Leki przeciwbólowe dla osób starszych to bardzo ważne zagadnienie, szczególnie dla osób na co dzień opiekujących się seniorami. Dolegliwości bólowe magą mieć różne podłoże i zazwyczaj są powiązane z występującymi schorzeniami. Wyróżnić można ból nocyceptywny, który pojawia się przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także ból krzyża i ból neuropatyczny towarzyszący neuropatii cukrzycowej czy rwie kulszowej. W zależności od źródła bólu stosuje się odmienne leki przeciwbólowe. Niemniej jednak warto pamiętać, że leki dla seniora przed podaniem powinny być skonsultowane z lekarzem, a najlepiej przez niego zalecone. Dlaczego? Otóż nie wszystkie leki można ze sobą łączyć, a niektóre mogą wywołać u osób starszych niepożądane działania.
Leki dla osób starszych – leczenie bólu w podeszłym wieku
Starzenie się organizmu powoduje zmiany w metabolizmie i funkcjonowaniu narządów. Poza tym osobom starszym często towarzyszą choroby przewlekłe i schorzenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, w jaki sposób leki są wchłaniane, przetwarzane i wydalane z organizmu. Dodatkowo w leczeniu dolegliwości bólowych kluczowa jest stosowana farmakologia – niektóre leki wchodzą ze sobą w interakcję i mogą wywołać niepożądane działania. Dlatego, zanim zostanie podany lek przeciwbólowy osobie starszej, należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie zapoznać się z przyjmowanymi przez seniora lekami.
Jakie leki są przeciwwskazane dla osób starszych – lista leków potencjalnie niewłaściwych
Istnieje lista Beersa oraz kryteria START/STOP wykazujące leki, które należy unikać u osób powyżej 65. roku życia. Niosą ze sobą wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych niż korzyści. Są to:
- leki cholinolityczne, takie jak atropina czy adifenina mogą wywołać suchość w jamie ustnej, zaparcia, pogarszać widzenie, pogłębiać demencję i nasilać objawy lęku i depresji;
- NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy aspiryna mogą spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, biegunkę, nudności oraz działania niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego;
- leki nasenne, takie jak benzodiazepiny powodują senność, co zwiększa ryzyko upadku i złamań oraz mogą osłabić pamięć i zdolność koncentracji;
- leki przeciwdepresyjne (np. TLDP) mogą powodować zaburzenia równowagi i koordynacji, senność, suchość w ustach oraz problemy z pamięcią;
- leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak beta-blokery mogą wywołać spadek ciśnienia, a w konsekwencji zawroty głowy i osłabienie.
Farmakoterapia bólu u pacjentów w podeszłym wieku powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza. Działanie na własną rękę zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i może doprowadzić m.in. do niewydolności nerek czy serca.
Opieka nad osobami starszymi a podawanie leków
Pracując jako opiekunka dla osób starszych, zwróć szczególną uwagę na leki stosowane przez podopiecznego, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem lub rodziną seniora. Jeśli szukasz pracy, przejrzyj oferty pracy Niemcy. Agencja opiekunek Pflegerin24 jest doświadczoną i certyfikowaną agencją pracy, gwarantującą korzystne warunki wynagrodzenia i zatrudnienia.