Blog opiekunki

Jak opiekować się osobą z demencją starczą?

06.06.2023

W tym artykule dowiesz się, jak opiekować się osobą z demencją starczą. Występowanie chorób cywilizacyjnych, warunki życia i sposób odżywiania to czynniki, które wpływają na nasze zdrowie oraz jakość życia. Starzenie się społeczeństwa wymaga nabywania nowych umiejętności, które pozwolą zauważyć pierwsze objawy demencji i pomóc bliskim nam osobom.

Nasza agencja opiekunek, w której znaleźć można oferty pracy w Niemczech, dba, aby współpracujące z nami osoby miały wiedzę niezbędną do pracy z seniorami. Wychodzimy z założenia, że wykwalifikowana opiekunka osób starszych powinna wiedzieć, co to jest demencja i które jej objawy są powodem do niepokoju. Zapraszamy do lektury.

Czym jest demencja starcza?  

Opieka nad osobą starszą z demencją jest wyzwaniem zarówno dla rodziny, jak i dla profesjonalnych opiekunów. Co to jest demencja starcza? Jest to postępujące zaburzenie neurologiczne, które występuje głównie u osób starszych. Charakteryzuje się utratą pamięci, upośledzeniem funkcji poznawczych i trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności. Choroba prowadzi do utraty niezależności i wymaga specjalnej opieki oraz wsparcia zarówno dla samej osoby cierpiącej, jak i dla jej opiekunów. Trzeba pamiętać, że demencja starcza i objawy z nią związane, u każdej osoby mogą wyglądać inaczej

Jakie są objawy demencji starczej?

Objawy demencji starczej mogą różnić się w zależności od osoby, jednak istnieje kilka powszechnych symptomów. Należą do nich:

 • utrata pamięci – osoba z demencją starczą zapomina o ważnych wydarzeniach, nie pamięta nazwisk bliskich osób czy niedawno wykonanych czynności,
 • zaburzenia poznawcze – pojawiają się trudności z koncentracją, logicznym myśleniem, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem decyzji,
 • dezorientacja w czasie i przestrzeni – senior gubi się we własnym domu, nie rozpoznaje pór dnia czy miesiąca, 
 • trudności językowe – występuje problem z wyszukiwaniem odpowiednich słów, trudności w porozumiewaniu się,
 • zmiany nastroju i osobowości – obserwuje się wahania nastroju, drażliwość, apatię, depresję czy niepokój,
 • trudności w codziennych czynnościach – wykonywanie prostych zadań, takich jak gotowanie czy ubieranie się, może stać się trudniejsze i wymagać pomocy,
 • zmiany zachowania – starsza osoba z demencją może wykazywać agresję czy nietypowe nawyki.

Wczesnej objawy demencji skupiają się na problemach z pamięcią. Warto zaznaczyć, że objawy nasilają się stopniowo, a ich tempo postępu może być różne u różnych osób. W przypadku podejrzenia demencji starczej zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Przepisze on leki na demencję, które spowolnią progres choroby.

Opieka nad osobą starszą z demencją

Już wiesz, czym jest demencja starcza – co to za choroba i jak się objawia. Masz świadomość, że senior powinien przyjmować leki na otępienie starcze, które poprawią jego komfort życia. Poniżej przedstawimy wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć, jak opiekować się osobą ze starczą demencją.

Edukacja, zrozumienie i komunikacja

Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy na temat demencji. Zrozumienie objawów, przebiegu choroby i dostępnych terapii pozwoli lepiej radzić sobie w roli opiekuna. Popracuj nad komunikacją. Mów spokojnie, jasno, używają prostych zdań. Wyrażaj się wyraźnie, unikaj zbyt głośnego mówienia. Pamiętaj, że osoba z demencją może mieć trudności z rozumieniem abstrakcyjnych pojęć, dlatego lepiej używać konkretnych przykładów.

Bezpieczne środowisko

Upewnij się, że dom lub mieszkanie wolne są od potencjalnych zagrożeń, takich jak śliskie podłogi czy niebezpieczne chemikalia. Zidentyfikuj także miejsca, które mogą wywoływać dezorientację i spróbuj je odpowiednio oznakować.

Zadbaj o rutynę

Stwórz harmonogram dnia, który będzie zawierał regularne posiłki, czas na odpoczynek, aktywność fizyczną i czas spędzony z bliskimi.

Bądź cierpliwy

Ważne jest, aby zachować cierpliwość i empatię. Staraj się zrozumieć perspektywę osoby z demencją i okazuj jej wsparcie.

Pielęgnacja i zdrowie

Zadbaj o regularne wizyty u lekarza i kontroluj stan zdrowia osoby z demencją. Pamiętaj o higienie osobistej, odpowiednim odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Otępienie starcze – objawy związane z demencją, mogą być nieprzyjemne i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest kilka rzeczy, o które opiekun może zadbać, aby starsza osoba lepiej się poczuła we własnym otoczeniu. Warto zacząć od zapewnienia bezpiecznego środowiska, rutyny i wykazać się cierpliwością. Również pomoc w utrzymaniu zdrowego stylu życia może wpływać pozytywnie na samopoczucie i funkcjonowanie osoby z demencją.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny