Blog opiekunki

Jak radzić sobie ze stresem w pracy opiekunki?

27.08.2019

zespół stresu opiekuna

Praca opiekunek osób starszych należy do bardzo wymagających. Dlatego też niektóre wykonujące ją osoby zapadają na tzw. zespół stresu opiekuna (z angielskiego Caregiver Stress Syndrome). To przypadłość, której absolutnie nie należy ignorować – może bowiem prowadzić do dalszych problemów ze zdrowiem. W dzisiejszym blogu zebraliśmy dla Ciebie informacje na temat CSS, a także porady dotyczące tego, jak radzić sobie ze stresem w pracy.

Czynniki wywołujące zespół stresu opiekuna

Każdy człowiek miewa w swoim życiu stresujące sytuacje. Od małego uczymy się sobie z nimi skutecznie radzić. Nie ma problemu, gdy sytuacje takie występują sporadycznie. Gorzej, jeśli człowiek jest na nie wystawiony przez cały czas. Często dzieje się tak z opiekunkami osób starszych. Stresorami mogą być między innymi:

 • nowa rzeczywistość,
 • oddalenie od przyjaciół i rodziny,
 • odpowiedzialność i wymagania pracy opiekunki,
 • choroby podopiecznego.

Skumulowanie wielu czynników stresujących może wywołać zespół stresu opiekuna, który negatywnie odbija się nie tylko na osobie na niego cierpiącej, ale także na jej otoczeniu. Dlatego ważne jest to, aby wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem w pracy oraz znaleźć skuteczne, najodpowiedniejsze dla Ciebie sposoby rozładowania napięcia.

Czym jest zespół stresu opiekuna?

O zespole stresu opiekuna mówimy w przypadku, gdy dana osoba jest narażona na długotrwały stres, odczuwalny w ciężkiej i wyczerpującej psychicznie oraz fizycznie pracy opiekunki. Najczęściej występuje on u osób, które przez dłuższy czas opiekują się osobami starszymi, a także przewlekle chorymi. Co równie ważne, pojawia się u młodych stażem opiekunek, jak i u osób posiadających wieloletnie doświadczenie w branży. Dlatego niezależnie od ilości przepracowanych lat każdy powinien znaleźć swoje sposoby na stres w pracy.
Objawy, jakie pojawiają się u osób cierpiących na zespół stresu opiekuna, mogą zostać bardzo łatwo pomylone z lenistwem, a są to:

 • poczucie smutku,  żalu, beznadziei;
 • apatia i zamknięcie się w sobie;
 • przypisywanie sobie gorszego samopoczucia podopiecznego;
 • poczucie wypalenia zawodowego, myśli o tym, że nie pasuje się do tego zawodu;
 • złość i irytacja;
 • nadwrażliwość, lęki, poczucie osamotnienia.

Z czasem mogą dojść do nich objawy somatyczne, takie jak: bóle głowy, brzucha, pleców i szyi oraz ciągłe zmęczenie. Z zespołem stresu opiekuna stykają się opiekunki osób starszych w Niemczech, Anglii, ale również w Polsce. Miejsce nie ma tu większego znaczenia. CSS może dopaść każdego, kto nie wie jak pokonać stres w pracy.
Zespół stresu opiekuna obowiązkowo należy leczyć. Może on prowadzić do groźnych chorób układu krążenia oraz układu pokarmowego. Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy, mogące świadczyć o CSS poszukaj pomocy.

Jak pokonać stres w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, nie tylko opiekunek. Po pierwsze trzeba mieć świadomość tego, że nie istnieją uniwersalne sposoby na stres w pracy – każdego relaksuje coś innego. Bardzo pomocne, szczególnie w przypadku zespołu stresu opiekuna będzie odnalezienie balansu pomiędzy pracą, a życiem. Każdy opiekun, oprócz spędzania czasu ze swoim podopiecznym powinien mieć także odpowiednią ilość godzin na sen, a także na chwilę relaksu. Odpoczynek jest niezwykle ważny, aby praca nie stała się dla nas więzieniem. Znajdź chwilę tylko dla siebie albo spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi – pozwól sobie na relaks, jaki najbardziej lubisz.

Sposoby na stres w pracy

Wspomnieliśmy już, że sposoby na stres w pracy są uzależnione od indywidualnych preferencji każdego człowieka. Warto jednak wiedzieć, że metody na walkę ze stresem często są ściśle związane z określonym stresorem.

 • Czujesz się przepracowana? Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku i snu w ciągu doby.
 • Stresuje Cię brak wiedzy na temat schorzenia, na które cierpi Twój podopieczny? Poszukaj informacji w Internecie, czasopismach branżowych lub fachowej literaturze.
 • Dokucza Ci samotność? Wolne chwile spędzaj z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi.

Do sposobów na stres w pracy można także zaliczyć prowadzenie zdrowego stylu życia – dobra dieta, uprawianie sportu, odpowiednia ilość snu i tak dalej sprawią, że będziesz czuć się lepiej, nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.
Pomocna może być także zmiana nastawienia. Nie zawsze mamy na wszystko wpływ i czasem, pomimo najszczerszych chęci coś może się nie udać. Trzeba to zaakceptować i nie przejmować się zbytnio drobiazgami.
Ogromne znaczenie w radzeniu sobie ze stresem w pracy ma także odpowiednie zarządzanie czasem. Wprowadzenie balansu pomiędzy pracą, a czasem tylko dla Ciebie pozwoli Ci skutecznie panować nad poziomem stresu.
Dobrą metodą, aby pokonać stres w pracy może być także stałe poszerzanie swojej wiedzy. W końcu boimy się tego, co nowe i nieznane. Nauka i zgłębianie nowych tematów pomogą obniżyć poziom stresu związany z nowościami.

Zespół stresu opiekuna – walcz z tym!

Jeśli czujesz, że dopada Cię zespół stresu opiekuna zawalcz o siebie i poszukaj pomocy. Dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego, a także dla swojego podopiecznego. Praca opiekunki osób starszych może być bardzo stresująca, nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować ze swojego powołania. Wystarczy, że skorzystasz z naszych rad i nauczysz się jak pokonać stres w pracy.


Powrót

Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

Szukasz pracy w opiece?

Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny