Blog opiekunki

Jak radzić sobie z bólem pleców u osób starszych?

18.01.2024

Opiekujesz się podopiecznym w sile wieku i zastanawiasz się, jak radzić sobie z bólem pleców u osób starszych? Ból, zwłaszcza ten, który długo się utrzymuje, znacząco obniża jakość życia. Czy ćwiczenia na ból pleców dla osób starszych pomagają? Które ćwiczenia na bolące plecy będą odpowiednie?

Ból pleców u seniora a ćwiczenia

Ból pleców u osób starszych jest wynikiem naturalnego procesu starzenia prowadzącego do zmian zwyrodnieniowych lub osteoporozy. Regularne ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup poprawiają elastyczność stawów, zwiększają siłę mięśni i pomagają utrzymać zdrową posturę. Co więcej, zmniejszają ryzyko kontuzji, a także pomagają radzić sobie z dolegliwościami takimi jak mrowienie rąk i nóg. Dodatkowo korzystnie wpływają na układ krążenia i oddechowy. Mimo to nie zawsze jest łatwo znaleźć bezpieczne ćwiczenia, które są dostosowane do potrzeb osób starszych.

Bezpieczne ćwiczenia na ból pleców

Rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń na bolące plecy, które są dostosowane do wieku i kondycji osoby starszej. Nie wszystkie są bezpieczne dla seniorów, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą przed ich rozpoczęciem. Bezpieczne ćwiczenia na ból pleców dla osób starszych to:

 • Rozciąganie kręgosłupa: Można wykonywać to ćwiczenie siedząc, lub stojąc. Polega ono na delikatnym nachyleniu tułowia do przodu, przy czym ręce powinny luźno zwisać po bokach. Ćwiczenie to pomaga rozciągnąć mięśnie pleców, zwłaszcza w dolnej części kręgosłupa.
 • Marsz w miejscu: To świetne ćwiczenie dla seniorów, ponieważ nie tylko wzmacnia mięśnie pleców, ale także poprawia ogólną kondycję fizyczną i krążenie.
 • Rozciąganie na boki: Stojąc prosto, seniorzy mogą wykonywać łagodne rozciąganie. W tym celu należy unieść jedną rękę nad głowę i delikatnie pochylić tułów w przeciwnym kierunku.

Związany z przebywaniem w jednej pozycji ból dolnej części pleców – ćwiczenia powinny go złagodzić, jak i ból krzyża po ćwiczeniach są powszechnymi problemami. Dlatego warto zachęcać do spacerów, gimnastyki czy nawet tańca, które je wyeliminują.

Jak jeszcze można radzić sobie z bólem?

Jeśli seniorowi dokucza ból kręgosłupa – ćwiczenia to tylko jedna z metod radzenia sobie z nim. Poza stosowaniem przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych, zimnych lub ciepłych okładów, rozwiązaniem jest też modyfikacja codziennych nawyków. Ważne jest, aby dbać o aktywność fizyczną również w postaci spacerów, prawidłową postawę podczas siedzenia oraz zdrową dietę. Opiekunka dla osób starszych pomoże zadbać o dobre wybory i zapewni odpowiednią dawkę ruchu podopiecznemu.

Podsumowanie

Ból pleców u osób starszych to problem, z którym można jednak skutecznie walczyć. Klucz do sukcesu leży w regularnym wykonywaniu ćwiczeń na ból pleców, a także w odpowiednich nawykach.

Opieka nad seniorami sprawia Ci przyjemność? Sprawdź: oferty pracy Niemcy i wybierz swoje przyszłe miejsce pracy. Nasza agencja opiekunek proponuje atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz wsparcie podczas całego procesu.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny