Demencja starcza to choroba, która dotyka osoby w podeszłym wieku. Wpływa jednak na całą rodzinę – chory z czasem przestaje być samodzielny, ma problemy z wykonywaniem codziennych czynności i potrzebuje coraz więcej opieki. Choć choroba powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i nie można jej skutecznie wyleczyć, to jednak istnieją sposoby, by rozwijała się wolniej. Poznaj pierwsze oznaki demencji starczej, by w porę zapobiec jej rozwojowi u bliskich osób!
Co to jest demencja starcza?
Demencja starcza to zespół zaburzeń, które pojawiają się z wiekiem, choć nie występują u wszystkich starzejących się osób. Pierwsze objawy demencji bywają trudne do zauważenia – osoba chora zaczyna mieć problemy z koncentracją i pamięcią, co członkowie rodziny często zrzucają na karb wieku. Warto jednak zwracać uwagę na pewne charakterystyczne symptomy choroby. Dzięki temu można otoczyć bliską osobę odpowiednią opieką, a także – do pewnego stopnia – zahamować rozwój choroby.
Demencja, czyli otępienie starcze, to jednostka chorobowa, która obejmuje szereg zmian w obrębie mózgu. Są to zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, degeneracyjnym i zanikowym. Wszystko to prowadzi do osłabienia sprawności mózgu w wielu obszarach:
- zdolności poznawczych;
- mowy;
- orientacji w terenie;
- liczenia;
- emocji;
- rozumienia;
- myślenia przyczynowo-skutkowego.
Przyczyny demencji starczej
Dzięki coraz bardziej zaawansowanym badaniom nad mózgiem wiemy już, że demencja jest ściśle powiązania z procesem starzenia. Nie oznacza to jednak, że zachoruje na nią każdy senior – niektórzy zachowują sprawność umysłową do końca życia. Faktem jest jednak, że ryzyko demencji rośnie z wiekiem. Badania pokazują, że cierpi na nią około 6% osób w wieku 60 lat i aż 25% osób w wieku 85 lat.
Trudno mówić o bezpośrednich przyczynach demencji starczej. Procesy degeneracyjne w mózgu mogą rozwijać się przez wiele lat, a czynnikami sprzyjającymi takim procesom są:
- choroba Alzheimera;
- choroba Parkinsona;
- choroba alkoholowa;
- przewlekły stres;
- guzy mózgu.
Wczesne objawy demencji
Jakie są pierwsze objawy demencji starczej? Co może niepokoić Cię u bliskiej osoby? Problemy z koncentracją czy trudności z przypomnieniem sobie niektórych słów czy sytuacji mogą pojawić się w każdym wieku. Pierwsze oznaki demencji różnią się jednak od zwykłego roztargnienia. Jeśli podczas opieki nad seniorem zauważysz następujące objawy, warto udać się do lekarza specjalisty – neurologa. Zwróć uwagę, czy bliska osoba:
- ma problemy z zapamiętywaniem nowych informacji;
- zadaje kilka razy te same pytania, mimo że uzyskała już na nie odpowiedź;
- nie radzi sobie z samodzielnym rozwiązywaniem problemów – takim, które wymagałoby myślenia przyczynowo-skutkowego;
- ma nagłe, niczym nieuzasadnione zmiany nastroju;
- gubi się w dobrze znanych miejscach, np. na własnym osiedlu;
- ma problem z wykonywaniem codziennych czynności, np. robieniem zakupów;
- ma trudności z doborem odpowiedniego słownictwa, a niektóre słowa wydają się jej niezrozumiałe.
Etapy demencji starczej oraz leczenie
W przypadku demencji starczej pierwsze objawy to sygnał, by zająć się problemem na poważnie. Mimo że choroba jest obecnie nieuleczalna, to można zrobić wiele, by zahamować jej rozwój i złagodzić skutki. Może to zrobić wykwalifikowana opiekunka dla osób starszych, ale z niektórymi aktywnościami wspierającymi pracę mózgu poradzą sobie także członkowie rodziny.
Przy pierwszych oznakach demencji warto postawić na zachęcanie seniora do aktywności umysłowej. Dzięki temu można skutecznie opóźnić rozwój choroby. Stymulowanie mózgu poprzez rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, rozmowy z przyjaciółmi, czytanie książek, nauka języków obcych są także nieocenione, jeśli chodzi o profilaktykę demencji.
Podczas opieki nad osobą z demencją pomocne mogą być także leki. Do leczenia demencji starczej stosuje się m.in. inhibitory acetylocholinesterazy, które podnoszą stężenie acetylocholiny, jednego z kluczowych neuroprzekaźników.
Demencję starczą można podzielić na trzy etapy:
- otępienie lekkie – to tu pojawiają się pierwsze objawy demencji: zaburzenia pamięci, problemy z mową, zapominanie słów lub ich znaczenia, zmienność nastrojów, unikanie kontaktów z ludźmi;
- otępienie umiarkowane – nasilanie zaburzeń pamięci, problemy z wypowiadaniem słów i całych zdań, zaburzenia równowagi, problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową;
- otępienie głębokie – wypowiadanie niezrozumiałych zdań, brak koordynacji wzrokowo-ruchowej, urojenia, paranoja, krzyki nocne.
Opieka nad osobą z demencją
Osoby w drugim i trzecim etapie demencji zawsze potrzebują opieki. Może być ona sprawowana przez członków rodziny, jednak coraz częściej sięga się po profesjonalne wsparcie. Opieka nad seniorem z demencją jest trudnym zadaniem. Konieczne jest wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, dbanie o bezpieczeństwo, wyzwaniem jest także radzenie sobie z trudnymi nastrojami osoby chorej.
Chcesz pomagać osobom z demencją starczą? Nasza agencja opiekunek ma dla Ciebie atrakcyjne oferty pracy w Niemczech!