Blog opiekunki

Brak apetytu u seniora – jak można pomóc?

24.09.2019

brak apetytu u seniora

Brak apetytu u seniora to problem, z którym często spotykają się osoby mające pod opieką emerytów. Okazuje się, że potrawy, które kiedyś rozpieszczały podniebienie nagle nie smakują, a senior coraz częściej odmawia jedzenia czegokolwiek. Należy pamiętać o tym, że brak apetytu u starszej osoby może mieć przykre konsekwencje, dlatego bezwzględnie należy z nim walczyć. Jak można pomóc? Dowiesz się czytając nasz artykuł.

Brak apetytu u seniora – przyczyny problemu

Brak apetytu u osoby starszej to bardzo złożony problem. Wraz z wiekiem zwalnia metabolizm i zanika łaknienie – seniorzy nie odczuwają głodu. Ponadto różne choroby i przyjmowane leki mogą zmieniać smak posiłków i sprawiać, że uwielbiane kiedyś potrawy obecnie wydają się niedobre.
Na brak apetytu u seniora mogą wpływać:

 • stan zdrowia,
 • choroby (w szczególności choroby układu pokarmowego),
 • kondycja fizyczna oraz psychiczna,
 • wygląd i objętość posiłków.

Odpowiednia dieta dla seniora może pomóc w polepszeniu apetytu, warto jednak spróbować zdiagnozować przyczynę problemu. Być może osoba starsza nie ma apetytu ponieważ zbyt mało się rusza? A może problem tkwi w poczuciu osamotnienia, jakie jej towarzyszy? Co robić jeśli zauważysz brak apetytu u osoby starszej? Postaraj się zadbać o to, aby spożywała odpowiednią ilość składników odżywczych – skutki niedożywienia mogą być opłakane.

Skutki niedożywienia u osób starszych

Brak apetytu u starszej osoby i towarzysząca mu nieodpowiednia dieta ma wpływ na cały organizm, który nie może prawidłowo funkcjonować, gdy nie dostarcza się mu substancji odżywczych. Niedobory białka, witamin i minerałów mogą prowadzić do zmian metabolicznych oraz do upośledzenia funkcji organizmu.
Niedożywieniu nie zawsze musi towarzyszyć zmniejszenie masy ciała, jednak zawsze prowadzi ono do pogorszenia jakości życia. Wpływa ono na samopoczucie i funkcjonowanie psycho-społeczne. Brak apetytu u osoby starszej może być bardzo niebezpieczny.

brak apetytu u starszej osoby

Brak apetytu u starszej osoby – co robić?

Brak apetytu u seniora może być bardzo niebezpieczny, dlatego należy z nim walczyć. Jak już wspomnieliśmy, niezwykle ważna jest identyfikacja przyczyny takiego stanu rzeczy. Od tego, skąd bierze się brak apetytu zależy to, jak będziemy z tym problemem walczyć. Poniżej prezentujemy kilka przykładów tego, jak można pomóc seniorowi z brakiem apetytu.

 • Przygotowuj potrawy, które osoba starsza zna i lubi, pamiętając jednak o odpowiednio zbilansowanej diecie dla seniora.
 • Staraj się przemycać w posiłkach wartościowe produkty np. warzywa w gulaszu, mięso w pierogach itp.
 • Zadbaj o ładny wygląd posiłków, nie na darmo mówi się, że jemy także oczami. Sposób podania oraz zapach mogą wpłynąć na to, czy osoba starsza będzie miała ochotę jeść dany posiłek.
 • Zmniejsz objętość porcji i postaraj się, aby były one podawane regularnie. Łatwiej zjeść kilka mniejszych dań niż trzy syte posiłki.
 • Zadbaj o aktywność fizyczną seniora – ruch na świeżym powietrzu pobudza apetyt.
 • Po konsultacji ze specjalistą można rozważyć podanie seniorowi preparatów poprawiających apetyt.

Jeśli masz w sobie duże pokłady empatii i sądzisz, że poradzisz sobie, nie tylko z problemem braku apetytu u seniora, zapoznaj się z naszymi ofertami pracy dla opiekunek.


Powrót

  Zainteresowana pracą w opiece? Aplikuj teraz!

  Zaakceptowano: Chcę otrzymywać powiadomienia o ofertach pracy.

  Szukasz pracy w opiece?

  Skontaktuj się z nami i zostań opiekunką osób starszych

  Zadzwoń +48 666 176 100 Zadzwoń +48 32 726 40 66 Wypełnij formularz aplikacyjny