Blog opiekunki

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby – przyczyny i dieta podczas rozwolnienia

24.11.2022

Ważnym pytaniem, które zadają sobie opiekunki seniorów, jest pytanie o to, jak powstrzymać biegunkę u osób starszych? To jeden z częstszych problemów ze strony układu pokarmowego, jaki pojawia się w podeszłym wieku. Im jesteśmy starsi, tym nasze jelita oraz żołądek stają się bardziej wrażliwe, co wynika oczywiście z zachodzących w organizmie zmian. Utrzymywanie się przewlekłej biegunki u osoby starszej to objaw bardzo niepokojący. Przedłużające się rozwolnienie może prowadzić do wielu poważnych komplikacji. 

Biegunka u osób starszych — jakie są jej przyczyny?

Aby dowiedzieć się, jak zahamować biegunkę u osoby starszej, koniecznie trzeba poznać przyczynę dolegliwości. Mogą one być różne i zmieniać się wraz z wiekiem. Seniorzy podobnie, jak inne grupy wiekowe są oczywiście narażeni na biegunkę pojawiającą się z powodu zatrucia, czy grypy żołądkowej. Jednak z całą pewnością u osób starszych taki nieprzyjemny objaw występuje  zdecydowanie częściej. 

Pośród podstawowych przyczyn wymienia się kilka:

 • pojawiają się trudności z trawieniem,

 • spada tolerancja laktozy,

 • spada tolerancja cukrów prostych,

 • obniża się perystaltyki jelit,

 • występują powikłania cukrzycowe.

Wszystko to jest związane ze zmniejszeniem poziomu wydzielania enzymów trawiennych, co wynika z wieku. 

Co na rozwolnienie u seniora?

Pojawienie się biegunki u seniora z pewnością nie powinno być bagatelizowane. Opiekunka dla osób starszych nie powinna podawać na własną rękę żadnych leków, ale skonsultować to z lekarzem. Oczywiście znaczenie ma tu czas, gdyż rozwolnienie może prowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Jednak w oczekiwaniu na wizytę można próbować leczyć biegunkę dietą — więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej. Należy ponadto z dużą dokładnością pilnować, aby podopieczny spożywał możliwie, jak najwięcej płynów. 

Dieta przy biegunce u starszej osoby

Jeśli zastanawiasz się, co na biegunkę u seniora, to warto pamiętać, że jej objawy można skutecznie łagodzić również dzięki odpowiednio dobranej diecie. Podstawą jest zastosowanie lekkostrawnego jadłospisu, który pomoże się zregenerować i przywrócić naturalną mikroflorę w układzie pokarmowym.  Istnieje grupa pokarmów, których należy unikać, gdy pojawia się biegunka u seniora. Przede wszystkim nie można podawać tłustych potraw, ostrych przypraw, produktów pełnoziarnistych (kaszy, pieczywa, płatków owsianych), roślin strączkowych o właściwościach gazopędnych, cytrusów, soków owocowych (głównie jabłkowego i pomarańczowego), czy gorących napojów. 

Z kolei menu powinno zawierać: kleik ryżowy, kaszę jęczmienną, gotowane warzywa lub zupy warzywne, suchary lub czerstwy chleb, owoce (aronia, czarne jagody, czarna porzeczka, morele), oraz chłodne herbaty (niesłodzona czarna, rumianek, mięta).

Opieka nad osobami starszymi

Starsze osoby potrzebują często pomocy również w kwestii radzenia sobie z uporczywymi biegunkami. Rozwiązaniem może okazać się agencja opiekunek, która przyśle wykwalifikowaną i doświadczoną pomoc. Z takiego wsparcia bardzo często korzysta się w krajach zachodnich, dlatego powszechne są oferty pracy w Niemczech w tym zawodzie.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny