Blog opiekunki

Jak poprawić pamięć u seniora?

15.06.2022

Czas nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Mijające lata odbijają się na ludzkiej sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Coraz trudniej o jasność myśli i łatwość przekazu. Warto nauczyć się panować nad pogarszaniem pamięci. Bo choć jest to zupełnie naturalny proces, stosując odpowiednie techniki, można temu zaradzić. Zastanawiasz się, jak poprawić pamięć u seniora? Zacznijmy od wyjaśnienia definicji pamięci.

Co to jest pamięć?

Pamięć bywa określana jako czynność poznawcza. Najczęściej mówimy albo o pamięci krótkotrwałej, albo o pamięci długotrwałej. Dzięki niej kumulujemy, a później odtwarzamy zgromadzone informacje. Stanowi źródło naszej wiedzy o świecie. Wraz z upływającym czasem zmienia się sposób, w jaki rejestrujemy informacje. Trudniej przychodzi nam nauka nowych rzeczy. Natomiast to, co może stawać się normą, to częstsze zapominanie.

Pierwsze symptomy, świadczące o stopniowym pogarszaniu się pamięci, występują zwykle po 40. roku życia. Nie muszą być niepokojące. Zwykle jednak są ważnym i szczególnym sygnałem, którego nie warto bagatelizować. Problemy z tym związane mają różne podłoża.

Przyczyny pogorszenia pamięci

Pierwszym, podstawowym czynnikiem wpływającym na trudności związane z zapamiętywaniem, jest wiek. Osłabienie funkcji poznawczych jest naturalnym objawem procesu starzenia się ludzkiego organizmu.

Jednak poza czynnikami związanymi stricte z upływem lat, mamy do czynienia z następującymi przyczynami pogorszenia pamięci:

 • nieodpowiedni styl życia – zła dieta, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, brak snu, za niska aktywność fizyczna;
 • niedobory witamin i mikroelementów;
 • choroby somatyczne.

Choroby powiązane z gorszą pamięcią

Najczęściej wskazywanymi chorobami związanymi z pogorszeniem pamięci są Alzheimer lub demencja. Nie oznacza to jednak, że każde zaburzenie, trudności z liczeniem, osłabienie pamięci krótkotrwałej itp. od razu należą do grupy objawów, które powinny nas niepokoić.

Jednak – bezwzględnie – wszelkie trudności związane z zapamiętywaniem, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować z lekarzem lub specjalistą.

Ćwiczenia poprawiające pamięć

Na szczęście pamięć można ćwiczyć – tak jak inne mięśnie. Im częściej powtarzamy konkretne czynności, tym nasza pamięć może stać się silniejsza. Dlatego warto wykonywać różnego rodzaju treningi pamięci dla seniorów.

Formę i sposób działania z łatwością można dopasować do charakteru i usposobienia każdej osoby. Jednak to ważne, by być konsekwentnym. Systematyczne ćwiczenia na pamięć dla seniorów niosą ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim opóźniają procesy starzenia się mózgu i ułatwiają zapamiętywanie.

Jakie ćwiczenia na poprawę pamięci warto wykonywać?

 • Krzyżówki lub sudoku.
 • Gry planszowe lub karciane.
 • Aktywność fizyczna (spacery, itp.).
 • Szukanie różnic lub podobieństw.
 • Oglądanie fotografii (przypominanie sobie minionych wydarzeń).
 • Zabawy słowne (kalambury itp.).
 • Wspólna nauka nowych rzeczy – np. języka obcego (bo nowych rzeczy można się zacząć uczyć w każdym wieku).

Jak utrzymać dobrą pamięć?

Najważniejsza i najtrudniejsza zarazem jest systematyczność. O ile intensywne działania mogą wynikać z chęci poprawy sytuacji, o tyle wytrwałe działanie może utrzymać dobrą pamięć. Na dłużej. Warto tego rodzaju zabawy słowne lub ćwiczenia pamięci dla seniorów wykonywać regularnie. Połączone ze zdrowym stylem życia, odpowiednią dietą i dopasowaną aktywnością fizyczną mogą szybko przynieść wymarzone rezultaty.

Kluczowa w tej sytuacji jest również odpowiednia opieka. Towarzystwo specjalisty lub osoby, która we właściwy sposób zajmie się seniorem, jest bardzo ważna. Nie każdy może zostać opiekunem dla osób starszych. Jednak możliwość skorzystania z takiego wsparcia – w wielu przypadkach – jest wręcz konieczna.

Podsumowanie

Trening pamięci dla seniorów nie musi być trudny. To prawda – ćwiczenia na pamięć dla seniorów wymagają regularności i dodatkowego zaangażowania, ale efekty, które są niesamowite! Wystarczy systematycznie pracować, by cieszyć się sprawnym umysłem.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny