Blog opiekunki

Jak wybrać okulary dla seniora?

22.07.2021

Jak wybrać okulary dla seniora?

Działanie zmysłów u człowieka pogarsza się wraz z upływem czasu. Starsze osoby widzą gorzej, dlatego dobrze dobrane okulary dla seniora to ważna kwestia. Zapoznaj się z treścią naszego artykułu, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie okulary dla seniora wybrać.

Dlaczego wzrok słabnie u seniorów?

Z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu i jest to całkowicie naturalny proces. Ostrość obrazu jest słabsza, ponieważ oczy tracą zdolność akomodacji – nie potrafią już przystosować się do widzenia z różnych odległości. Na kondycję wzroku wpływają również geny, dieta, styl życia oraz ogólny stan zdrowia. Także sytuacja, gdy używa się niewłaściwie dobranych okularów, bez konsultacji z okulistą – może to bardzo negatywnie wpłynąć na nasz wzrok. 

Kiedy należy udać się do okulisty?

Na wizytę u specjalisty należy się zdecydować w momencie, gdy pogarsza się widzenie oraz zaobserwuje się zmiany w ostrości widzenia i w gałce ocznej. Niepokojącymi objawami są plamki oraz zmętnienia, a także wrażenie, że na oku widzimy błonę zasłaniającą gałkę. Na choroby oczu u seniora mogą wskazywać bóle głowy. W takich przypadkach warto skonsultować się ze specjalistą, by móc wybrać odpowiednie okulary dla seniora.

Choroby oczu

Kiedy wzrok się pogarsza, może to oznaczać choroby oczu. U starszych osób może pojawić się starczowzroczność i starcza nadwzroczność (polega na trudnościach z widzeniem z różnych odległości). Inne choroby to jaskra, czyli nieuleczalna choroba nerwu wzrokowego, której następstwem może być całkowita utrata wzroku, czy zaćma, która często dotyka osoby cierpiące na cukrzycę. Z kolei podczas zmian miażdżycowych, może pojawić się zwyrodnienie plamki żółtej – plamka żółta, która znajduje się na siatkówce oka, ulega degradacji. 

Jak wybrać okulary dla seniora?

Wybór okularów dla seniora powinien być dobrze przemyślany. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie okularów poza salonem optycznym i bez skonsultowania się ze specjalistą. Może to bowiem wpłynąć bardzo negatywnie na wzrok. Najlepszymi okularami dla osoby w podeszłym wieku będą takie, które są dostosowane do jego potrzeb

W sieci znaleźć można niejeden ranking okularów dla seniorów. Czym warto kierować się przy ich wyborze? Najkorzystniejszym wyborem będą okulary wieloogniskowe albo dwuogniskowe. To bardzo uniwersalna opcja, często polecana przez ekspertów. Nosząc je, nie ma potrzeby, by zmieniać szkła wraz ze zmianą czynności. To oznacza, ze senior może wybrać się na spacer do parku i poczytać książkę i nie musi zmieniać okularów. Modele te pozwalają widzieć z bliska oraz z daleka, dzięki temu, że górne i dolne części szkieł posiadają inną łamliwość. Z kolei dla najstarszych seniorów rekomendowane są okulary bezogniskowe, obejmujące szerokie pole widzenia. Badania wskazują na to, że u osób, które po 80. roku życia nosiły tego rodzaju okulary, zagrożenie upadku spadło o 40%.

Okulary dla seniora poprawiają jakość życia

Odpowiednio dobrane okulary dla seniora znacznie poprawiają komfort osoby starszej. Wykonywanie codziennych czynności jest wówczas o wiele łatwiejsze i senior nie czuje się ograniczony przez pogorszenie się wzroku. Jeżeli chcesz opiekować się osobą starszą, warto posiadać wiedzę na temat problemów zdrowotnych, które pojawiają się w tym wieku. Interesują Cię oferty pracy jako opiekunka w Niemczech od sprawdzonej agencji? Skontaktuj się z Pflegerin24 – to doświadczona agencja wyróżniająca się doskonałą organizacją, która przewiduje także premie dla opiekunek. Zostań opiekunką w Niemczech, by móc czerpać satysfakcję z pracy i cieszyć się dobrymi zarobkami.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny