Blog opiekunki

Jak prawidłowo ubierać podopiecznego?

01.07.2021

Jak prawidłowo ubierać podopiecznego?

Pracując jako opiekun osoby w podeszłym wieku, należy wiedzieć jak prawidłowo ubierać podopiecznego. Zdarza się, że osoby starsze i schorowane mają z tym coraz większy problem. Problemy z kręgosłupem oraz osłabione ręce i dłonie sprawiają, że czasem trudno wykonać czynności, które dla zdrowych osób wydają się proste. Jak wesprzeć w takich sytuacjach starszą osobę? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy zasady ubierania podopiecznego.

Zasady ubierania podopiecznego

Jak ubierać seniora zimą oraz jesienią? Chłodniejsze pory wymagają starannego doboru odzieży, ponieważ seniorzy są narażeni na różnego rodzaju infekcje, gdy temperatura na zewnątrz spada. Pamiętajmy, by nie dopuścić także do przegrzania organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór na tzw. cebulkę. 

Spodnie na gumki, spódnice, bluzki bez guzików i suwaków, swetry bawełniane, buty wsuwane bez sznurowadeł – to elementy ubioru, które ułatwiają ubranie seniora. Równie ważny jest skład ubrań. Warto sięgać po naturalne włókna, zapewniające komfort noszenia oraz niewymagające prasowania. Zastanawiając się nad tym, jak ubierać podopiecznego zadbajmy o to, by ubiór był luźny, przewiewny i nie ograniczał ruchów.

Jak ubrać osobę niezdolną do samodzielnego poruszania się?

Jak prawidłowo ubierać podopiecznego, który nie potrafi sam się poruszać? Wybierajmy podkoszulki z bawełny bez guzików oraz suwaków. Przy takich podopiecznych stosuje się pampersy albo ceratkę z pieluchą. Unikajmy też przemarznięcia stóp chorego – tutaj dobrym rozwiązaniem będą bawełniane skarpetki.

Jak ubierać chorego w dzień?

Czy podopieczny powinien pozostawać w ciągu dnia w stroju do spania? Jeśli jest z nami w stałym kontakcie i nie czuje dyskomfortu w czasie ubierania, to warto zadbać o to, by w ciągu dnia był ubrany w coś innego. Pozwoli mu to na lepsze samopoczucie psychiczne i sprawi, że będzie miał więcej chęci do działania. Jeśli jednak podczas zmiany ubrania, dyskomfort osoby starszej jest duży, nie należy jej do tego zmuszać. Róbmy to raczej rzadko, w sytuacjach, podczas których wymaga tego higiena oraz wygoda. W jakiego typu odzież najlepiej ubierać seniora? Postawmy na legginsy, t-shirty oraz dresy. 

Praca jako opiekunka wymaga dużo empatii, wyczucia oraz wiedzy na temat funkcjonowania osób w starszym wieku. Zostań opiekunką w Niemczech i czerp satysfakcję ze swojej pracy. Agencja Pflegerin 24 proponuje sprawdzone oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, przewiduje również premie dla opiekunek. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne, jeśli chcieliście dowiedzieć się, jak prawidłowo ubierać podopiecznego. Dysponując odpowiednią wiedzą z pewnością łatwiej będzie Wam prawidłowo zająć się seniorem.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny