Blog opiekunki

Jakie jest najlepsze zajęcie dla seniora w domu?

05.04.2023

Dostosowane do potrzeb podopiecznych zajęcia dla seniora w domu, pomogą odpowiednio zorganizować mu czas wolny i dzięki temu dłużej zachowa on sprawność fizyczną i intelektualną. Trzeba pamiętać, że opieka nad starszą osobą to nie tylko pomoc w codziennych czynnościach i podawanie leków. Warto angażować takie osoby w podstawowe czynności jak gotowanie czy sprzątanie, ale dobrze jest również zadbać o wyzwania, które utrzymują dobre samopoczucie i poprawiają samoocenę. Wszystkie dodatkowe zajęcia, jakie proponujemy, powinny odpowiadać zainteresowaniom oraz być dostosowane do stanu zdrowia danej osoby. Jakie zajęcia dla osób starszych warto wybrać?

Zajęcia artystyczne 

Jeśli nie chcesz, aby podopieczni spędzali całe dnie przed telewizorem lub w łóżku, zadbaj o ciekawe zajęcia dla seniorów, które przykują ich uwagę. Mogą one obejmować czynności skupiające się na pracy manualnej, którą można wykonywać, siedząc w fotelu lub przy stole. Są idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami z poruszaniem się, a jednocześnie pozwalają zaangażować innych uczestników: krewnych, znajomych czy opiekunkę.

Zajęcia manualne dla osób starszych to przede wszystkim zajęcia artystyczne. Arteterapia to popularna metoda ćwiczenia umysłu i ręki, ale i uspokojenia emocji, znalezienia wewnętrznej równowagi. Jednocześnie nie wymaga ona dużych nakładów finansowych i nadaje się również dla osób bez doświadczenia. Polecane są tutaj przede wszystkim:

 • malowanie farbami,
 • kolorowanki dla dorosłych,
 • lepienie z modeliny/gliny/masy solnej,
 • origami,
 • scrapbooking,
 • wydzieranki.

Rękodzieło

Innym sposobem na zaangażowanie seniora jest wykorzystanie do tego jego ulubionego rękodzieła. Tutaj podopieczny występuje często w roli eksperta, gdyż zazwyczaj ma już doświadczenie w wytwarzaniu domowych dekoracji i może uczyć innych. Dzięki temu poczuje się jeszcze bardziej potrzebny i doceniony. Zachęć seniora do szycia, haftowania, robienia na drutach lub na szydełku. Tak wykonane ozdoby wyeksponuj w widocznym miejscu.

Ćwicz umysł 

Ciekawym rozwiązaniem jest również czytanie ulubionych książek, rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, układanie puzzli, a nawet nauka języka obcego. Takie zajęcia polecane są przede wszystkim w celu opóźnienia rozwoju demencji i jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej. Pomagają ćwiczyć skupienie i logiczne myślenie.

We dwoje raźniej

W starszym wieku trudniej jest nawiązywać nowe znajomości, ale odnajdywanie się w społeczeństwie czy przebywanie w grupie nadal są istotne. Dlatego jeśli tylko zdrowie na to pozwala, warto seniora angażować w zajęcia z innymi osobami z jego otoczenia, rodziną. W domu można wybrać gry towarzyskie: karciane, domino, chińczyka, szachy, kalambury, ale warto znaleźć też miejsce na gry zręcznościowe np. rzutki czy mini golf. Wystarczy wybierać gry z prostymi zasadami.  W grę może zaangażować się również sama opiekunka.

Aktywność fizyczna

Niezwykle istotne jest również utrzymanie sprawności fizycznej. Dlatego warto seniora angażować również w ćwiczenia dostosowane do jego wieku i stanu zdrowia. W domu każdy może uprawiać gimnastykę, jogę czy pilates. Ciekawym rozwiązaniem jest również specjalna bieżnia do chodzenia, która pomaga pokonać kilka dodatkowych kilometrów w domowym zaciszu. Niewielkich rozmiarów sprzęt można wygodnie schować pod łóżkiem czy za szafą, a będzie wspierać w regularnym zażywaniu ruchu niezależnie od pogody za oknem.

Graj w zielone

Na uspokojenie emocji oraz poprawę samopoczucia świetnie wpływa również domowa uprawa roślin. Poznawanie nowych gatunków, zapewnienie odpowiednich warunków roślinom na parapetach czy balkonie zajmie miłośnika natury na wiele godzin. Owoce ciężkiej pracy w postaci kwitnących pnączy czy własnoręcznie wyhodowanych pomidorków wywołają uśmiech na każdej twarzy!

Podsumowanie

Opiekunka osób starszych powinna oferować kompleksową opiekę nad seniorem. Umiejętnie zadbać o jego zdrowie, aspekty związane ze sprawnością fizyczną, ale i intelektualną. Ogromne znaczenie ma dobry humor i samopoczucie podopiecznych. Agencja opiekunek dba o to, aby ich pracownicy przygotowani byli na każdą sytuację, również do tego, aby w odpowiedni sposób zadbać o czas wolny starszej osoby, aby mogła z niego czerpać jak najwięcej korzyści.

Niezwykle popularne dziś oferty pracy w Niemczech często wiążą się z tym, aby opiekunka pełniła funkcję organizatora czasu, warto więc przygotować się do tego wyzwania. Pomysły na zajęcia z seniorami zazwyczaj nie wymagają dużych nakładów finansowych i inwestycji, a jedynie cierpliwości i kawałka stołu lub parapetu. Szybko jednak przynoszą efekty i przyczyniają się do poprawy samopoczucia starszej osoby. Skorzysta na tym również sama opiekunka!


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny