Blog opiekunki

Higiena osób starszych – jak prawidłowo zadbać o seniora?

02.03.2021

Higiena osób starszych - jak prawidłowo zadbać o seniora

Prawidłowa higiena osób starszych jest bardzo ważnym elementem właściwej opieki nad seniorem. Seniorzy często potrzebują w tym zakresie pomocy, ponieważ z wiekiem pogarsza się sprawność oraz zdolności motoryczne. Jeśli interesują Cię oferty pracy jako opiekunka w Niemczech, zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak dbać o higienę osób starszych.

Codzienna pielęgnacja

Odpowiednia higiena seniora sprawia, że starsza osoba czuje się komfortowo, wpływa to pozytywnie na jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Istotny jest tutaj dobór kosmetyków, należy pamiętać bowiem, że skóra seniora jest delikatniejsza, mniej elastyczna i często się przesusza. 

Pielęgnacja skóry 

Senior, tak jak osoba w każdym wieku, powinien korzystać z prysznica codziennie. Również dlatego, że ze względu na pogorszoną kondycję fizyczną może pocić się mocniej. Aby właściwie zadbać o skórę seniora, należy stosować delikatne, naturalne płyny do mycia ciała. Ze względu na to, że skóra seniora narażona jest na podrażnienia, unikajmy kosmetyków perfumowanych oraz ze sztucznymi barwnikami. Pamiętajmy także o właściwym nawilżeniu skóry, ponieważ w starszym wieku skóra wytwarza mniejszą ilość łoju.

Pielęgnacja włosów

Starsza osoba może zmagać się z problemami, takimi jak nadmierne wypadanie, przesuszanie lub przetłuszczanie włosów. Prawidłowa higiena osób starszych w tym zakresie powinna polegać na doborze odpowiedniego szamponu oraz odżywki. Bardzo wielu seniorów ma problem z wysuszeniem włosów, wówczas należy zadbać o ich nawilżenie.

Pielęgnacja paznokci

W starszym wieku paznokcie stają się grubsze lub bardziej łamliwe. Często widoczne są na nich przebarwienia i mają skłonność do wrastania. Powinno się regularnie przycinać paznokcie, warto sięgnąć również po pilnik lub polerkę. Aby uniknąć utraty nawilżenia paznokcia, dobrze jest wcierać w jego płytkę naturalny olej, np. arganowy. 

Higiena jamy ustnej

Dbając o higienę osób starszych nie zapominajmy o jamie ustnej. Osoby starsze są bardziej narażone na ubytki w koronie dziąsła. Regularna pielęgnacja jamy ustnej to mycie zębów dwa razy dziennie. Jeśli senior cierpi na nadwrażliwość zębów, zadbajmy o bardziej miękką szczoteczkę oraz odpowiednią pastę. Osoby, które posiadają protezy zębowe powinny regularnie je czyścić przy użyciu przeznaczonej do tego pasty oraz szczoteczki.

Problemy higieniczne osób starszych

Zdarza się, że seniorzy bronią się przed myciem, szczególnie dotyczy to osób cierpiących na demencję lub Alzheimera. Nie wolno jednak zmuszać osoby starszej do jakichkolwiek czynności higienicznych, ponieważ to narusza jej godność. Starsza osoba będzie czuła się bardziej komfortowo, jeżeli codzienna toaleta wykonywana będzie bez pośpiechu i w miłej atmosferze. 

Kąpiel seniora

Higiena osób starszych będzie wyglądała nieco inaczej w przypadku seniora mobilnego, a inaczej przy seniorze leżącym. Pamiętajmy, ze codzienne mycie zapobiega zakażeniom oraz chorobom skóry.

Senior mobilny

W przypadku osoby poruszającej się samodzielnie, zachęcajmy seniora do kąpieli. Starajmy się zadbać o jego bezpieczeństwo – umieśćmy na podłodze, w brodziku czy wannie maty antypoślizgowe. W łazience powinny być zamocowane plastikowe uchwyty albo krzesełka. Dobrze, by senior miał po kąpieli dostęp do ciepłego szlafroka, który może założyć tuż po myciu, ponieważ starsze osoby intensywniej odczuwają zmiany temperatur.

Senior leżący

Do kąpieli seniora leżącego używajmy specjalnych gąbek albo myjek. Warto skorzystać z preparatów przystosowanych do pielęgnacji osób starszych. Produkty bez spłukiwania to doskonałe rozwiązanie, by zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych. Miejscami najbardziej skłonnymi do podrażnień są pachy oraz krocze. Opiekunka powinna zaopatrzyć się także w pieluchomajtki  oraz wkładki higieniczne. 

U seniorów leżących częstym problemem są odleżyny. W tym przypadku należy regularnie i dokładnie osuszać oraz nawilżać powierzchnię skóry. Z kolei wykonanie masażu pobudzi mikrokrążenie. Nie zapominajmy też, by często zmieniać pozycję osoby leżącej.

Środki higieniczne dla osób starszych

Z wiekiem skóra jest o wiele mniej elastyczna, cieńsza i skłonna do podrażnień. Z tego powodu higiena osób starszych to kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Trzeba pamiętać, aby regularnie natłuszczać skórę. Dobrym pomysłem jest zakup oliwki, a także delikatnych produktów do mycia pozbawionych substancji zapachowych. Można użyć preparatów przeznaczonych dla dzieci.

Warto używać kremów bez barwników, które posiadają w składzie d-pantenol albo alantoinę. Zaopatrzmy się także w chusteczki nawilżające z aloesem. Substancjami, które zapobiegają utracie wody przez skórę są również gliceryna i mocznik.

Właściwa higiena osób starszych wymaga uważności na naszego podopiecznego i całościowego zadbania o jego ciało. Inaczej pielęgnacja będzie wyglądać podczas opieki nad seniorem mobilnym, a inaczej w przypadku seniora leżącego. Skorzystaj z doświadczonej agencji pracy Pflegerin24 i zostań opiekunką w Niemczech! To agencja, które oferuje wyłącznie sprawdzone propozycje pracy, ponadto docenia swoich pracowników, zapewniając premie dla opiekunek. Wiedza z artykułu na temat prawidłowej higieny osoby starszej z pewnością będzie przydatna podczas opieki nad seniorem. 
 


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny