Blog opiekunki

Choroba Parkinsona – co musisz wiedzieć

20.05.2020

czym jest choroba parkinsona

Obchodzony 11 kwietnia Dzień Choroby Parkinsona sprzyja uświadamianiu społeczeństwa na jej temat. Czym jest choroba Parkinsona? Jakie są jej objawy? I w jaki sposób opiekun powinien zajmować się chorym? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem. Zebraliśmy tu cenne informacje dotyczące tej choroby neurodegeneracyjnej.

Czym jest choroba Parkinsona?

Dawniej była nazywana drżączką poraźną (ze względu na charakterystyczne objawy). Obecnie funkcjonuje pod nazwą choroba Parkinsona (niekiedy, określana także angielskim skrótem PD – Parkinson`s Disease). To nieuleczalne, neurodegeneracyjne schorzenie prowadzi do obumierania komórek mózgowych produkujących dopaminę – jeden z neuroprzekaźników. Chorują na nią głównie osoby powyżej 65. roku życia, jednak może ona dotykać także czterdziestolatków. Nie wiadomo co wywołuje chorobę. Lekarze i naukowcy wspominają głównie o roli czynników środowiskowych, a także genetycznych. Choroba Parkinsona może być dziedziczna, choć wiele zachorowań ma charakter samoistny.

Choroba Parkinsona ujawnia się zazwyczaj, gdy większość neuronów jest już zniszczona. Przez długi czas potrafi się skrycie i podstępnie rozwijać, o czym chory nie ma pojęcia. Czy choroba Parkinsona jest uleczalna? Na chwilę obecną nie. Współczesna medycyna może zaoferować tylko farmakoterapię, która spowolni rozwój choroby. W wielu przypadkach średnia długość życia w chorobie Parkinsona od momentu jej wykrycia wynosi około 20 lat.

Choroba Parkinsona – objawy

Objawy choroby Parkinsona narastają z czasem. Początkowo są zazwyczaj asymetryczne – dotyczą jednej strony ciała. Rodzina, a także opiekun osoby chorej powinni pamiętać o tym, że nie odbiera ona sprawności intelektualnej!

Pierwsze objawy, z okresu utajenia choroby, są bardzo mało charakterystyczne. Obejmują one między innymi:

 • zaparcia,
 • zaburzenia snu i nastroju (w tym także depresję),
 • problemy z węchem.

Z czasem chorzy lub ich bliscy mogą zauważyć spowolnienie i niezgrabność ruchów, a także zmęczenie oraz osłabienie. Z biegiem czasu pojawiają się także zaburzenia równowagi i problemy z dotychczas prostymi czynnościami, takimi jak na przykład wstawanie z krzesła. Do typowych objawów choroby Parkinsona, pojawiających się z czasem, należą:

 • drżenie kończyn (w szczególności rąk);
 • pochylenie sylwetki (wywoływane przez zwiększone napięcie mięśniowe);
 • spowolnienie i bełkotliwość mowy;
 • zaburzenia orientacji przestrzennej;
 • problemy z koncentracją;
 • zaburzenia połykania i trudności z jedzeniem;
 • depresja i obniżenie nastroju;
 • chroniczne zmęczenie;
 • problemy z pisaniem i wykonywaniem codziennych czynności wymagających sprawności manualnej.

Jak leczyć?

Często zadawane pytanie brzmi: choroba Parkinsona – jak leczyć? Zadają je sobie zarówno chorzy, jak i ich bliscy. Jak już wspominaliśmy, choroba ta jest nieuleczalna, stosuje się w niej jednak farmakoterapię. Powinna być ona dobrana przez lekarza i dopasowana do potrzeb pacjenta. Najczęściej stosuje się lewodopę i wspomagające jej działanie inhibitory metylotransferazy katecholowej. Równie ważna w chorobie Parkinsona jest także odpowiednia rehabilitacja, która pomaga utrzymać sprawność na dłużej.

Jak opiekować się osobą chorą na parkinsona?

Wiesz już czym jest choroba Parkinsona, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć. Ale jak opiekować się osobą, która na nią cierpi? Najważniejsze to uzbroić się w zrozumienie i akceptację, aby móc być dla chorego wsparciem, szczególnie w gorszych chwilach. Osoba z Parkinsonem potrzebuje dużo uwagi, zainteresowania, a także ciepła – jak każdy z nas. W planie dnia warto znaleźć czas na wspólne rozmowy i ćwiczenia pamięci oraz mowy, w miarę możliwości należy także zadbać o dawkę ruchu i prostych ćwiczeń fizycznych, które pomogą w rehabilitacji.

Jeśli uważasz, że wiesz, jak odpowiednio zaopiekować się osobą z chorobą Parkinsona lub z innymi schorzeniami wieku starczego, sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunki za granicą.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny