Blog opiekunki

Grypa u seniora – leczenie i profilaktyka

30.03.2020

grypa u seniora

Grypa u seniora to poważna choroba, której w żadnym wypadku nie wolno zbagatelizować. Może ona prowadzić nie tylko do groźnych powikłań, ale w przypadku osób powyżej 65. roku życia nawet do zgonu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat grypy i jej profilaktyki u seniorów zapraszamy do lektury!

Grypa u seniorów jest szczególnie groźna

Grypa to choroba, o której słyszał chyba każdy (nawet jeśli nie każdy ją przechodził). Pojawia się sezonowo, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Osoby młodsze najczęściej przechodzą ją stosunkowo łagodnie. Grypa u seniorów stanowi jednak poważny problem – osoby starsze mogą ją przechodzić bardzo ciężko. Co więcej, może ona być dla nich niebezpieczna, co zasygnalizowaliśmy we wstępie do tego artykułu.

Często zdarza się, że mylimy grypę ze zwyczajnym przeziębieniem i jest ona przez nas bagatelizowana. Tymczasem odpowiednie leczenie tej choroby jest kluczowe, szczególnie w przypadku seniorów, którzy nierzadko cierpią na wiele innych przypadłości zdrowotnych. Połączenie grypy i innych chorób może w niektórych przypadkach mieć fatalne skutki.

Wirusy grypy

Wyróżnia się trzy rodzaje wirusa grypy, które mogą atakować ludzi, ale także i zwierzęta. Zostały one oznaczone trzema pierwszymi literami alfabetu łacińskiego: A, B i C. Pierwsze dwa mogą być przyczyną ciężkich zachorowań, niekiedy urastających wręcz do rozmiaru epidemii. Zarażenie się ostatnim zazwyczaj skutkuje chorobą o lżejszym przebiegu. Wirusami grypy typu A i C mogą zarazić się ludzie i zwierzęta, podczas gdy typ B atakuje wyłącznie tych pierwszych.

Grypa u osób starszych – przebieg i objawy

Grypa u osób starszych, podobnie jak u młodszych, zwykle rozpoczyna się nagle i od samego początku wiąże się z ostrymi objawami (w przeciwieństwie do przeziębienia, które rozwija się powoli i stopniowo). Warto także wiedzieć, że u seniorów wszelkie symptomy są zazwyczaj intensywniejsze i mogą się dłużej utrzymywać niż w przypadku osób młodych. Wiąże się to z tym, że emeryci mają słabsze układy odpornościowe, które dodatkowo są jeszcze osłabiane przez inne, współistniejące choroby, na które cierpią. Grypa u seniora trwa zwykle około siedmiu dni, a w niektórych przypadkach może nawet wymagać hospitalizacji.

Z pewnością zdajesz już sobie sprawę z tego, że grypa u seniorów to nie przelewki. Jak rozpoznać jej objawy? Najpopularniejsze symptomy choroby to:

  • wysoka gorączka,
  • osłabienie organizmu, uczucie rozbicia,
  • dreszcze,
  • bóle głowy oraz mięśni,
  • zmęczenie i problemy ze snem,
  • katar, ból gardła i kaszel, uczucie suchości w gardle i nosie,
  • problemy z oddychaniem.

U niektórych w przebiegu choroby mogą pojawić się także objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy biegunka. W takim przypadku grypa u osób starszych może doprowadzić do poważnego odwodnienia, tym bardziej, że seniorzy zwykle mało piją. W przebiegu tej choroby odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne!

Leczenie grypy u pacjenta 65+

Jeśli zauważysz u swojego podopiecznego pierwsze objawy grypy niezwłocznie umów go na wizytę lekarską. Nawet jeżeli to tylko przeziębienie lepiej dmuchać na zimne. Lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednie medykamenty, które pomogą przywrócić seniorowi zdrowie. Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie należy podawać osobom starszym leków według własnego uznania – mogą one wejść w reakcję z tymi regularnie przyjmowanymi przez emeryta.

Grypa u seniora najczęściej leczona jest objawowo. W bólu, gorączce czy katarze należy zastosować odpowiednie medykamenty, które złagodzą dokuczliwe symptomy. Jednak jak wspominaliśmy, powinien je przepisać lekarz. Nie wolno podawać seniorowi „cudownych” środków na grypę reklamowanych w telewizji.

Chorym zaleca się dużo odpoczynku oraz spożywanie płynów. Najlepiej sprawdzą się ciepłe napoje: herbatki owocowe i ziołowe, delikatne zupy. Warto także, aby w przypadku zachorowania na grypę oddzielić pacjenta od innych (zwłaszcza seniorów!), aby ich nie zarażać.

Wdrożenie odpowiedniego leczenia grypy u osób starszych jest sprawą kluczową. Wspominaliśmy wcześniej, że choroba ta może doprowadzić do wielu groźnych, zwłaszcza u seniorów, powikłań. Obejmują one między innymi problemy z układem oddechowym, czy układem krążenia, takie jak:

  • zapalenie płuc, oskrzeli, zatok i krtani,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zaostrzenie choroby wieńcowej,
  • infekcje uszu.

Jak się opiekować seniorem z grypą?

Osoba starsza chorująca na grypę powinna być pod stałą kontrolą członka rodziny lub opiekuna. Musi on nie tylko pilnować przyjmowania leków lub odpowiedniego nawodnienia przez podopiecznego, ale także reagować na wszelkie jego potrzeby lub pogorszenie samopoczucia.

W ramach opieki nad seniorem chorym na grypę należy:

  • zapewnić mu dużo odpoczynku, najlepiej w cieple;
  • zadbać o nawodnienie organizmu podając wodę, herbatę i inne niesłodzone napoje,
  • zwrócić uwagę na to, czy jego dieta dostarcza mu wszelkich składników odżywczych,
  • podawać leki zlecone przez lekarza (podkreślamy, że przenigdy nie należy stosować preparatów na grypę na własną rękę!).

Do diety można dodatkowo włączyć naturalne produkty wspierające organizm w walce z chorobą, takie jak na przykład miód, czosnek, syrop malinowy, cytrusy oraz inne warzywa i owoce z wysoką zawartością witaminy C.

Jeśli sądzisz, że umiałabyś zaopiekować się seniorem z grypą, ale także zdrową starszą osobą mamy dla Ciebie propozycję. Oferujemy pracę opiekunki w Niemczech, w której możesz się nie tylko spełnić, ale także dobrze zarobić! Sprawdź nasze oferty!

Jak chronić się przed zachorowaniem?

Pamiętaj, że grypa szybko się rozprzestrzenia. Przenosi się drogą kropelkową, stąd duża liczba zachorowań. W jaki sposób się przed nią chronić?

  • Unikając miejsc publicznych (hipermarket, komunikacja zbiorowa) oraz skupisk osób chorych np. szpitali i aptek. Szczególnie w sezonie grypowym.
  • Zachowując higienę – częste mycie rąk, stosowanie żeli odkażających (do kupienia w drogeriach), stosowanie maseczek.
  • Unikając osób chorych oraz świeżo po chorobie (zarażać można jeszcze kilka dni po jej zakończeniu).

Dodatkowo osobom starszym zaleca się szczepienia ochronne. Zmniejszają one ryzyko zarażenia się grypą, a także wystąpienia powikłań oraz zgonu w wyniku tej choroby.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny