Blog opiekunki

Pożądane cechy opiekunki osób starszych

16.02.2017

Praca opiekunki nad osobami starszymi nie należy do łatwych, jednak może okazać się bardzo satysfakcjonująca i pomagać odczuć, że jesteśmy komuś potrzebni. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych zawodów, istnieją pewne predyspozycje do wykonywania tego rodzaju pracy.

Czego oczekuje się od opiekunów osób starszych?

Cierpliwość

Przede wszystkim, powinna to być osoba spokojna i cierpliwa, gdyż starsi ludzie czują się zwykle samotni, mający żal do własnych (często mających już swoje rodziny) dzieci, że same się nimi nie zajęły, tylko wynajęły im osobę mającą zatroszczyć się o ich potrzeby. Dlatego też początki nie są zwykle najłatwiejsze. Ponadto starsi ludzie mają już swoje przyzwyczajenia, czasami dotyka ich również demencja starcza, co może okazać się dość trudne, jeśli opiekun nie jest cierpliwą osobą.

 

Wytrzymałość psychiczna i fizyczna

Kolejną pożądaną u opiekuna cechą jest duża wytrzymałość psychiczna i fizyczna, gdyż ludzie starsi często cierpią na różne choroby, najczęściej związane z ich wiekiem i jeśli mają już dużo lat, mogą być niedołężni i niesamodzielni. Wtedy najbardziej potrzebują pomocy opiekuna – czy to przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, czy nawet w celu załatwiania fizjologicznych potrzeb – zależy to od choroby, jej stadium, a także wieku osoby starszej. W związku z przebywanymi chorobami, mogą również uskarżać się na ból. Wytrzymałość psychiczna pomoże opiekunowi zaopiekować się starszą osobą i udzielić jej również potrzebnego wsparcia psychicznego, pomimo codziennej styczności z jej cierpieniem.

 

Indywidualne podejście

Trzecią bardzo pożądaną cechą opiekuna osoby starszej jest indywidualne podejście. Każdy człowiek – także osoba starsza, ma swoje indywidualne potrzeby, upodobania, zmaga się z innymi chorobami i ma inne usposobienie, poglądy oraz podejście do pewnych spraw. Także ze względu na relacje osoby starszej z rodziną, przeżycia związane z utratą bliskich (głównie współmałżonka), jej przeszłość i doświadczenie życiowe, jak również choroby, na które cierpi i sposób, w jaki je przechodzi. Ważne jest, by niezależnie od tego, z kim będziemy mieć do czynienia, odpowiednio się na to przygotować i szukać na bieżąco najlepszych rozwiązań – umiejętność szukania rozwiązań, które nie będą przykre dla starszej osoby jest tutaj bardzo pożądana.

 

Praktyczne podejście

Osoba zajmująca się osobami starszymi powinna mieć praktyczne podejście i dobrą organizację pracy, aby należycie zająć się starszą osobą i zapewnić jej zarówno odpowiednią opiekę zaspokajając jej podstawowe potrzeby fizjologiczne i higieniczne, potrzebę kontaktu, odpowiednio zadbać o dom takiej osoby, aby mogła mieć lepsze samopoczucie, a także dbałość o jej stan zdrowotny – np. zmiana opatrunków, przyjmowanie leków o wyznaczonych przez lekarza porze. Bardzo ważna jest również troska o pewną rutynę dnia, dzięki czemu osoba starsza przyzwyczajając się do rytmu dnia będzie mogła jak najlepiej wypocząć. Jednak i przy tym nie można lekceważyć jej uczuć, zaspokajając również jej potrzeby społeczne – np. rozmową, wyjściem na spacer dla zdrowia lub chociażby przebywanie na świeżym powietrzu w okolicy domu, o ile pozwala na to jej stan.

 

Komunikatywność i znajomość języka

Osoby starsze, tak jak my wszyscy, potrzebują również wsparcia psychicznego oraz kontaktu z drugim człowiekiem. Nieraz czują się bardzo samotne, kiedy dorosłe już dzieci posiadają własne rodziny i są zajęte rozwijaniem życia zawodowego nie mogąc poświęcić dostatecznej uwagi i zaopiekować się starszymi, często chorymi (a więc wymagającymi poświęcenia większej ilości czasu) rodzicami. Ze względu na ich obniżoną sprawność ruchową i problemy z samodzielnym życiem, często niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej opieki – często wiąże się to z zatrudnieniem opiekuna osoby starszej. Ważna jest również jego znajomość języka, co wpływa nie tylko na komfort osoby w podeszłym wieku, ale umożliwia jej również nieutrudnione komunikowanie swoich potrzeb. Ponadto osoba zajmująca się osobą starszą powinna być miła, uprzejma i empatyczna, co umożliwi jej prawidłowe wykonywanie obowiązków opiekuńczych i zaspokojenie potrzeb chorego, pamiętając o tym, że taka opieka jest często długoterminowa, zaś osoby starsze często są nieufne i wstępnie zniechęcone do nowych opiekunów.

 

Odpowiednia wiedza i doświadczenie

Często oczekiwaną przez pracodawcą cechą jest doświadczenie związane z opieką nad osobą starszą – nie musi być jednak wyniesione z wykonywania podobnego zawodu – może opierać się również na osobistych doświadczeniach, jak opieka nad rodzicem w podeszłym wieku lub dziadkami. Duże znaczenie ma również orientacja w schorzeniach, które często dotykają osoby starsze – umożliwia to otoczenie chorego odpowiednią troską i wykonanie czynności niezbędnych do zapewnienia komfortu i zminimalizowania bólu związanego ze schorzeniem.

 

Posiadając predyspozycje związane z pracą, można bez problemów szukać jej jako opiekunka osób starszych w Niemczech.


Powrót

    Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

    Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

    Szukasz pracy w opiece?

    Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

    Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny