Blog opiekunki

Jak umyć głowę osobie leżącej

26.04.2020

jak umyć głowę osobie leżącej

Higiena chorego może sprawiać początkującemu opiekunowi kłopot. Jak umyć głowę osobie leżącej? W jaki sposób zadbać o jej ciało? Zdajemy sobie sprawę, że zaniedbanie higieny może doprowadzić do wielu problemów skórnych i zdrowotnych. Nie pozostanie ono także bez wpływu na samopoczucie chorego. Warto pamiętać o tym, że mycie osoby leżącej zawsze zaczynamy od głowy. To właśnie tej części ciała poświęciliśmy nasz krótki poradnik.

Przygotowanie to podstawa

Niezależnie od tego, czy doskonale wiesz, jak myć osobę leżącą, czy dopiero wszystkiego się uczysz, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Zanim przystąpisz do czynności higienicznych, zadbaj o to, aby mieć pod ręką wszystko, co będzie Ci potrzebne do mycia włosów osoby leżącej. Przydadzą Ci się:

 • miska z ciepłą wodą (może być zwykła lub specjalistyczna miska pneumatyczna),
 • delikatny szampon,
 • mały kubeczek do spłukiwania mydlin,
 • ręcznik lub suszarka.

Kiedy wszystko gotowe, możesz przystąpić do pracy. Tego, jak myć włosy osobie leżącej dowiesz się z instrukcji poniżej.

Jak umyć głowę osobie leżącej?

Pomimo tego, że proces przygotowania do tego zabiegu higienicznego zajmuje odrobinę więcej czasu, samo mycie włosów osoby leżącej wygląda bardzo podobnie, jak u człowieka zdrowego. Na początek warto rozczesać włosy, w szczególności, jeśli są one długie. Następnie myjemy je, ponownie rozczesujemy i suszymy za pomocą ręcznika lub suszarki.

Mycie głowy u osoby leżącej będzie znacznie łatwiejsze przy pomocy miski pneumatycznej. Jej koszt jest stosunkowo niewielki, dlatego warto się w taki gadżet zaopatrzyć. Z jej pomocą zabiegi higieniczne są bardziej komfortowe, zarówno dla chorego, jak i dla jego opiekuna. Nie musisz się jednak martwić, zwykła miednica, jaką każdy ma w domu także się sprawdzi. Wystarczy wsunąć ją pod głowę chorego – uważaj jednak, aby nie zalać łóżka wodą. Jeśli stan osoby leżącej pozwala na zmianę jej pozycji, dobrze jest ustawić miskę poza łóżkiem, w taki sposób, aby znajdowała się ona na jego poziomie. Minimalizujesz wtedy ryzyko zmoczenia łóżka.

Myjąc głowę osobie leżącej pamiętaj o kilku rzeczach:

 • bądź delikatny i dokładny,
 • działaj sprawnie,
 • wodę wymieniaj, gdy ulegnie zabrudzeniu lub będzie w niej za dużo mydlin,
 • dbaj o komfort chorego.

O higienie nie wolno zapominać

Mycie osoby leżącej to jeden z codziennych obowiązków opiekuna, którego nie można lekceważyć. Dlatego ważne jest nauczenie się, w jaki sposób przeprowadzać zabiegi higieniczne dokładnie, ale szybko i sprawnie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik na temat mycia włosów osoby leżącej przyda Ci się w pracy. A jeśli właśnie myślisz o zmianie zawodu lub podjęciu się nowego zlecenia, koniecznie sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny