artystycznie. W tej dziedzinie również pojawia się wiele rozwiązań, które można wykonywać samodzielnie w domu. Może to przykładowo być:

 • malowanie po numerach, które pozwoli stworzyć piękny obraz,
 • decoupage,
 • kolorowanki dla dorosłych.

Wśród zajęć, które można wykonywać w domu, znajduje się również pielęgnacja i sadzenie roślin. Można zagospodarować parapety, balkon i inne miejsca tworząc piękny ogród. 

Jakie są rozrywki dla seniorów poza domem?

Nie zawsze trzeba również spędzać czas w domu, szczególnie jeśli dana osoba tego nie lubi. Jakie są rozrywki dla seniorów poza domem?

 • Uniwersytet Trzeciego Wieku – nigdy nie jest za późno, aby dowiedzieć się czegoś nowego,
 • kino, teatr, koncerty,
 • spacer po parku,
 • aktywność fizyczna dopasowana do możliwości – basen, aerobic, pilates, nordic walking, siłownie plenerowe, a nawet taniec.

Co robią seniorzy w czasie wolnym?

Często, gdy zastanawiamy się, co robią seniorzy w czasie wolnym, wydaje nam się, że ich życie ogranicza się do siedzenia w fotelu i oglądania telewizji. Warto pamiętać, że niekiedy przejście na emeryturę, czy choroba jest szokiem, z którym trudno sobie poradzić i rozpocząć aktywności, nawet jeśli wcześniej były bardzo lubiane. Takie osoby potrzebują impulsu, najlepiej wsparcia wykwalifikowanej opiekunki.

Seniorzy z powodzeniem mogą uprawiać sport, zajmować się sztuką, czy wychodzić do kina lub teatru dla własnej przyjemności. Dostępne są zajęcia artystyczne i rzemieślnicze, na których mogą zyskać nowe umiejętności i nadal cieszyć się życiem w gronie rówieśników. Kluczowe jest więc dowiedzenie się, co dana osoba lubi i pomoc w zorganizowaniu jej czasu wolnego.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny