Blog opiekunki

Jak wygląda praca opiekunki osób starszych?

25.09.2020

obowiązki opiekunki

Chcesz wyjechać do Niemiec i rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych? Dowiedz się, jak wygląda praca opiekunki – co należy do jej obowiązków, jaki jest jej typowy dzień oraz co z czasem wolnym. Osoby, które zdecydują się podjąć tego typu pracę, powinny posiadać cechy, takie jak empatia, cierpliwość i wyrozumiałość. Pozytywne aspekty wykonywania tego zawodu to poczucie sensu i satysfakcji ze sprawowania opieki, a także wysokie zarobki, jakie daje praca dla opiekunek w Niemczech.

Typowy dzień opiekunki osób starszych

Obowiązki osoby, sprawującej opiekę nad seniorem są zazwyczaj podobne, lecz w dużym stopniu są zależne od stanu zdrowia podopiecznego. Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych?

 1. Dzień zaczyna się od porannej toalety – czasem asystuje się tylko podczas kąpieli, jednak jeśli senior jest osobą leżącą, trzeba go umyć i ubrać w łóżku. Do seniorów często przychodzi pielęgniarka z niemieckiej służby zdrowia zajmująca się rozdzielaniem leków lub wykonaniem zastrzyku. 
 2. Później jest czas na przygotowanie śniadania i wspólne jedzenie. Niemal zawsze opiekunka zajmuje się robieniem zakupów i sprzątaniem – te obowiązki wykonuje zazwyczaj po śniadaniu. Wtedy podopieczny może czytać, oglądać telewizję albo po prostu odpoczywać. Około południa opiekunka gotuje i podaje obiad. Osoba, która zajmuje się seniorem, powinna pamiętać o regularnym podawaniu płynów podopiecznemu. 
 3. Po skończonym posiłku, senior robi sobie drzemkę albo wykonuje jakieś inne, ulubione zajęcie. To również pora na odwiedziny podopiecznego przez kogoś z rodziny. Z kolei opiekunka, może ten czas wykorzystać w wybrany przez siebie sposób. 
 4. Na godzinę 18-19 przypada przygotowanie kolacji, a później wsparcie w czynnościach samoobsługowych, podczas wieczornej toalety. Gdy podopieczny kładzie się spać, opiekunka ma zazwyczaj czas wolny. To dobry moment na rozmowę telefoniczną z rodziną lub przyjaciółmi oraz czas na odpoczynek. W nocy senior może również wymagać pomocy – przykładowo podczas korzystania z toalety.

Podczas opieki nad seniorem istotna jest regularność i stały rytm dnia – przewidywalność sprawia, że podopieczni czują się bezpiecznie. 

Najważniejsze zadania opiekunki osób starszych

Co należy do głównych zadań opiekunek?

 • pomoc w czynnościach samoobsługowych;
 • przygotowywanie i podawanie posiłków;
 • podawanie leków;
 • dbanie o dobre samopoczucie seniora – budowanie relacji poprzez rozmowę, okazywanie zainteresowania, spędzanie czasu wspólnie z seniorem w sposób, który lubi, dopytywanie o jego samopoczucie fizyczne;
 • sprzątanie mieszkania;
 • robienie prania, prasowanie;
 • pomoc w trakcie poruszania się w domu;
 • jeżeli opiekun ma prawo jazdy, zawożenie seniora w różne miejsca, zależnie od potrzeb;
 • załatwianie spraw na poczcie albo w urzędzie;
 • pomoc w opiece nad zwierzęciem seniora (jeśli posiada) – karmienie, wyprowadzanie;
 • towarzyszenie podopiecznemu w trakcie wizyt lekarskich, rodzinnych spotkań albo krótkich wyjazdów;
 • utrzymywanie kontaktu z rodziną seniora – przekazywanie informacji o jego aktualnej kondycji fizycznej i psychicznej; dobrą metodą jest prowadzenie notatek na temat samopoczucia podopiecznego – to pokazuje profesjonalizm opiekunki, jest przydatne podczas kontaktu z rodziną oraz przy przekazywaniu informacji opiekunce, która przyjdzie w zastępstwie.

Warto również wiedzieć, co nie leży w zakresie obowiązków opiekunek. W Niemczech jest zakaz wykonywania czynności pielęgniarskich, czyli jakiejkolwiek ingerencji w powłoki skórne, robienia zastrzyków, rozdzielanie leków. Opiekując się osoba starszą trzeba przypilnować, by senior przyjmował leki, ale to niemiecka pomoc medyczna (Pflegedienst) albo ktoś z rodziny je rozdziela. Opiekun zazwyczaj nie wykonuje prac fizycznych, takich jak robienie porządków w garażu, na strychu albo w piwnicy. Zwykle dba o porządek jedynie w mieszkaniu seniora. 

Opiekun może stać się ważną osobą w życiu podopiecznego. Taka praca to nie tylko wsparcie w czynnościach samoobsługowych czy podawanie posiłków, ale również nawiązywanie relacji – wsparcie emocjonalne, dzielenie się codziennymi radościami i troskami. Zdarza się, że pomiędzy opiekunem i seniorem wytwarza się trwała więź, która często sprawia, że życie seniora staje się przyjemniejsze. 

Jak wygląda czas wolny opiekunki osoby starszej?

Wiemy już jak wygląda praca opiekunki osób starszych, a co z czasem wolnym? Jest to istotna kwestia, ponieważ żeby dobrze wykonywać swoje obowiązki, opiekunka potrzebuje również wypoczynku. Jest to czas, kiedy może oddać się swojemu ulubionemu zajęciu w domu – czytaniu książki, oglądaniu telewizji, ale również poza nim – może więc spędzić czas aktywnie, uprawiając sport lub wyjść do kina albo teatru. Gdy spędza czas w mieszkaniu, jej odpoczynek nie może być zakłócany przez podopiecznego. Wówczas senior pozostaje pod opieką kogoś innego. Może to być ktoś należący do rodziny, pomoc domowa czy sąsiad. To znaczy, że na ten czas odpowiedzialność za seniora należy do kogoś innego, tak by opiekun miał szansę spokojnie wypocząć. 

Ile czasu wolnego należy się opiekunom? Wszystko zależy od umowy oraz ustaleń z rodziną seniora. Dobrze jest się zorientować, czy do czasu pracy zaliczane jest np. wspólne spożywanie posiłków albo uczestniczenie w rodzinnych imprezach.

Praca jako opiekunka osoby starszej może przynieść sporo satysfakcji i radości, zanim jednak się jej podejmiemy, dobrze zorientować się, jakie mamy prawa i obowiązki. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił wątpliwości, jakie pojawiają się u osób przymierzających się do wykonywania tej pracy. 


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny