Blog opiekunki

Jak pogodzić zdrowy tryb życia z pracą opiekunki?

08.11.2020

jak dbać o zdrowie w pracy opiekunki

Pracując w charakterze opiekunki osób starszych, nie zapominajmy o swoim samopoczuciu. Prowadząc zdrowy tryb życia, poprawimy swoją kondycję fizyczną i psychiczną, a także będziemy mogły lepiej zająć się naszym podopiecznym. Jest to bardzo istotne, ponieważ opiekując się inną osobą, zdarza się, że zapominamy o sobie, co nie jest korzystne ani dla nas, ani dla seniora. 

Zaczynając pracę jako opiekunka należy dać sobie trochę czasu, by się zaaklimatyzować. Kiedy poznamy już lepiej naszego podopiecznego, swoje obowiązki oraz okolicę, będziemy czuć się pewniej. Jeżeli szukasz oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, sprawdź propozycje sprawdzonej agencji Pflegerin.

Stres, zmęczenie w pracy należy odreagowywać, w przeciwnym razie możemy ponieść przykre konsekwencje zdrowotne. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawimy wskazówki na temat tego, jak prowadzić zdrowy styl życia w pracy opiekunki. 

Kiedy znaleźć czas dla siebie?

Praca opiekunki jest wprawdzie pracą 24 godziny na dobę, jednak nie oznacza to, że pracownicy pozbawieni są przerw. W ciągu dnia wolne są zazwyczaj dwie godziny, w tygodniu przysługuje jeden dzień wolny lub np. wolne są dwa popołudnia. Wszystko zależy jednak od pracodawcy.  

Co robić podczas takich przerw? Warto wyjść na spacer czy zdecydować się na uprawianie jakiegoś sportu, ponieważ to pozwoli oderwać się na chwilę od pracy. Można wybrać się do kawiarni, czy spotkać ze znajomym. Jeżeli mamy jakieś hobby, to jest to również dobry czas na jego realizację. Wykonując ulubione zajęcia, łatwiej się zrelaksować. 

Czas dla siebie można znaleźć także w trakcie dnia – podopieczny również potrzebuje momentów samotności. Wtedy dobrze jest sięgnąć po książkę, gazetę lub obejrzeć coś w telewizji. Jeśli chodzi o kontakt z rodziną, najlepiej organizować go w godzinach wieczornych, ponieważ w ciągu dnia każdy jest przeważnie zajęty. 

Jak zdrowo się odżywiać w pracy jako opiekunka?

W Niemczech ludzie często korzystają z gotowych dań, kupionych w supermarketach. Zdarza się, że przyzwyczajamy się do tego, ponieważ jest to jedzenie, które można ekspresowo przygotować. Warto jednak zwracać uwagę na elementy swojej diety. Jeśli zjemy gotowy produkt od czasu do czasu, to nic wielkiego się nie stanie, jednak przygotowując gotowe posiłki niemal codziennie, możemy odczuć negatywne tego skutki.

Bywa tak, że zależy nam na zdrowym jedzeniu, jednak podopieczny nie jest do niego przekonany. W takich sytuacjach, postarajmy się zmiany wprowadzać stopniowo. Możemy na początek zaproponować, że będziemy przygotowywać zdrowy posiłek dwa razy w tygodniu, a w pozostałe dni na stole przeważać będzie gotowe jedzenie. Gotując smacznie i przekonując seniora o właściwościach zdrowotnych takich posiłków, mamy dużą szansę na zyskanie jego przychylności w tej kwestii.

Zdrowe produkty są w Niemczech łatwo dostępne, podobnie jak w Polsce. Robiąc zakupy, postawmy na pieczywo pełnoziarniste, stosujmy dietę bogatą w owoce i warzywa. Pamiętajmy o jedzeniu, które wzmacnia naszą odporność – kiszonkach, jogurtach czy kefirach. Pijmy duże ilości wody. Unikajmy tłustych potraw i niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy. 

Jak być fit – ćwiczenia, które można wykonywać samemu lub z seniorem

Niektórzy zastanawiają się, czy w ogóle możliwe jest uprawianie sportu, gdy pracujemy jako opiekunka dla seniora. Wszystko zależy od naszego nastawienia. Jeśli ktoś z góry zakłada, że nie ma na to czasu, to faktycznie może mu się nie udać. 
Czas na sport możemy poświęcić np. wcześnie rano, gdy podopieczny jeszcze śpi, w przerwie w trakcie dnia czy wieczorem. Można pobiegać, pojeździć na rowerze, iść na basen. Jeśli ktoś lubi gimnastykę albo jogę, obecnie w internecie jest mnóstwo dostępnych ćwiczeń. Możemy również zachęcić do tego seniora, biorąc oczywiście pod uwagę jego stan fizyczny i dobierając odpowiednie ćwiczenia. 

Nie zapominajmy o zbawiennym wpływie ruchu na nasze zdrowie – wysiłek fizyczny świetnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, sprawia, że mamy silne mięśnie i zdrowe kości, wzmacnia mięśnie oddechowe oraz obniża tzw. zły cholesterol. Ponadto, gdy uprawiamy sport, w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, dzięki którym poprawia się nasze samopoczucie. 

Czy można spać spokojnie (zdrowy i spokojny sen)

Wszystko zależy tutaj od stanu zdrowia chorego. Opiekując się mocno schorowaną osobą, trzeba czasem wstawać do niej w nocy po kilka razy. Dobrze, gdy podopieczny ma dzwonek – wówczas słysząc dźwięk, wiemy kiedy senior czegoś potrzebuje. W przeciwnym razie, możemy narazić się na płytki sen, podczas którego nasłuchujemy każdego szmeru.

Opiekując się tą samą osobą, po jakimś czasie dostosujemy się do jego trybu życia i będzie nam łatwiej zadbać o spokojny sen. 

Odpoczynek psychiczny

Prawidłowy odpoczynek psychiczny jest bardzo istotny, by zregenerować siły. Dobrze jest zafundować sobie spacer na świeżym powietrzu, nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych, warto ”przewietrzyć umysł”. W trakcie takiego spaceru nie należy myśleć o pracy. Jeżeli w pobliżu znajduje się park lub las, pospacerujmy wśród zieleni, która ma kojący wpływ na psychikę ludzką. Świetnie odpoczniemy także uprawiając sport. 

Istnieje sporo technik relaksacyjnych i medytacyjnych, które pomagają wyciszyć niespokojny umysł. Głębokie oddechy czy wizualizacje sprawią, że będziemy czuć się spokojniej. Można także włączyć spokojną relaksacyjną muzykę z odgłosami szumu morza czy śpiewu ptaków. 

W dzisiejszych czasach, chcąc się zrelaksować, często przebywamy w mediach społecznościowych, jednak może mieć to odwrotny skutek. Znajdujący się w nich zalew informacji raczej pobudza niż uspokaja. Ponadto, spędzając czas w internecie przed snem, narażamy się na problemy z zaśnięciem. Lepszą alternatywą jest sięgnięcie po ulubioną lekturę, która pozwala nam, choć na chwilę oderwać się od codzienności. 

Planując pracę jako opiekunka, trzeba pamiętać o tym, by zadbać o siebie – także w kwestii skorzystania ze sprawdzonej agencji pośredniczącej. Pflegerin to agencja, która docenia swoich pracowników, proponując dobre zarobki oraz premie dla opiekunek.

Zdrowy styl życia w pracy opiekunki

Jeżeli zależy nam na prowadzeniu zdrowego stylu życia, to odpowiednio planując swój czas i wdrażając dobre nawyki, na pewno uda nam się go zrealizować. Bardzo ważna jest w takich sytuacjach systematyczność, np. podczas uprawiania sportu czy zdrowego odżywiania. Należy pamiętać o zdrowym śnie oraz o tym, by znaleźć czas tylko dla siebie. Jeśli dobrze zorganizujemy swój dzień i zadbamy o siebie, to z pewnością łatwiej będzie nam prowadzić zdrowy tryb życia.

Agencja Pflegerin proponuje sprawdzone oferty pracy i dobre zarobki – zostań opiekunką w Niemczech i przekonaj się sama! A dzięki wskazówkom zawartym w naszym artykule, zachowasz dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne w trakcie pracy.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny